Аргентина націоналізує нафтову компанію, що належить іспанській Repsol

4 Травня 2012, 07:56

"За" проголосували 207 депутатів (більше половини є представниками правлячого "Фронту за перемогу"), 32 висловилися "проти" (в основному прихильники опозиційного мера Буенос-Айреса Маурісіо Макрі), 6 утрималися. Під час голосування, яке вже названо в місцевій пресі "історичним", були відсутні 11 законодавців.

У схваленому законодавцями документі декларується "національний інтерес" в розробці родовищ нафти і газу. Експропрійовані у Repsol акції будуть поділені між урядом країни (51%) і Федеральної організацією провінцій-виробників енергоносіїв (49%).

 Аргентинська влада вважає, що Repsol YPF недостатньо інвестувала в нафтовидобувну галузь, виводячи прибуток за межі країни у вигляді дивідендів, а також експортувала занадто багато нафти для отримання вигод від світових цін замість поставок на внутрішній регульований ринок. В офіційних документах стверджується, що група Repsol, на шкоду Аргентині, шукала енергоносії в інших країнах, зокрема, в Колумбії, Лівії, Росії, Іраку. Місцеві економісти стверджують, що Repsol отримувала від YPF близько 15% свого прибутку, але в геологорозвідку в Аргентині вкладала всього 0,2% загальних інвестицій.

Після набрання чинності закону про експропріацію, що має відбутись сьогодні, 4 травня, після оголошення його аргентинським президентом Крістіною Фернандес де Кіршнер, розмір компенсацій акціонерам буде встановлений судом. Repsol заявила раніше, що справедлива ціна за одну акцію повинна бути не менше $46,55 та виплати в цьому випадку складуть $9,3 млрд. Аргентинці ж не мають наміру платити таку суму, вважаючи, що іспанська компанія повинна повністю погасити борги YPF і відшкодувати завдані навколишньому середовищу збитки.

Перші заяви Аргентини  про націоналізацію нафтової компанії викликали негативну реакцію з боку США і Євросоюзу. Іспанія закликала позбавити Аргентину митних пільг, а також подати на неї позов до СОТ за введені обмеження на імпорт європейських товарів

В останні роки аргентинський уряд націоналізував пошту (Correo Argentino), систему  водопостачання (Aguas Argentinas), залізницю, приватні пенсійні фонди, а також найбільшу авіакомпанію (Aerolineas Argentinas). 

Як повідомлялось, аргентинський сенат 26 квітня 2012 року переважною більшістю голосів схвалив законопроект про націоналізацію нафтогазової компанії YPF, 57,4% акцій якої належать найбільшому концерну Іспанії – Repsol.

Читайте також: Чого може навчити Україну аргентинський досвід приватизації