Графіка: Андрій Єрмоленко
Дід Мороз, він же Санта Клаус, він же Святий Миколай, він же Йолупуккі. Під цими іменами, червоним жупаном і пишною бородою може ховатися не тільки добрий чарівник, але й небезпечний злочинець або хуліган-анархіст. Або навпаки – міліціонер. Словом, кожен, кому забажається, експлуатує образ казкового героя.
Я ніколи не вірив у Діда Мороза. Коли мені було років чотири, на новорічну ялинку в дитячому садку, де виховувався майбутній редактор відділу розслідувань Тижня, завітав підозрілий суб’єкт з накладною бородою. Інші діти безпечно залазили фальшивому бороданю на коліна і щиросердечно розповідали, що б хотіли на Новий рік. Я ж зметикував, що тут щось не те, і відмовився навіть підходити до Діда. Йому на коліна мене всадовили вихователі. Та я не видав йому свою новорічну таємницю, натомість голосно заревів. На фотографії, яку й досі зберігають мої батьки, видно, що виряджений наляканий більше, ніж хлопчик в нього колінах. Бо я його викрив.
Якщо серйозно, то «Паганий Санта» – це не просто вигадка кінематографістів з Голлівуду. Зловмисники дійсно інколи перевдягаються у Дідів Морозів, аби приспати увагу потенціальних жертв. І хоча правоохоронці запевняють, що натрапити на злочинців у новорічну ніч менші, ніж у звичайний день, вони не радять впускати в оселю Санту чи Миколая, якщо ви з ними не домовлялися заздалегідь.
Злочинці також святкують
Новорічна ніч зазвичай проходить дуже спокійно, говорять у Центрі громадських зв’язків ГУМВС м. Києва. Принаймні, у столиці. За останні кілька років на Новий рік не було зареєстровано жодного тяжкого злочину. «Зазвичай в цю ніч люди скаржаться в міліцію на гучну музику і вибухи феєрверків», – розповіли речники столичного «главку».
«На Новий Рік злочинність спадає, – підтверджує начальник відділу боротьби з незаконним обігом наркотиків ГУМВС Київської області Олексій Кирильчук. – Ніч з 31 на 1 завжди проходить спокійно. Бувають, звісно, сімейні «дебоши», п’яні «розбори», але в цілому рівень злочинності зменшується. А от 2–3 січня все повертається на свої місця. Я 17 років працюю у розшуці і не пам’ятаю, щоб з 31 на 1 десь були серйозні розбої, пограбування».
«По-перше, у новорічну ніч ми виводимо на вулиці багато співробітників, – пояснює Олександр Павловський, командир окремого батальйону «Беркут» міліції Київської області. – По-друге, злочинці теж святкують».
Якщо у новорічну ніч наступає затишшя, то напередодні й після криміналітет не дає правоохоронцям розслабитися. Олександр Павловський пригадує, як під час служби дільничним інспектором йому за день до Нового Року довелося ловити грабіжників. Більше того – застосовувати зброю. «На вулиці Метробудівській завелася «бригада», що «бомбила» іномарки. Злодюги залазили всередину і цупили все більш-менш цінне, – розповідає командир батальйону. – Причому, саме ті, які були нещодавно ввезені з-за кордону. Один мій знайомий саме пригнав собі машину. Можливо, в мене спрацювало професійне передчуття – щось мені підказало, що цю автівку грабуватимуть. Тому я влаштував засідку. І десь о пів на першу ночі приїхало троє, покрутилися біля авто мого знайомого і поїхали геть. Подумав, що вони повернуться. І справді – десь о четвертій ранку вони знову з’явилися. Один зі зловмисників (я вперше таке побачив!) задницею вибив бокове скло – вийшов негучний хлопок – жодного дзвону не було. Один лишився на «стрьомі», двоє нирнули в всередину і швидко вирізали все, що тільки можна. Я спробував їх затримати, однак, замість того, аби на мою вимогу лягти на землю, вони пішли на мене з ножами. Але після попереджувального пострілу вони послухалися».
У ГУМВС Києва згадали курйозний випадок, який стався минулого року. Літній жінці, яка мешкала на першому поверсі багатоповерхівки, на свята родичі подарували новий унітаз. Бабуся не знайшла для обнови кращого місця, ніж на підвіконні. Напередодні Нового Року до неї зайшов чоловік у жупані, назвався Дідом Морозом і привітав зі святом. Через якийсь час бабця помітила, що вікно відчинене, а унітаз зник. Вона викликала міліцію. Крадій знайшовся досить швидко – він жив кількома поверхами вище. Правоохоронці знайшли «Діда Мороза» на щойно поцупленій сантехніці і разом з речовим доказом доправили до відділку. Свій вчинок він пояснив тим, що хотів зробити собі подарунок.
Мороз-міліціонер vs Санта-бандит
З наближенням новорічних свят стрічки новин рясніють повідомленнями про надзвичайні події за участю Діда Мороза. «Банда Санта Клаусів розгромила новозеландський кінотеатр», «Бразильські наркоторговці намагалися збити гелікоптер з Дідом Морозом», «У Польші Санта Клаус напав на крамничку», «Дід мороз пограбував меблевий магазин у Німеччині» – це тільки деякі з них.
У 2005 році Німеччину тероризував Санта Клаус з кулеметом. Доки його не схопила поліція, він встигнув «виставити» кілька банків на €500 тис. А в цей час британські правоохоронці безуспішно ловили Діда Мороза – ексгібіціоніста. У Москві ж «Санти» пограбували супермаркет доки його персонал святкував Новий рік. У Швейцарії «Миколай» взяв у заручники жінку, поліції довелося застрелити «чарівника».
