Минулого тижня в аналітичному центрі найбільше говорили про способи, якими Кремль може втрутитися у президентські вибори в Україні, про дослідженням німецьких образів, інтерпретацій, думок, оцінок, стереотипів, знань та очікувань, пов'язаних з Україною, та про інновації, які демонструють винахідливість та економічний динамізм України XXI століття.
Тиждень.ua зібрав найголовніші теми, про які пише Атлантична рада щодо України.
П'ять способів, якими Кремль може втрутитися у вибори в Україні
Аналітичний центр у статті "П'ять способів, якими Кремль може втрутитися у вибори в Україні" зазначає, що Росії буде використовувати всі можливі варіанти, щоб взяти під контроль політичне майбутнє України.
Так, перший спосіб втрутитися – це підтримати проросійських кандидатів.
Опитування показують, що, незважаючи на незаконну анексію Криму та збройний конфлікт на Донбасі, проросійські кандидати досі мають сильні рейтинги.
Наприклад, колишнього віце-прем'єр-міністра і лідера "Опозиційного блоку" Юрія Бойко підтримують 9,7%, а лідера популістської партії "За життя" Вадима Рабіновича – 9,5%.
Зазначається, що обидва депутати мають понад двадцять років у політиці, і їхні рекорди рішуче підтримують Кремль.
Якби Бойко і Рабінович домовилися щодо єдиного кандидата на президентських виборах 2019 року, це означало б сильну заявку. Так, дане потенційне "злиття" вже викликало тривожні паралелі з виборами 2010 року, коли проросійський кандидат Віктор Янукович повернув Україну до авторитаризму.
"Кремль, безсумнівно, буде наполягати на тому ж сценарії в 2019 році, підтримуючи одного з їх кандидатів з великою сумою готівки", – йдеться у статті.
Наголошується, що існує принаймні чотири способи, якими Кремль може спробувати вплинути на вибори.
По-перше, через потужну мережу думок, журналістів та інших експертів, які працюють на інтереси РФ в Україні.
"Кремль використовуватиме свої платформи для підтримки проросійського кандидата та дискредитації своїх опонентів", – йдеться у публікації.
Зокрема, такі повідомлення будуть поширюватися через різноманітні інформаційні платформи та лояльних спікерів, у тому числі на Заході.
По-друге, Кремль може намагатися дестабілізувати ситуацію в Україні через збільшення військової напруженості на Донбасі, а саме через терористичні напади та інші насильницькі дії, які поширюють страх, паніку та недовіру до українського уряду, у тому числі серед правоохоронних органів.
"Як результат, багато виборців можуть втратити віру у виборчий процес і вирішити не голосувати", – йдеться у статті.
Третій можливий сценарій – через широкомасштабні кібератаки на українські державні установи, банківські системи, Міноборони, Раду нацбезпеки та оборони та інші організації.
Відзначається, що у 2017 році вірус-здирник Petya потрапив в Україну та вразив міжнародні комп'ютерні системи в США.
"Хоча ці напади ніколи не були формально пов'язані з Кремлем, вони, ймовірно, були з боку Росії, і їх можна було легко повторити під час наступного року виборів…Виборча система та технології країни вразливі до стороннього вторгнення, і Кремль знає це", – йдеться у публікації.
Ймовірно, такі слабкі місця використовуватимуться для зламу електронних листів та виявлення персональних даних ключових кандидатів у президенти, особливо тих, хто серйозно загрожує Кремлю.
Четвертий можливий сценарій – це організація військового перевороту в Києві, який приведе до влади ультраправих та націоналістичних організацій, включаючи членів добровольчих батальйонів, які мають військовий досвід на Донбасі. Якби до влади в Києві прийшла реальна "українська хунта", оскільки підсумок Євромайдану був широко представлений в російських державних ЗМІ, Кремль використає це як привід для "миротворчої операції", спрямованої на захист російськомовного населення від "київської хунти".
Третій, насильницький Майдан був би найбільш сприятливим для подальшого вторгнення армії РФ в Україну, показуючи міжнародній спільноті що тільки Росія може навести порядок у цій "невдалої держави", одночасно тримаючи Україну в межах впливу Кремля.
