Автопробіг, зірваний концерт та освистаний президент. Відзначення першої та другої річниць Євромайдану

21 Листопада 2016, 16:22

21 листопада 2016 року в Україні з нагоди Дня Гідності та Свободи та третьої річниці Євромайдану запланували проведення близько 380 масових заходів. Зокрема, на Майдані Незалежності вшанують пам'ять героїв Небесної сотні, пройде мітинг-віче, Марш Революції, також у Києві відбудеться презентація книги про хронологію "тих подій" та відкриття кількох виставок.

План офіційних та неофіційних заходів, анонсованих на цей день, дивіться за посиланням.

Тиждень.ua згадав, як в Україні відзначили першу та другу річниці Євромайдану.

2014 рік

Заходи до першої річниці Євромайдану пройшли в низці міст України (Львові, Тернополі, Чернівцях, Сумах, Кропивницькому (тоді – Кіровграді), Запоріжжі, Дніпрі (тоді – Дніпропетровську), Харкові, Миколаєві та Рівному), однак найбільше конфліктами цей день позначився в Києві та Одесі.

У столиці, зокрема, родичі героїв Небесної сотні освистали президента Петра Порошенка, який разом із прем’єр-міністром Арсенієм Яценюком та спікером парламенту Олександром Турчиновим прийшли на вулицю Інститутську покласти квіти до Хреста Небесної сотні. Їх зустріли агресивно з плакатами "Порошенко, де вбивці?" та скандуючи "Ганьба!".

Водночас в Одесі 22 листопада міліція завадила представникам організації "Демократичний Альянс" та одеського "Євромайдану" встановити намети біля будівлі облуправління МВС. 

Активісти вимагали таким чином звільнення тих міліціонерів, які рівно рік тому знесли табір одеського "Євромайдану".

2015 рік

Друга річниця Євромайдану виявилася не менш конфліктною, зокрема у столиці.

Водночас у Харкові автомайданівці, до яких долучилися й місцеві жителі, влаштували автопробіг.

Натомість у Львові на площі перед пам'ятником Шевченка провели віче й поставили там бочки з вогнем і шини. А на Личаківському кладовищі під так званий гімн Майдану "Пливе кача" поклали квіти до могил героїв Небесної сотні та запалили лампадки.

У Маріуполі Донецької області на площі також розгорнули намет, розпалили в діжці вогнище і на великому екрані транслювали кадри подій Євромайдану.

У Кривому Розі в ці дні тривали акції протесту у зв’язку з фальсифікаціями на місцевих виборах на користь депутата від «Опозиційного блоку» Юрія Вілкула. 22 листопада у місті відбулося народне віче.

Читайте також:  У Кривий Ріг прийшов Майдан

При цьому на Херсонщині напередодні річниці – 20 листопада –  після підриву невідомими особами електроопор у Генічеському та Чаплинському районах стався конфлікт між правоохоронцями  та активістами громадянської блокади Криму. У результаті щонайменше шестеро людей отримали травми, зокрема журналістка каналу ATR Гульсум Халілова.

Водночас у Києві правоохоронці заблокували підхід до пам'ятного хреста на алеї Небесної сотні, що викликало обурення у громадян, які прийшли вшанувати пам'ять загиблих. Невдоволення викликало й те, що Порошенко цього року поклав квіти до пам'ятного хреста і поспілкувався лише з членами сімей загиблих.

Дивіться фоторепортаж: Київ під дощем відзначив другу річницю Євромайдану 

Активістам все ж таки вдалося зустрітися з прем’єр-міністром Арсенієм Яценюком, який запросив їх до Кабміну та пообіцяв грошові виплати тим, хто зазнав тяжких та середніх поранень на Майдані.

Увечері того ж дня активісти зірвали запланований концерт на Майдані Незалежності. Людей обурило те, що річницю Євромайдану хочуть відзначити як свято. Вони прорвалися через огорожу і зупинили концерт, який тривав менше півгодини. Охорона не застосовувала силу і розійшлася.


Нагадаємо, 13 листопада 2014 року Порошенко підписав указ, згідно з яким в Україні щороку 21 листопада відзначається День гідності та свободи на честь початку цього дня двох революцій: Помаранчевої революції (2004 року) та Революції Гідності (2013 року).