Архітектурний фестиваль «ВЕЖА»: нові пріоритети України

Культура
4 Жовтня 2023, 14:09

З 29 вересня по 1 жовтня у Львові пройшов V Міжнародний фестиваль архітектури та мистецтва «ВЕЖА», цьогорічна тема якого — «Час України: нове місце України у світі». Глобальна ж мета «ВЕЖІ» лишилася та сама — «Об’єднати та надихнути!».

У фестивалі брали участь архітектори з України, ОАЕ, Польщі, Франції, Німеччини, Італії, Чехії, Іспанії, та й загалом учасників було більше, ніж торік, що свідчить про те, що він стає більш масштабним, міждисциплінарним і відкритим для широкого загалу.

Усі заплановані події фестивалю відбувалися в трьох головних локаціях: Центрі архітектури, дизайну та урбаністики «Порохова ВЕЖА», Свірзькому замку й спортивно-розважальному центрі Leoland. Перші дві споруди — історичні, вони були фортифікаційними спорудами ще із Середньовіччя, а тому додатково цікавлять архітекторів, однак не лише вони. Дизайнерка, співзасновниця Savekyivmodernism Ольга Терефеєва зазначила про цю особливість: «Коли європейські колеги приїздять в Україну, вони не цікавляться давніми історичними об’єктами — в них такого повно, і воно в набагато кращому стані. Їх цікавить саме модернізм, пам’ятки XX сторіччя, бо в них такого немає».

Водночас, зважаючи на російсько-українську війну, однією з повторюваних тем фестивалю закономірно було знищення культурної спадщини, 600 об’єктів якої натепер пошкоджено росіянами. Про історичний аспект цього розповідав, зокрема, автор історичних проєктів каналу «1+1» Акім Галімов, згадуючи, як більшовицька влада руйнувала українські дворянські маєтки. Однак це знищення було ідеологічно-вибірковим, адже загарбники часто лишали те, що їм було вигідно лишити з огляду на історичну доцільність. Зокрема, в одній із садиб Полтавщини зберегли триумфальну арку, яку дворянин збудував на честь візиту московського царя. Щодо цього Галімов зауважив: «Така політика допомагає росіянам, хоч монархістам, хоч більшовикам, підтримувати міф, що тут немає нічого українського, тільки російське. Але вони ж самі все знищили».

Провідною темою «ВЕЖІ» також була відбудова. Переможці та фіналісти конкурсу Rebuild Ukraine Анастасія Калініченко, Олександр Філь, Гліб Семякін розповіли про найцікавіші проєкти відбудови будинків на Північній Салтівці в Харкові. Архітекторка, дизайнерка Вікторія Якуша презентувала проєкт нового музею Марії Примаченко на Київщині. Утім, крім відбудови, триває процес будівництва нових споруд, і деякі з них уже можуть цілком виправдано претендувати на статус пам’яток архітектури. Хоча, зрозуміло, найбільше нині в Україні потрібні заклади сфери послуг і багатоквартирне житло.

Один зі співзасновників «ВЕЖІ» архітектор Богдан Гой сказав про це так: «Сьогодні найактуальніші помешкання для ВПО, об’єкти для військових, ветеранів, центри лікування ПТСР тощо. Змінилися пріоритети: об’єкт має бути безпечним, економічним, практичним, швидким у зведенні. Важливе питання енергоносіїв, бо від газу зараз відмовляються, на електрику покладатися ненадійно, тому треба шукати альтернативи».

Для студентів і молодих спеціалістів на V Міжнародному фестивалі архітектури та мистецтва також були заплановані заходи. Зокрема, відбулися два воркшопи:

  1. «Зелені легені Львова», де учасники досліджували територію винниківського лісопарку й розробляли стратегії його збереження й розвитку.
  2. Воркшоп німецького архітектурного фотографа Йохана Зердуна, де учасники провели фотосесію в одній з найцікавіших нових будівель Львова — комплексі Монастиря Отців Оріоністів.

Йохан Зердун

Щодо доцільності цих подій у теперішніх умовах найкраще висловився архітектор, голова Львівської спілки архітекторів Микола Шеремета: «Зараз навколо кожної події точаться дискусії: на часі чи ні? Але ми ризикнули й переконалися: без таких заходів професія не розвивається. Найбільш важливо це для молоді. Ми не маємо втратити її потенціал, молодь має бачити, для чого вона вчиться, працює. Інакше можна подумати, що все завмерло в Україні й треба їхати або змінювати професію. І тоді в нас через декілька років відбудовувати країну будуть іноземні архітектори. Але зараз фах титанічними зусиллями спільноти відбудувався, українці помітні у світі архітектури. Треба не втрачати це».

Отже, цьогорічний Міжнародний фестиваль архітектури та мистецтва «ВЕЖА» цілком досягнув своїх заявлених цілей, зібравши професіоналів і бізнес-спільноту в теперішні непрості часи, щоб поділитися досвідом збереження бізнесу та підтримки економіки в умовах війни. Озвучена під час фестивалю проблема відбудови — надзвичайно важлива тема, яка, зважаючи на об’єктивні обставини, буде актуальною в Україні ще багато років. І тому дуже важливо, що про своє бачення всієї складності відбудови розповідали не лише українські спеціалісти, а й іноземні архітектори, які згадували вже відомі у світі приклади відбудови й особливо наголошували на тому, як уникнути помилок під час реконструкції та дотримуватися загального урбаністичного коду кожного конкретного міста. «ВЕЖА» вже вп’яте об’єднала креативну спільноту українців, щоб продемонструвати мистецькі проєкти українських зодчих, дизайнерів, художників, а також досягнення українців у галузі архітектури, мистецтва та інноваційних технологій, що надзвичайно важливо для нашої подальшої співпраці в європейському культурному просторі. Досвід фахівців з різних країни — це саме те, що потрібно зараз Україні і для відбудови старого, і для побудови нового, чому щороку сприяє фестиваль «ВЕЖА».