У.Т. Що відбувалося у місті в останні дні?
Напередодні Дня Незалежності прикордонників у районі міста Новоазовськ дві ночі поспіль обстрілювали з «Градів» та минометів. Наступ був таким точним та щільним, що прикордонникам довелося дещо відступити. В результаті цього шматок кордону став більш-менш відкритим – тоді з Російської Федерації виїхали та БТР (безпосередньо бійці «Азова» бачили як мінімум десять одиниць російської бронетехніки).
Звісно, це створювало неабияку загрозу для Приазов’я. Ми одразу забили тривогу. В результаті бійцям батальону «Азов» вдалося підбити російський танк, знищити розвідувальну групу супротивника та взяти двох полонених.
Полонені – це кадрові військовослужбовці 98-ї гвардійської повітряно-десантної дивізії з російського міста Іваново. В тому, що вони – громадяни Російської Федерації та належать до російського війська затримані зізналися самі. Але було й маркування з зазначенням військової частини на їхній бронетехніці…
Читайте також: Волинський фронт
… Потім відбувалися локальні зіткнення в районі Новоазовська. Сили противника з нашої території не пішли. Але відтягнулися – ввечері 24-го серпня вони відійшли на північ та розділилися. Частина сил противника, наскільки мені відомо, залишилася в районі села Рози Люксембург (Новоазовський район Донецької області), частина – вище. Таким чином утворився іловайський котел. Можливо, Маріуполь був відволікаючим маневром, ми не можемо зараз його залишити…
У.Т. Які настрої панували у місті під час боїв?
Серед населення? Різні. Спочатку, з одного боку, у багатьох людей була паніка – місцеві почали скуповувати воду та крупи. Але зараз вже всі вже трохи заспокоїлися…
З іншого боку, люди почали самоорганізовуватись активно, утворювати роти самооборони, народні дружини. Нам постійно дзвонили, телефон просто розривався: «Куди нам звертатися? Чим ми можемо допомогти? Ми маємо стати на захіст свого міста!».
Читайте також: Життя на стрічці. Тривожна ділянка українсько-російського кордону
У.Т. А до лав батальону «Азов» місцеві записувалися?
Так, зараз деякі з них на етапі спілкування з кадровиком. Будемо й комендатуру у місті створювати…
У.Т. А є у місті люди, які мають очевидні сепаратистські настрої?
«Вата», звісно, є, але вона доволі забита – виповзають, тільки коли «хороброї води» нап’ються. Здебільшого люди тут якщо не проукраїнські налаштовані, якщо не патріоти – то, принаймні, мають здоровий глузд. Вони вже відчули на власній шкірі всі «принади» ДНР. Тому місцеві або беруть чи готові брати участь в обороні свого міста, або їдуть у безпечніші регіони.
Між іншим, 26 серпня бійці батальону «Азов» спільно з оперативниками СБУ затримали ще одного сепаратиста. Затриманий чоловік – колишній керівник охорони одного з металургійних заводів у Російській Федерації. Тут, у Маріуполі, він спонсорував сепаратистів, формував та озброював групи – бойові групи по 10 осіб, які чекали у місті «години Ч». Входили до складу цих груп як місцеві мешканці та люди з області, так і «гості» з РФ. І зброю їм постачали з РФ. Часом здається, що небезпечною є не стільки фронтова обстановка, скільки подібні схеми: ось, будь ласка, п’ята колона всередині Маріуполя…
Читайте також: МВС планує скорочення добровольчих батальонів та не приймає до своїх лав «злочинців» з Майдану
У.Т. Які втрати в батальоні «Азов»?
Наразі у Мар’їнці один загиблий. Іловайськ – чотири вбитих, один зниклий безвісті, 20 поранених.
У.Т. Ваш прогноз щодо ситуації в Маріуполі?
Зараз тут більш-менш спокійно. Я думаю, що, якщо кардинальних змін не буде, то у найближчі тижні два тут буде тихо.