Попри вето Росії в ООН, міжнародний трибунал щодо катастрофи рейсу MH-17 може бути створений. Про це заявила виданню The New York Times міністр закордонних справ Австралії Джулі Бішоп.
Як повідомляється, представники України, Австралії, Бельгії, Малайзії та Нідерландів зустрінуться у вівторок, 29 вересня, під час щорічного засідання Генеральної Асамблеї у Нью-Йорку, щоб обговорити наступні кроки для переслідування винуватців аварії літака.
«Є низка перестановок, і я можу запевнити вас, що міжнародна група юристів працюють в цьому напрямку», – зазначила Бішоп.
Вона підкреслила, що група країн, яка займається питанням покарання винних, «звузила опції», і тепер обговорюють можливість провести суд, який не потребував би схвалення ООН.
Бішоп пояснила, що найближчою аналогією такого суду є процес, який відбувся у Нідерландах за шотландським законодавством з метою покарати лівійців, причетних до теракту в небі над Локербі 21 грудня 1988 року. Тоді був підірваний літак Боїнг-747-121 авіакомпанії PanAm, що призвело до загибелі 270 людей. Після тривалого слідства були висунуті звинувачення у скоєнні цього злочину проти працівників лівійських спецслужб. За результатами судового рішення Лівія погодилася виплатити компенсацію родичам постраждалих.
Разом з тим австралійський міністр додала, що не виключає повторного голосування Радбезу ООН після того, як офіційні результати розслідування катастрофи рейсу MH17 будуть оприлюднені.
«За останні 15 місяців не з’явилося жодних фактів, які могли б змінити офіційну точку зору Австралії, що літак був збитий ракетою «земля-повітря», випущеною підтримуваними Росією сепаратистами з території всередині українського кордону», – наголосила Бішоп.
Нагадаємо, Boeing 777 компанії Malaysia Airlines, що летів з Амстердама у Куала-Лумпур, був збитий бойовиками на сході України 17 липня 2014 року. На борту перебувало 298 осіб, з них 196 громадяни Нідерландів. В авіакатастрофі не вижив ніхто.
Як повідомлялося, 30 липня Радбез ООН не зміг створити Трибунал по розслідуванню причин катастрофи рейсу МН17 над Україною через вето, яке наклала Росія з цього питання. Загалом 11 членів засідання проголосували «за» створення Трибуналу, три утрималися і тільки РФ голосувала «проти». Резолюція була підготовлена Австралією, Нідерландами, Малайзією, Бельгією та Україною.
Крім того, представник Росії при Радбезі Віталій Чуркін допустив обмовку під час доповіді, зауваживши, що сподівається на «безкарність щодо тих, хто збивав літак». Згодом Росія виправдалася, назвавши ініціативу створення трибуналу "політизованою".
Остаточна доповідь про причини катастрофи малайзійського«Боїнга» на Донбасі буде опублікований 13 жовтня 2015 року.