Байден вирішив розморозити $7 млрд з резервів Нацбанку Афганістану. Рішення вже спричинило серйозні суперечки

14 Лютого 2022, 17:53

11 лютого Джо Байден підписав наказ про використання заморожених $7 млрд Афганського нацбанку. Половина грошей буде використана для фінансування гуманітарних місій в Афганістані, а половина – для компенсацій сім’ям жертв теракту 11 вересня.

Нагадуємо, що після падіння Кабула 17 серпня 2021 року, держрезерви афганського уряду, що зберігались в американських банках, були заморожені. Рішення приймали міністр фінансів США Джанет Йеллен та співробітниками Управління по контролю за іноземними активами. Тоді сума всіх заморожених активів оцінювалась приблизно в $9,4 млрд, з яких $7 млрд перебували на рахунках в банках Сполучених Штатів. До недавнього часу Джо Байден не робив заяв щодо майбутнього грошей, лише давав зрозуміти, що Талібану вони не дістануться.

І лише 11 лютого було прийнято рішення про використання грошей. Половину грошей буде спрямовано на надання гуманітарної допомоги. За даними CNN, в уряді США вважають, що реалізація фондів “може вийти за межі просто гуманітарної допомоги”. Зокрема, наводять слова неназваного посадовця, що “ми плануємо провести широкі консультації протягом наступних кількох місяців, у тому числі із афганською спільнотою. Вони будуть стосуватись управління та використання фондів, які ми збираємось вивільнити”.

Читайте також: Нові обличчя Афганістану

Використання решти $3,5 млрд на внутрішньоамериканські потреби пояснюється “боротьбою жертв теракту в судах”. Члени сімей жертв 11 вересня подавали позови проти Талібану, що стосуються фондів, які перебувають в банках США. Високопосадовці Білого Дому з цього приводу заявили, що “розмороження грошей є необхідним законним актом для того, щоб позивачі отримали своє”.

Рішення викликало неоднозначні реакції як всередині Сполучених Штатів, так і за кордоном. CNN пише, що низка активістів дотримуються думки, що “використання заморожених активів для сімей жертв 11 вересня неправильно, адже не афганці влаштували теракт. Крім того, гроші належать афганському народу, який не мав ніякого відношення до атаки”.

Відреагували на наказ Байдена й таліби, які претендують на гроші. 13 лютого невизнаний представник Талібану в ООН Сухайль Шахін заявив, що “усі активи належать афганському народу… Резерв ЦБ Афганістану належить афганцям, не урядам чи фракціям. Він призначений для проведення монетарної політики, підтримки торгівлі та посилення фінансової системи країни”. Також він стверджує, що фонди ніколи не застосовувались ні для чого, окрім державних потреб, що підтверджують доповіді.

Читайте також: Тисячі афганських біженців вербують до іранських воєнізованих формувань – звіт

Одразу як стало відомо про те, на що підуть заморожені фонди, біля мечеті Ід Гах в Кабулі зібрався мітинг. Вимогами протестувальників були “повернення грошей Афганістану” та “компенсація за десятки тисяч афганців, загиблих в ході війни, що тривала 20 років”. Також у соціальних мережах, особливо в твіттер, поширився тег #USA_stole_money_from_afghan. Афганці в соцмережах зазначають, що теракт був скоєний не афганцями, а громадянами Саудівської Аравії.

Проти рішення Білого Дому висловився навіть радник скинутого проамериканського уряду Афганістану, Торек Фархаді. Він заявив, що “ці гроші мають бути скеровані не на гуманітарну допомогу, а на підкріплення валюти, допомогу в монетарній політиці та забезпечувати платіжний баланс країни”. Також Фархаді сказав, що “жодна інша країна на Землі не приймає таких рішень про конфіскацію резервів іншої держави”.

Також варто зауважити, що $9,4 млрд, донедавна заморожені в банках різних країн, складають приблизно третину річного об’єму виробництва країни. Після приходу до влади Талібану, Афганістан переживає економічну кризу, пов’язану з відмовою більшості країн світу визнавати новий уряд та вести з ним справи. За даними ООН, цієї зими до половини жителів країни жили в постійному голоді.