«Україна дійсно зацікавлена в збільшенні обсягів транзиту нафти власною територією, оскільки це гроші від надходження цього транзиту, тим більше що з російської сторони транзит зменшується. Тому озвучуються певні пропозиції, щоб їх почули потенційні партнери, зокрема Азербайджан. Однак не можна сказати, що під цими пропозиціями є певні серйозні аргументи чи контракти, які підготовлені чи можуть бути підписані найближчим часом», – додав експерт.
Тим паче, за словами Рябцева, Азербайджан видобуває не стільки нафти, та й має чимало можливостей транспортувати його.
«В Азербайджану не настільки багато нафти, щоб через Україну слідували такі обсяги. Тим паче, ця озвучена цифра (16-20 млн тонн – Ред.) – це максимальна потужність нафтопроводу «Одеса-Броди» плюс максимальна потужність придніпровських магістральних нафтопроводів. Наразі немає жодної пропозиції до України стосовно перекачування такої кількості нафти, як і немає заявок на азербайджанську нафту з іншого боку – з боку споживачів. Загалом в Азербайджану дуже прагматичний підхід стосовно нафтогазової галузі – перенаправляти свої потоки туди, де більше можливостей для надходження коштів. Крім цього, він може транспортувати нафту в південному і північному напрямі, через море і суходолом», – додав Рябцев.
Як уточнює експерт, поки що підписана лише угода про постачання азербайджанської нафти на Кременчуцький нафтопереробний завод.
«Але це єдиний контракт, який дійсно реалізується. Є також домовленості між Білоруссю і Венесуелою, в рамках яких через Одесу транспортується азербайджанська нафта в режимі заміщення, тобто замість венесуельської нафти іноді йде на Мозирський завод азербайджанська, – заявив Рябцев.
Нагадаємо, за словами заступника міністра енергетики та вугільної промисловості Сергія Чеха, Україна готова забезпечити прокачування до 16-20 млн. тонн азербайджанської нафти по своїй території, зокрема транзитом – до 13-17 млн. тонн.
Голова правління «Укртранснафти» Олександр Лазорко в середині вересня озвучив плани компанії щодо транспортування азербайджанської нафти через нафтопровід Одеса-Броди й одну з гілок нафтопроводу "Дружба" на НПЗ у Кралупах (Чехія), а також через Одеса-Броди і «Дружбу» до Мозиря з подальшим її транзитом по білоруській гілці «Дружби» в напрямку Плоцька (Польща).
Як відомо, у травні ВАТ «Укртранснафта» розпочала прокачування 80 тис тонн азербайджанської нафти марки «Azeri Light» нафтопроводом «Одеса-Броди» у проектному аверсному напрямку для західноукраїнських НПЗ.
За даними Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, в 2010 році поставки нафти з Азербайджану в Україну зросли в 2,1 раза, порівняно з 2009 роком – до 1,614 млн. тонн. За підсумками січня-серпня 2011 року ці поставки скоротилися на 21,5% – до 704,7 тис. тонн. Наразі в Україні азербайджанська нафта переважно переробляється на потужностях Кременчуцького НПЗ («Укртатнафта», Полтавська область).