На завершення нашої шеститижневої мандрівки по Європі ми дісталися Копенгагена, столиці Королівства Данії. Востаннє я був у Данії ще студентом 45 років тому, але так і не доїхав до Копенгагена, тож ми з Міркою вирішили, що три дні в цьому місті дасть нам приблизне уявлення, що тут і як, а на додачу в копенгазькому Центрі сучасного мистецтва відкрилася виставка одного з наших улюблених американських художників Джеймса Таррелла.
З чого б почати? Адже Данія – це країна, про яку можна писати багато і, що найважливіше, добре. Почнімо з того, що в Данії живе заледве 6 мільйонів людей, а її валовий національний дохід (ВНД) на душу населення за паритетом купівельної спроможності (ПКС) у 2023 році помістив її на 8 місце у світі.
За даними Міжнародного валютного фонду, Данія має найвищу у світі мінімальну заробітну плату. Наприклад, працівники McDonald’s та інших мереж швидкого харчування заробляють еквівалент $20 на годину, що більш ніж удвічі перевищує зарплату їхніх колег у Сполучених Штатах, а також мають доступ до оплачуваної відпустки, відпустки по догляду за дитиною та пенсійного плану.
Данія запровадила скандинавську модель, яка поєднує в собі вільний ринок із глибинно соціальною державою і сильним захистом працівників.
Тож нічого дивного, що у рейтингу найщасливіших країн світу (World happiness report), Данію часто класифікують як найщасливішу країну у світі. Ці заслуги приписують системі освіти й охорони здоров’я, які так високо цінуються, а також низькому рівню нерівності доходів. Жителі Данії почуваються солідарно відповідальними за соціальний захист, який має охоплювати найширші верстви співгромадян.
І тому не дивує, що наші перші враження були дуже позитивними, а спілкування з мешканцями міста було приязним, відкритим, позбавленим напруги й найменшої агресії.
Данці щодня широко практикують хюґе, що означає приблизно затишний позитивний настрій, навіяний глибинним розумінням комфорту, і взаємну приязність. Як культурна категорія в поєднанні з пов’язаними з нею практиками, хюґе – це відносно недавнє явище, що сягає кінця ХХ століття. На розповсюдження хюґе, без сумніву, мав вплив успіх данської моделі соціальної держави, але й прив’язаність до дуже егалітарних і скромних традицій.
У місті складається враження, що майже всі їздять велосипедами. Поняття не маю, скільки тут велосипедів, але Данія має солідну інфраструктуру для їхнього використання, із маршрутами завдовжки понад 12 000 км, з чого понад 7000 км виокремлених, спеціальних доріжок і велосипедних смуг. У Копенгагені зіткнення велосипедистів із пішоходами трапляються вкрай рідко, бо ніхто не їздить тротуарами, а на дорогах смуги дуже добре відділені, що знижує ризики перетину з іншими учасниками дорожнього руху.
Країна ніби невелика, але це потужна учасниця світового торгівельного процесу.
Хто не знає таких світових, а насправді данських брендів, як конструктор Lego чи високої якості взуття, яке розробляє і виготовляє фірма Ecco. Хто з нас не пив пива, яке випускає Carlsberg Group? Але найбільшим світовим хітом уже кілька років залишаються сучасні ліки проти діабету, які виробляє фармацевтична фірма Novo Nordisk – «Оземпік», який, як виявляється, має дуже широкий спектр впливу і нині є найпопулярнішим засобом у боротьбі із зайвою вагою.
Завдяки цьому, минулого року Novo Nordisk згенерувала близько $19 млрд із продажу «Оземпіку» в усьому світі і близько $9 млрд із продажу його аналогу Wegovy, який використовується для схуднення, і це зробило її найбільшою фірмою в ЄС згідно з ринковою капіталізацією. Ринкова вартість Novo Nordisk, яка минулого року сягала $570 млрд, була вищою, ніж уся данська економіка (нині це лише $304 млрд).
Ми з цікавістю відвідали данський музей дизайну, а в ньому кілька виставок, присвячених вітчизняному дизайну, який упродовж останнього століття став легендарним завдяки своєму добре продуманому функціоналізму, непретензійності, природності й простоті. Я сам той щасливець, який має комплект стільців авторства легендарного дизайнера Арне Якобсена, які були виготовлені 70 років тому, а виглядають так, наче зроблені вчора. Зрештою, не обов’язково відвідувати музей дизайну, щоб побачити розумне данське оформлення, бо воно оточувало нас на кожному кроці. Є чого повчитися від виважених скандинавів.
1 липня Данія перейняла головування в Раді Європейського Союзу, і це гарна новина для України, адже ця невеличка країна – рішучий союзник України у війні з російським агресором і захисник її інтересів у НАТО і ЄС.
Данія проявляє солідарність із Україною, надаючи багатовимірну й довгострокову підтримку як самостійно, так і у співпраці з партнерами й союзниками. З початку війни данська підтримка для України становила близько €9 млрд у вигляді військової допомоги і близько €867 млн цивільних вкладів.
Символічно на кожній урядовій і муніципальній будівлі у Копенгагені на високому флагштоку біля одного із найстаріших європейських стягів майорить прапор України. Нічого дивного, що в одному зі старих мальовничих парків перехожий може легко натрапити на пам’ятник, присвячений українському пророку Тарасу Шевченку. Відсканувавши QR-код, можна навіть послухати твори Пророка і данською, і в оригіналі.
Покидаючи цю милу й приязну країну, не забудьте спробувати національний наїдок smørrebrød, смачну відкриту канапку на скибці неймовірного житнього хліба, за яким ми вже сумуємо, а отже точно невдовзі туди повернемося.