Хамство і зверхність, що собі дозволяє Кремль, бо занадто довго користується з тотальної безкарності, справляє все менше враження на тих, кого Москва сподівається застрашити. У Баку не пробачили ані підбитого над територією Чечні цивільного літака, ані недавніх облав на азербайджанців по всій Росії з жорстокими побиттями та арештами. Азербайджан відповів асиметрично. Спочатку закрив бюро «Спутник» та заарештував його керівників, а за кілька днів знешкодив дві російські групи злочинців, які переганяли наркотики з Ірану на територію РФ.
Офіційний представник Генеральної прокуратури Азербайджану Саміра Наджафзаде на пресконференції в Баку звинуватила Росію в грубих порушеннях міжнародного права, повідомляє сайт Minval. «Тортури заборонені відповідними міжнародними угодами. Азербайджан залишається учасником Європейської конвенції з прав людини, тоді як Росія вийшла з неї», – наголосила вона і нагадала, що «порушення інтересів Азербайджану та прав його громадян за межами країни підлягають кримінальному переслідуванню з боку азербайджанських правоохоронних органів».
Що ж сталося в Єкатеринбурзі? Російські правоохоронці раптово відновили розслідування вбивства, скоєного в цьому місті понад 20 років тому. Затримано 50 осіб, майже всі вони — етнічні азербайджанці, більшість має азербайджанський паспорт. Причому серед них — ті, кому на момент скоєння цього вбивства було три-чотири роки. Дивуватися тому, що російські правоохоронці вважають, ніби чотирирічні малюки могли бути співучасниками вбивства не випадає. Москва давно живе у світі, де війна — це мир, а брехня — це правда. Найголовніше — вже під час затримання двоє людей загинули, причому, за словами очевидців, померли в результаті тортур. Ще троє померли пізніше в лікарні.
Перед тим в російській пресі зайнялася бурхлива анти-азербайджанська кампанія, подібна до тієї, що передувала нападу на Україну в 2014 році. Москві дуже не сподобалося, що Баку наполягає на покаранні винних за збиття цивільного азербайджанського літака, що сталось 25 грудня 2024 року. Сьогодні азербайджанська преса публікує інформацію про те, що наказ стріляти видало Міноборони Росії. Сайт Minval публікує фрагмент аудіозапису та лист військового, який міг бути виконавцем наказу.
«Ми не беремося стверджувати, що лист справжній, незважаючи на те, що він підкріплений підписом капітана. Однак сам факт його наявності, а також значення цього документа як для слідства, що триває вже півроку, так і для суспільства, змушують нас опублікувати його… А ось аудіозапис трьох голосових повідомлень, що підтверджують зміст листа, цілком можна назвати реальним… Всі три голоси стверджували, що дістали оперативну команду, стріляли двічі, і від розльоту осколки ракети зачепили літак».
Такий ось розпочався касетний скандал по-азербайджанськи. У тому, що все тільки починається, немає сумнівів: Азербайджан має міцну систему силових органів та потужного союзника — Туреччину, чия розвідка — одна з найкращих у регіоні. На те, що «плівки» – не останній козир, вказує жорстка, демонстративна реакція і на пропагандистську антиазербайджанську кампанію Москви, і на вбивства в поліцейському відділку Єкатеринбургу. Баку скасував усі концерти, фестивалі, виставки російських артистів, які збирались підзаробити на гастролях у республіці, а також закрив бюро та заарештував директора та шеф-редактора бакінської філії інформагентства «Россия сегодня» («Sputnik Азербайджан»).
За збігом обставин (можливо, випадковим, а можливо й ні), саме сьогодні суд виніс вирок про 4 місяці тюрми для російських пропагандистів. Співробітникам Sputnik пред’явлено звинувачення в «шахрайстві», «незаконному підприємництві» та «легалізації майна, отриманого злочинним шляхом». Раніше азербайджанське агентство APA повідомило, що серед затриманих у ході операції були двоє співробітників ФСБ.
На додаток до співробітників «Спутника» і Ruptly, бакинський спецназ затримав близько 10 росіян, звинувативши їх у «контрабанді наркотиків» з Ірану, «кіберзлочинах» та «участі в ОЗУ». У вівторок Міністерство внутрішніх справ Азербайджану оголосило про ліквідацію двох злочинних угруповань в Баку, до яких входили громадяни РФ. На Сході ніколи і нічого навмання не робиться. Якщо Алієв впевнено ставить Москву в дуже незручне становище, він добре знає, що робитиме завтра, через тиждень чи місяць. Кремль виходить з цього нового протистояння послабленим, що само собою добре для України. Якщо вже маленький Азербайджан не боїться підвищувати голос проти «найсильнішої армії світу», то чого вже боятися Америкам з Італіями?