Для України Діди Морози з великої дороги рідкість, та інколи трапляються. 2003 року троє таких постукали у двері 23-річної луганчанки. Вважаючи, що хлопці з наклеєними бородами її знайомі, дівчина впустила їх у квартиру. «Злі Санти» одразу ж її зв’язали і заходилися складати у торби все більш-менш цінне. Однак, невдовзі виявилося, що підозрілих казкових персонажів помітили пильні сусіди, тому на виході з помешкання фальшивих бороданів чекали справжні міліціонери.
У вітчизняній криміналістиці відомі випадки, коли Дід Мороз допомагав зловмисникам. Наприклад, заходив до квартири з дрібними подарунками, і доки вітав господарів, видивлявся, що є цінне в помешканні і як краще до нього потрапити. Коли мешканці лягали спати або ішли у гості, Мороз повертався зі спільниками і «чистив» квартиру. Траплялося також, що крадіжка здійснювалася безпосередньо під час візиту казкового персонажу.
«Це сталося наприкінці 1990-х, коли я працював у Києво-Святошинському районі, – розповів Тижню Олексій Кирильчук. – Зранку 1 січня до нас звернулися кілька людей із заявами про те, що їх обікрали. У кожному випадку перед тим, як громадяни помітили крадіжку, до них приходили троє «засівальників»: чоловік у костюмі Діда Мороза, жінка-Снігуронька і маленький хлопчик. У той час, як казкові персонажі розважали господарів і їхніх гостей, хлопчик у вітальні чистив кишені». На православне Різдво ця сімейка знову вийшла на справу. Але цього разу їм не поталанило – перше ж помешкання, в яке завітали «гастролери», належало працівникові міліції, який, звісно, чув про новорічні крадіжки. І доки Дід Мороз зі Снігуронькою відволікали увагу гостей, а їхній «ельф» нишпорив по кишенях у вітальні, господар зв’язався з відділком. Коли злочинна сімейка прямувала до інших жертв, її зустріла оперативна група.
[33]Заради справедливості варто зазначити, що Санта Клаус нерідко стає на варті закону. «Якось ми отримали інформацію, що зловмисник, якого міліція безуспішно розшукувала за пограбування вже півроку, має відвідати свою матір, – згадує Олексій Кирильчук. – У неї день народження 1 січня. Однак, злочинець був досвідченим (раніше неодноразово засуджений) і вельми обережним, був ризик, що він відчує стеження». Щоб перевірити інформацію, але не сполохати розшукуваного, один з оперативників вирушив на розвідку. Але не у службовій формі, а в костюмі Діда Мороза. Привітавши розбійника з Новим Роком, казковий персонаж дав сигнал колегам, і свято перемістилося у міліцейський відділок.
Різдвяний бунт
На відміну від України, за кордоном бородані у червоному вбранні вже завдають купу клопоту. Причому, вони вже не тільки ходять на «справу» заради наживи, але й створили транснаціональний підпільний рух.
«Ніщо не зупинить сотню Дідів Морозів, що мчать з усієї сили» – так звучить девіз «розлючених Санта Клаусів», які, за їхніми власними твердженнями, виступають проти комерціалізації Різдва. Вони назвали свій рух «Сантархією» (похідне від «Санта» і «анархія» – прим. ред.) Під час Різдва 2005 року півсотні молодиків у костюмах новорічного персонажа влаштували погроми у Окленді (Нова Зеландія). Вгамувати Сант-анархістів вдалося лише після того, як вони «втомилися» від алкоголю, «експропрійованого» у крамничках під час безладів. Схожі, але менш масштабні, «акції непокори» Сант відбулися і в інших країнах. Цього року злі Діди Морози дали про себе знати в іншому новозеландському місті – Крайстчерч, влаштувавши погром у місцевому кінотеатрі.
Житель американського міста Бемертон Арт Конрад цьогоріч протестує проти використання різдвяних символів з комерційною метою у більш мирний, але надто екстравагантний спосіб. Він встановив на своєму подвір’ї 5-метровий хрест і розіп’яв на ньому опудало Санта Клауса. На грудях «мученика» написано: «Він помер за твою кредитну картку».
Натомість палестинці використовують образ Діда Мороза задля боротьби з ізраїльською окупацією. Вдягнувши червоний жупан, начепивши білу бороду і заздалегідь запросивши фотографів, араби влаштовують біля блок-постів армії Ізраїлю демонстрації, провокуючи прикордонників на бійку. Як результат до західних мас-медіа потрапляють світлини, на яких «єврейська воєнщина» б’є Санта Клаусів.
Натомість палестинці використовують образ Діда Мороза задля боротьби з ізраїльською окупацією. Вдягнувши червоний жупан, начепивши білу бороду і заздалегідь запросивши фотографів, араби влаштовують біля блок-постів армії Ізраїлю демонстрації, провокуючи прикордонників на бійку. Як результат до західних мас-медіа потрапляють світлини, на яких «єврейська воєнщина» б’є Санта Клаусів.
ДО РЕЧІ
Вже понад 50 років Об’єднане командування повітряно-космічної оборони Північної Америки (NORAD) відстежує у небі пересування саней Санта Клауса. Ці безпрецедентні заходи викликані не якимись побоюванням, наприклад того, що добрий бородань перейде на бік злого Усами бен Ладена, а курйозом, що стався у 1955 році. Одна з американських газет замість номеру «гарячої лінії Санти» помилково оприлюднила телефон NORAD. Аби потішити дітлахів, офіцери підіграли газетярам. Ця витівка сподобалася у Вашингтоні, і відтоді про наближення саней Санти до повітряного простору США урочисто повідомляє міністр транспорту, а «маршрут» показують на сайті військового відомства.