"Кремль зробить все можливе, щоб взяти Україну політично", – наголошується у статті.
Крім того, вибори дають Росії чудову можливість помститися за останні чотири роки та відновити контроль над політичною орієнтацією та майбутнім України.
"Кремль буде використовувати всі можливі варіанти, щоб завдати шкоди українській демократії, щоб показати Заходу та українцям, що ненасильницькі революції та подальші зміни режиму не приведуть до процвітаючого майбутнього, який обіцяв Захід", – підсумували у публікації.
Україна в очах Німеччини
Атлантична рада стверджує, що і Німеччина, і Україна мають особливе значення для європейського проекту.
"Німеччина є економічно та демографічно найважливішою країною Західної Європи, тоді як Україна є найбільшою та найважливішою геополітичною точкою Східної Європи", – йдеться у статті.
Так, незважаючи на те, що український інтерес до Німеччини завжди був високим, в Німеччині інформація про Україну лише нещодавно почала зростати.
У 2006 році Центр досліджень Східної Європи Бременського університету почав публікувати періодичний електронний бюлетень "Ukraine-Analysen", який до цього часу опублікував понад 200 випусків.
Крім того, два інших спеціалізованих німецькомовних веб-сайти, "Ukraine-Nachrichten" ("Українські новини") та "Ukraine Verstehen" ("Розуміння України"), які були засновані у 2017 році, сьогодні покращують розуміння німців щодо України.
"Систематичне віддзеркалення німецько-українських відносин також поліпшується, хоч і повільніше", – йдеться у публікації.
У 2010 році гамбурзький історик Франк Гольчевський опублікував монографію "Німці та українці: 1914 – 1939" про німецько-українські відносини у міжвоєнний період
Наголошується, що у 2018 році Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ GmbH) опублікувало дослідження "Україна в очах Німеччини", де описуються погляди німецьких експертів та надається документація німецьких поглядів про Україну.
Так, це скоріше є якісним дослідженням німецьких образів, інтерпретацій, думок, оцінок, стереотипів, знань та очікувань, пов'язаних з Україною.
До них відносяться вчені, підприємці, громадянські активісти, журналісти, художники та політики; серед останніх – видатний член Європарламенту Ребекка Гармс, колишній прем'єр-міністр Саксонії та спеціальний посланник з питань реформ в Україні Георг Мілбрадт.
Зокрема, дослідження вказує на те, що з 2014 року в німецькому погляді на Україну переважали три негативні "К": Krieg, Krise, Krim (війна, криза, Крим).
Також крім загальних німецьких стереотипів про Україну, дослідження GIZ пропонує розуміння німецького сприйняття змін в режимі України, реформ, корупції, націоналізму, закордонних справ, європейських прагнень, культурних розбіжностей, відносин з РФ та актуальності для Німеччини.
Дослідження показує, що судова реформа домінує у німецьких оцінках про те, що необхідно в Україні.
"Реформа виборчого законодавства та створення антикорупційного суду – як основних вимог реформаторів – вирішать майбутній розподіл влади в країні", – йдеться у публікації.
У свою чергу, один з інтерв'юерів стверджує, що вступ до НАТО не є гарною ідеєю для України, і що вона повинна вести себе нейтрально, тоді як інший оцінює, що "НАТО не може виконати роль гарантійної влади для України".
"Дослідження є цінним не тільки тому, що воно ілюструє різні німецькі тлумачення тих чи інших тем, але також і тому, що воно дає уявлення про те, як німецька громадськість буде поінформована про майбутні події України через своїх експертів", – пудсумували у статті.
Українські сучасні інновації
Аналітичний центр опублікував сучасні інновації, які демонструють винахідливість та економічний динамізм України XXI століття.
"Високі стандарти в галузі технічної освіти разом із низькими витратами на фонд заробітної плати зробили робочу силу України найважливішим активом технологічного сектору країни", – йдеться у статті.
