Жанна Безп’ятчук заступники редактора відділу "Світ"

Асоціативний ряд

ut.net.ua
23 Жовтня 2009, 00:00

 

Останній рік Україна живе у передчутті прийняття нової рамкової угоди з Європейським Союзом, що, за словами українських можновладців, мала б відкрити перед нашою економікою великі нові можливості. Часті вояжі президента й урядовців до Брюсселя, однак, не пришвидшують складного переговірного процесу щодо створення «поглибленої та всебічної» зони вільної торгівлі. Адже в переговорах із ЄС Україна має обстояти такий варіант, що відповідатиме інтересам і споживачів, і національних виробників.
 
Останній візит президента Віктора Ющенка до Брюсселя приніс новину про те, що на саміті Україна – ЄС 4 грудня сторони вже повинні мати «знаковий етапний позитивний документ». Нагадаємо, 9 вересня 2008 року на саміті Україна – ЄС було прийнято рішення, що новий договір з Євросоюзом називатиметься «Угода про асоціацію» і міститиме чітко прописані домовленості щодо створення зони вільної торгівлі. Угоди з аналогічними назвою і структурою ЄС уже, приміром, має з такими країнами, як Чилі, Мексика, Алжир та Марокко, жодна з яких не претендує на членство в Євросоюзі. Тому Тиждень вирішив уважно вчитатися у те, що ЄС запропонував Алжиру, одному зі своїх африканських асоційованих партнерів, з одного боку, і Македонії, своєму потенційному майбутньому члену, – з іншого.

 

Македонія
 
Угода про стабілізацію і асоціацію між ЄС та Колишньою Югославською Республікою Македонія була підписана 2001 року, набрала чинності 2004-го.
 
Перехідний період
 
(триває від прийняття Угоди до її повної імплементації) 10 років
 
Представницький і виконавчий органи
 
Рада стабілізації та асоціації і Комітет стабілізації та асоціації. У роботі Ради беруть участь представники Єврокомісії та Ради ЄС, з одного боку, і державні керманичі Македонії – з іншого. Комітет працює на міністерському рівні.
 
Зона вільної торгівлі
 
Цілковито скасовуються митні квоти на імпорт промислових товарів відповідно з Македонії до ЄС і з ЄС до Македонії (стаття 26). Імпорт товарів до ЄС із Македонії має бути вільним від митних тарифів (стаття 17). До Македонії висувається обов’язкова вимога запровадження європейської системи стандартизації і класифікації товарів CN (Combined Nomenclature). Для понад 200 груп промислових товарів вводиться поетапний режим скасування митних тарифів. На практиці це означає, що митні тарифи на імпорт товарів країн ЄС до Македонії зменшуються рік за роком у середньому на 10%. На десятому році перехідного періоду тарифи мають бути цілковито скасовані. Для близько 250 видів сільськогосподарських товарів, що імпортуються до Македонії з ЄС, зберігається квотування, але митні тарифи скасовуються. За Македонією зберігається право на вжиття протекціоністських заходів у разі дисбалансів на внутрішньому ринку.
 
Рух капіталів
 
Сторони Угоди беруть на себе зобов’язання гарантувати вільний рух прямих інвестицій, а на другій стадії перехідного періоду – і портфельних інвестицій, фінансових позик та кредитів.
Інші види співпраці
В Угоді поставлено завдання досягнути взаємного визнання професійних кваліфікацій (стаття 52), що є визначальним для формування цивілізованої трудової міграції. Легальним трудовим мігрантам із Македонії гарантовано зарахування стажу роботи в ЄС до загальної вислуги років, на підставі якої вираховуватимуться пенсія та інші види соціальних виплат на батьківщині.
 
Візовий режим
 
В Угоді розглядаються питання протидії нелегальній міграції, реадмісії, безпеки документів та прикордонного контролю, проте саме питання спрощення чи скасування візового режиму не порушується.
 
Перспектива членства в ЄС
 
У преамбулі ЄС підтверджує готовність інтегрувати Македонію у свій політико-економічний простір. Країні надано статус кандидата у члени ЄС.
 
 
 Алжир
Угода про асоціацію між ЄС та Алжиром була підписана 2002 року, набрала чинності 2005-го.
 
Перехідний період
 
12 років.
 
Представницький і виконавчий органи
 
Рада асоціації і Комітет асоціації, збираються на міністерському рівні. 
 
Зона вільної торгівлі
 
Імпорт товарів до ЄС з Алжиру має бути вільним від митних тарифів (стаття 8). До цієї північноафриканської країни висувається вимога запровадження системи стандартизації та класифікації товарів CN. Алжир зобов’язався цілковито й одразу скасувати митні тарифи на понад 2000 видів товарів, імпортованих із ЄС. Митні тарифи ще на понад 1000 видів імпортних товарів планувалося скасувати за сім перехідних років. Решта товарів, що не потрапили до цього переліку, по закінченні 12-річного перехідного періоду також мають ввозитися на територію Алжиру без тарифів. Середнє щорічне зменшення тарифів на ці товари становить 10%. Алжир і ЄС також закріпили в Угоді свою готовність цілковито скасувати квоти та еквівалентні кількісні обмеження на взаємний експорт-імпорт (стаття 17б, пункт 3). Лібералізація режиму торгівлі сільськогосподарською продукцією містить багато застережень, що потрібно для захисту інтересів національних виробників і внутрішнього ринку. За Алжиром зберігається право на вжиття протекціоністських заходів у разі дисбалансів на внутрішньому ринку.
 
Рух капіталів
 
Декларуються прагнення сприяти, але без деталізації.
 
Інші види співпраці
 
Широкий спектр співпраці: від утилізації токсичних відходів до проведення тренінгів для персоналу алжирських готелів.
 
Візовий режим
 
Пряма лібералізація чи тим більше скасування візового режиму не передбачені, проте йдеться про потребу його спрощення та пришвидшення «для осіб, які беруть участь в імплементації Угоди про асоціацію» (стаття 83).
 
Перспектива членства в ЄС
 
Не передбачена
 
 
Україна
(на сьогодні відомі лише окремі положення майбутньої угоди)
 
Перехідний період
 
Невідомий.
 
Зона вільної торгівлі
 
Цілковите скасування квотування взаємного експорту-імпорту.
Скасування митних тарифів на імпорт із ЄС до України, кількість і перелік товарів невідомі.
Збереження квот і тарифів на деякі види сільськогосподарської продукції, кількість і перелік товарів невідомі.
 
Скасування Євросоюзом митних тарифів на імпорт українських товарів – невідомо.
 
Візовий режим
 
Можливість скасування візового режиму в довгостроковій перспективі.
 
Перспектива членства
 
Не передбачена.