Цього разу тут представлено зібрання живопису та графіки початку XX століття одеського «Товариства незалежних», яке об’єднувало тамтешніх митців-авангардистів. Декому з представників тієї групи пощастило пожити в Європі, зокрема і в Парижі, звідки вони привозили в Одесу найновіші живописні ідеї і прищеплювали їх серед художників-однодумців.
Читайте також: Музей Івана Гончара: актуалізація етнографії
За словами мистецтвознавця Галини Тулузакової, колекція прикметна не так художнім рівнем, як історією, котру вона оповідає, – історією втечі. Імена представлених тут українських митців мало відомі в Україні: Теофіл Фраєрман, Амшей Нюренберг, Ісаак Малік, Михайло Гершенфельд. Річ у тім, що впродовж цілого століття колекція «Товариства незалежних» перебувала в еміграції. За час існування група організувала в Одесі лише шість самостійних виставок. З приходом більшовиків живопис, який переосмислював «буржуазні» тенденції, та й саме життя художників, опинився під загрозою. Ті, хто не переметнувся на бік соцреалізму, дожили віку в таборах. А от на картини чекала краща доля: у 1919 році їх заради збереження вивіз за межі України колекціонер Яків Перемен.
Читайте також: У Горлівці офіційно відкрили музей Василя Стуса
Довгий час вони лишалися у приватних збірках в Ізраїлі – господарі нічого не знали про художню цінність полотен і тримали їх як сімейні реліквії. Аж доки тамтешні колекціонери не зібрали весь масив робіт на основі спогадів Перемана і не виставили його на аукціоні Sotheby’s. Там фонд «Український авангард», який виступив організатором виставки, придбав картини за $2 млн. Нині виставка є своєрідним «пересувним атракціоном», який окрім Києва планують показати ще у Відні, Москві й Парижі. Як зазначили представники фонду, попри те що мистецтво «Товариства незалежних» космополітичне, полотна були написані саме в Україні, тож після туру є перспектива передати їх в один з українських музеїв.