Президент США Джо Байден заявив, що його адміністрація «зараз це вирішує», коли його запитали, чи знімуть Штати обмеження на використання Україною зброї великої дальності у війні проти Росії. Минулого тижня джерела Reuters повідомили, що США були близькі до такої угоди, проте Києву все-таки доведеться почекати кілька місяців. Усе через те, що Штати начебто вирішують технічні проблеми перед будь-яким постачанням.
«Відправка ракет JASSM в Україну може суттєво змінити стратегічний ландшафт конфлікту, помістивши більшу територію Росії в зону дії потужних, високоточних боєприпасів, що є важливою проблемою для адміністрації Байдена», — заявили посадовці, яких цитує Reuters.
Крім того, військові аналітики припустили, що те, що JASSM є малопомітними і можуть вражати далі, ніж більшість інших ракет на поточному арсеналі України, могло б відсунути російські плацдарми та склади постачання на сотні миль.
«Це серйозно ускладнить здатність Росії підтримувати її наступальні операції та потенційно забезпечить Україні стратегічну перевагу», — переконані аналітики.
Водночас, як пише видання The Times, Джо Байден може дати зелене світло президенту Володимиру Зеленському на використання не американських, а британських ракет Storm Shadow та їхніх французьких аналогів Scalp для ударів по цілях на російській території, якщо Велика Британія і Франція підтримають такий крок.
Видання The New York Times пише, що питання, яке вже давно обговорюють в Білому домі, вийде на пік під час першого візиту до Вашингтона нового прем’єр-міністра Великобританії Кейра Стармера.
«Великобританія вже сигналізувала Сполученим Штатам, що готова дозволити Україні використовувати свої ракети великої дальності Storm Shadow для ударів по російських військових цілях далеко від українського кордону. Але вона хоче отримати чіткий дозвіл від Байдена, щоб продемонструвати скоординовану стратегію зі Сполученими Штатами та Францією, які виготовляють подібні ракети», — зазначає часопис.
Тим часом, Financial Times пише, що у той час, коли Державний департамент США більш сприйнятливий до аргументів з боку України та багатьох її західних союзників, Пентагон і розвідувальне співтовариство США застерегли від використання зброї далекого радіусу дії глибоко в Росії. Останнє нещодавно оцінило, що 90% російських літаків було передислоковано на аеродроми щонайменше за 300 кілометрів поза зоною дії ATACMS.
«Посадові особи з питань оборони США кажуть, що Київ має віддати перевагу використанню західної зброї для захисту східних і північних регіонів України, а також для збереження доступу до Чорного моря та тиску на російські сили в Криму», — йдеться у статті.
Німецьке видання Frankfurter Rundschau додає, що, як і у випадку з попередніми кроками США щодо підтримки України на полі бою, в адміністрації Байдена є занепокоєння, що дозвіл Україні наносити удари всередині Росії може призвести до ескалації конфлікту та змусити Росію ще більше звинуватити США в тому, що вона є частиною майбутньої війни. Проте республіканські законодавці переконують, що «побоювання адміністрації щодо ескалації послідовно спростовувалися з першого дня війни».
Раніше Інститут вивчення війни повідомив, що зараз Штати дозволяють Україні лише удари з використанням американських HIMARS, оснащених снарядами GMLRS. Цей максимум дозволяє Україні завдати удару лише по 20 з 250 об’єктів, які вона може уразити ракетами ATACMS. Лише 17 з цих 250 об’єктів є аеродромами, і малоймовірно, що російські військові передислокували засоби з усіх інших 233 об’єктів у такій самій мірі, як це було з авіаційними засобами.
У відомстві додають, що чимало з об’єктів, які розташовані у зоні дії ATACMS, є великими військовими базами, станціями зв’язку, логістичними центрами, ремонтними майстернями, паливними базами, складами боєприпасів і постійними штабами, з яких було б надзвичайно складно чи неможливо швидко передислокувати засоби або швидко посилити їхній захист.
«Українським захисникам не обов’язково завдавати ударів по кожному окремому російському об’єкту в Росії, щоб почати створювати значний оперативний тиск на російську армію», — додали в ISW.