Зазначається. що Україна знаходиться лише на 77 місці під індексом інноваційних досягнень через слабкий розвиток інфраструктури, ринку та інституцій. Однак Україна має коефіцієнт ефективності інновацій 0,8, що займає 11 місце у світі.
Технологічні досягнення України принесли економічну вигоду країні і представили світові надзвичайний портфель продуктів та інновацій:
-
Snapchat filters
У 2015 році популярна програма обміну повідомленнями Snapchat купила одеський стартап Looksery, який створив програму, що дозволяє користувачам застосовувати ефекти зображення до відеочатів у режимі реального часу. Користувачі можуть застосувати фільтри, які дозволяють їм змінювати колір очей, товстішати або худнути, регулювати тон шкіри, особові риси тощо. Looksery також допомагає Snapchat розробляти маски, які доступні виключно на iPhone-X.
-
Програми для глухих
Українська компанія BeWarned допомагає глухим людям краще інтегруватися в суспільство.
Так, за допомогою додатка SL Interpreter глуха людина може запитати інтерпретатора мовних знаків через відеочат, щоб зателефонувати до будь-якої служби екстреної допомоги.
BeWarned також створив інноваційний додаток ConnectPRO, який перетворює текстові повідомлення на голос і навпаки.
-
Убер для яхт – CharterClick
CharterClick створений трьома українськими емігрантами в Дубаї.
Зазначається, що дана служба дозволяє користувачам забронювати яхту з повною командою.
CharterClick розпочав роботу в ОАЕ, де зазвичай уряд підтримує всі технологічні підприємства.
Наразі програма працює в більш ніж 40 країнах, включаючи Італію, Хорватію, Іспанію та Карибський басейн.
-
Управління небезпечними відходами
Недержавна наукова установа Інститут екології (ІНЕКО) розробила інноваційне рішення щодо управління небезпечними відходами, такими як біологічно небезпечні матеріали, відходи від нафти та пестициди.
Зокрема, використовуючи технологію газифікації, процес INECO швидко розпоряджається відходами.
Також цей процес також виробляє синтетичний газ, який можна використовувати для виробництва тепла.
-
3D-друк металу
Підприємство "Червона Хвиля" розробила нову технологію для 3D-друку металу, яка спирається на плавлення тонких матеріалів у конкретну форму користувача, точний процес, який витрачає набагато менше металу, ніж попередні підходи.
-
Кібер-рукавиці
Команда винахідників українського конструкторського бюро GremTech незабаром випустить V-Touch, пару кібернетичних рукавиць, які збільшують застосування віртуальної реальності, дозволяючи користувачеві відчувати віртуальні об'єкти так, наче вони реальні. Т
Наголошується, що технологія має потенційне застосування для відеоігор, пацієнтів під час терапії, а також для дистанційного навчання для роботи в небезпечних умовах.
-
Банк без відділень
Monobank – перший віртуальний банк України, що дозволяє користувачам здійснювати операції безпосередньо зі своїх смартфонів.
"Бізнес-модель компанії заощаджує стільки грошей на об'єктах і штатному забезпеченні, що вона може забезпечити безліч своїх послуг", – йдеться у публікації
-
Рідинний скальпель
Вчені Національного авіауніверситету й Аерокосмічного інституту розробили рідинний струменевий скальпель, здатний відокремити тканини від кровоносних судин, не пошкодивши останню.
"Це робить операцію безпечнішою і значно поліпшує час відновлення пацієнтів", – йдеться у повідомленні.
-
Коректор для текстів Grammarly
Автоматизована коректура-граматика, заснована українцями Олексій Шевченко та Макс Литвин, використовує штучний інтелект для коректури текстів у Gmail, Facebook, Twitter, LinkedIn та практично скрізь, де люди пишуть в Інтернеті. Це навіть дає пояснення помилок, якщо встановлюється розширення браузера Grammarly.
Коректор для англомовних текстів Grammarly, заснований українцями Олексієм Шевченком, Максимом Литвином, використовує штучний інтелект для коректури текстів у Gmail, Facebook, Twitter, LinkedIn та практично скрізь, де люди пишуть в Інтернеті.
Більше 600 провідних університетів та корпорацій використовують Grammarly.