«Що означає для нас одержувати газ з Азербайджану? Треба або прокачувати його по газопроводах через територію Росії, або будувати один завод зі зріджування газу, другий – з розрідження й закуповувати танкери для перевезення. Це величезні витрати», – наголосив прем’єр, пише «КоммерсантЪ-Украина».
Постачання азербайджанського газу з морського газоконденсатного родовища Шах-Деніз в Європу почнеться 2019 року. Азербайджан запропонував Україні забезпечити поставки газу через Трансанатолійскій трубопровід або за рахунок будівництва терміналу з його скраплення в Грузії і перевалки через LNG-термінал в Україні. Цей проект повинен був дозволити Україні диверсифікувати постачання газу.
Проте Азаров більш перспективними назвав поставки суходолом.
Він нагадав, що коли був підписаний договір про вільну торгівлю в рамках СНД, країни домовилися про доступ до єдиної транспортної системи, в тому числі і трубопровідної.
«І хоча переговори досі не можуть розпочатися, коли вони почнуться, ми будемо обумовлювати можливість прямої покупки газу», – зазначив глава уряду.
Прем'єр-міністр Микола Азаров заявив, що вважає постачання газу із Азербайджану важкореалізованим. Про це він сказав у інтерв'ю телерадіокомпанії «Мир». За словами Азарова, йдеться не лише про Азербайджан, Туркменістан, а інші країни СНД.
Заява Азарова стала вже другим твердженням українських чиновників, які ставлять під сумнів реалізацію проекту будівництва LNG-терміналу.
Раніше глава Держінвестпроекту Владислав Каськів сказав, що оренда плавучої платформи для LNG-терміналу буде коштувати Україні $60 млн на рік. Висока вартість оренди може обернутися проблемами з перевалкою зрідженого газу в разі його поставки з Катару. Тепер очевидно, що варіант постачання газу з Азербайджану також видається Кабміну нерентабельним.
У Міненерго проект також не вважають перспективним.
За словами джерела в міністерстві, інвестиції у перевалочну інфраструктуру в Грузії і закупівлю танкерного флоту оцінюються ще в $3,7 млрд.
«За ці гроші можна наростити видобуток газу в Україні на 10-15 млрд кубометрів», – стверджує співрозмовник.
На поставки із Середньої Азії в міністерстві теж не розраховують – важелів впливу, які дозволили би змусити Росію пропускати по своїй системі газопроводів туркменський чи азербайджанський газ, не існує.
На думку голови правління альянсу «Нова енергія України» Валерія Боровика, останні заяви української влади говорять про їхній намір виправдати якнайшвидше створення консорціуму на базі української газотранспортної системи.
Заява Азарова співпала із заявою глави «Газпрому» Олексія Міллера про те, що ціна російського газу, який поставляється в Україну, набагато нижча спотової ціни на ринках континентальної Європи.
«На британському торговому майданчику минулої п'ятниці ціна газу досягала позначки в $800 за тис. кубометрів, що майже в два рази перевищує ту ціну, за якою Газпром поставляє газ в Україну в рамках довгострокових контрактів», – сказав він.
Директор Інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич вважає, що ряд проектів, пов'язаних із диверсифікацією поставок газу в Україну, спочатку були нездійсненні.
«Замість того, щоби розпорошуватися на химерні пропозиції, уряду варто було би зі самого початку зосередитися на головному – переведення теплоелектроцентралей і теплокомуненерго на коксівне вугілля та розвитку видобутку сланцевого газу. Це дозволило би скоротити закупівлі російського газу до 10 млрд кубометрів на рік. А, заодно, вдалося б і вирішити проблему надлишку коксівного вугілля», – переконаний він.