Цим документом місцевій владі також дозволено регулювати оптово-відпускні ціни тільки на пастеризоване й фасоване в плівку молоко.
Постановою також встановлено граничні рівні рентабельності упаковки (фасування) продтоварів, які підлягають держрегулюванню, не вище від 10% без урахування вартості сировини.
Окрім цього, в поставнові також йдеться, що “суб’єкти господарювання, що провадять діяльність з оптової реалізації продовольчих товарів, у первинних документах під час визначення одиниці виміру господарської операції у вартісному виразі зазначають також розмір застосованої ними постачальницько-збутової надбавки”.
Нагадаємо, 3 березня Верховна Рада знизила ставку ввізного мита на гречку з 20% до 0% до 1 червня.
Депутати Партії регіонів пояснювали зростання цін на продовольчі товари відбувається через подорожчання вартості сировини на світових ринках і спекуляцій в торговельних мережах.
Кабмін доручив ряду губернаторів притягнути до дисциплінарної відповідальності посадовців, які допустили зростання цін на продовольчі товари у 2010 році.
Окрім цього, Кабмін домовився з виробниками зафіксувати оптово-відпускні ціни на гречку.
Наприкінці січня в уряді заявили про намір ввезти в Україну 20 тис. тонн гречки з Китаю, бо низка великих виробників гречаної крупи припинила реалізацію продукції в Україні. Основною причиною виникнення подібної ситуації є заходи, що застосовуються державними органами для «стабілізації цінової ситуації на ринку».
Раніше, прем’єр-міністр Микола Азаров відповів на повідомлення у ЗМІ про різке подорожчання гречки у січні (до 17-25 грн) через «певний штучний характер» і відповідальності за нього уряд не несе.