Атипова звукотерапія

Культура
28 Вересня 2011, 14:41

Він більше відомий як Доктор Звук. У нього унікальний талант. Його голос ви могли чути в ефірах радіо і телеканалів, у популярних в буремні 2000-ні політмультфільмах «Великі перегони» та «Пупсня», в мультсеріалах «Черепашки Ніндзя», «Сімпсони», «Південний парк», у «Піратах Карибського моря» і обох частинах мультфільму «Тачки», український дубляж якого компанія Walt Disney визнала кращим у світі.

А розпочалось усе не з типового пародіювання знаменитих голосів, а з імітації звуків природи, почутих у рідному селі Шевченкове, що на Одещині. У шкільні роки Юрко відтворював звучання крапель дощу, що падали, трелі цикад, лякав дівчат «жабою», заробляючи цим авторитет серед старшокласників, які охоче підбивали хлопця на різноманітні жарти та розіграші. Вже потім, побачивши одного разу на екрані Геннадія Хазанова, котрий пародіював відомих постатей, Юрій Коваленко загорівся бажанням імітувати людські голоси.

Секретом свого успіху Юрій Коваленко називає імпровізацію і яскраво виражений національний колорит, які він з успіхом використовує в озвученні.

Імітуючи, жартуючи та імпровізуючи, актор увійшов 2002 року до Книги рекордів України, передавши 70 звуків, за допомогою одного лише інструмента – власного голосу. Доктор Звук випустив свій компакт-диск «Антологія VIP-гумору», на якому зімітував голоси найвідоміших постатей ХХ сторіччя – популярних телеведучих, радіодикторів, а також політичних діячів, починаючи від Леніна і завершуючи Кучмою. А згодом був записаний до вітчизняної Книги рекордів вже вдруге, перевершивши попередні досягнення показником у 150 звуків.

До своєї праці професійний актор-імітатор підходить ґрунтовно, ретельно опрацьовуючи кожен голос і звук. «Iз людьми, котрих озвучую, в ідеалі намагаюся поспілкуватись особисто, наживо, або, якщо це неможливо, хоча б мати відеозаписи з ними, адже знання міміки та жестикуляції людини дуже допомагає під час пародіювання її голосу», – каже він. І справді, актор спілкувався з Віктором Ющенком і Юрієм Луценком, Святославом Вакарчуком і Тарасом Петриненком. А інших героїв ретельно вивчав за їхніми телевиступами.

Озвучуючи дуже різних за своїми життєвими та політичними переконаннями людей, Юрій Коваленко ніколи не накладає своє ставлення до особистості на роботу. «У житті я можу не поділяти позиції людини та навіть посперечатись із приводу певних її переконань, але в роботі кожен персонаж, із яким я працюю, стає мені близьким».

Це підтверджується, власне, голосом пана Юрія, який озвучив у політично-гумористичних передачах одночасно Вікторів Ющенка та Януковича, Леоніда Кучму, Боріса Єльцина, Білла Клінтона тощо.

Артист зізнається, що іноді доводилось переломлювати себе для того, щоби якісно виконати свою роботу. «Що для мене принципово – це не працювати в рекламі горілки, тютюну, наркотичних засобів».

Свого часу Юрія запрошував до свого московського театру російський пародист Владімір Вінокур. Невідомо, як склалась би доля кількох сотень популярних українських передач і проектів, які озвучив Коваленко, якби не його родина. «Я міг би там працювати, у Москві, але при цьому втратив би сім’ю, – розповідає актор. – Найголовнішою цінністю у житті для мене завжди були, є й будуть родинні стосунки та здоров’я рідних і близьких».

Доктор Звук ще неодноразово отримував пропозиції працювати за кордоном, однак він і досі підіймає рейтинги вітчизняних передач, і найближчі свої задуми також планує втілювати на батьківщині.

У актора є мета – створити власний театр звукоімітаторів у Києві.