Арешт Саакашвілі. Що наразі відомо про ситуацію довкола екс-президента Грузії

9 Грудня 2017, 12:52

У Києві ввечері 8 грудня на вулиці Відрадній правоохоронці затримали колишнього президента Грузії Міхеіла Саакашвілі, якому інкримінують ч. 2 ст. 256 ККУ "Сприяння учасникам злочинних організацій і приховування їх злочинної діяльності". Генпрокурор Юрій Луценко повідомив, що екс-голову Одеської ОДА помістили в СІЗО. При цьому прокурори розпочали вже підготовку відповідних матеріалів до суду. Наразі Саакашвілі перебуває в ізоляторі тимчасового тримання СБУ на Аскольдовому провулку.

Тиждень.ua зібрав інформацію про те, що наразі відомо про арешт екс-президента Грузії Міхеіла Саакашвілі.

Заступник генпрокурора Давид Сакварелідзе ввечері 8 грудня повідомив, що правоохоронці затримали екс-голову Одеської ОДА Міхеіла Саакашвілі та повезли в управління СБУ. Згодом на сторінці політика в Facebook підтвердили факт затримання, зазначивши, що його повезли до управління СБУ в Києві на Аскольдовому провулку. За словами прес-секретарки генпрокурора Лариси Сарган, Саакашвілі інкримінують порушення за ч 2. статті 256 – "Сприяння учасникам злочинних організацій та укриття їх злочинної діяльності". Також вона наголосила, що всі слідічі дії відбувалися у присутності адвокатів затриманого.

Генпрокурор Юрій Луценко повідомив, що Саакашвілі затримали згідно постанови про розшук та помістили до ізолятора тимчасового тримання.

У Нацполіції заявили, що під час затримання ніхто не постраждав. Також правоохоронці зазначили, що вони не заходили на територію наметового містечка на площі Конституції і не здійснювали будь-яких заходів, крім охорони громадського порядку.

Додамо, що в "Українській правді", посилаючись на власні джерела, повідомили, що лідер "Руху нових сил" був затриманий в квартирі колишнього глави ГУНП Луганської області Юрія Покиньбороди.

Він також опублікував відеозвернення на своїй сторінці в Facebook, в якому підтвердив арешт Саакашвілі в його квартирі, а також запевнив що не має відношення до самого арешту.

"Я мав за законом поїхати разом з Міхеілом Саакашвілі в СІЗО, але мене не затримали, склали протокол обшуку. Дали мені акт вилучення речей, які вилучили у мене в квартирі, але не затримали", – розповів Покиньборода. Полковник також заявив, що буде проводити власне розслідування.

За словами речниці партії Саакашвілі "Рух нових сил" Мар'яни Почтар, під ІТТ, куди помістили Саакашвілі, вночі посилили охорону. Там зібралось близько 120-150 правоохоронців. Поліція перекрила вулицю Мазепи і завернула всі машини біля метро Арсенальна. Почтар зазначила, що лідера "РНС" оглядали та провели обшук особистих речей.

Також біля будівлі управління СБУ на Аскольдовому провулку вночі зібралися прихильники екс-голови Одеської ОДА. Однак правоохоронці проїзд до двору управління заблокували автобусом. При цьому на територію управління журналістів спочатку не пускали, однак згодом пустили. Також до затриманого політика пустили адвокатів.

Згодом під ІТТ між активістами та силовиками сталися сутички через те, що вони хотіли розбити там намет.

Згідно з повідомленням "Радіо Свобода", поліція не дала встановити намет активістам "Руху нових сил" навпроти одного із виїздів із ізолятора тимчасового тримання. Поліція відтіснила активістів та забрала намет.

При цьому адвокат арештованого Руслан Чернолуцький повідомив, що у зв’язку із арештом Саакашвілі оголосив безстрокове голодування. За його словами, в разі прийняття судом рішення про обрання запобіжного заходу у вигляді арешту на 60 діб, Саакашвілі "ще більш жорстко буде продовжувати голодування".

"Саакашвілі заявляє про початок безстрокового голодування. Також він буде протидіяти будь-яким спробам примусового харчування", – повідомив адвокат.

Також один з адвокатів Саакашвілі Павло Богомазов у коментарі Громадському ТБ повідомив, що суд з обрання запобіжного заходу може відбутись у понеділок, 11 грудня. Він наголосив, що при затриманні Саакашвілі було дуже багато порушень.

"За попередньою інформацією, швидше за все він (Міхеіл Саакашвілі – ред.) на вихідних буде перебувати в ізоляторі тимчасового тримання. І я так думаю, що справа в Печерському суді буде розглядатись в понеділок. Це те, що мені сказав слідчий", — сказав адвокат.

Адвокат додав, що у понеділок, коли спливе термін 72 годин, сторона захисту може вимагати, щоб Саакашвілі відпустили, бо це "незаконне утримання".

У суботу, 9 грудня, за інформацією "Української правди", під ізолятором тимчасового тримання в Аскольдовому провулку чергує поліція, станом на 9:30 ситуація спокійна. Проїзд від станції метро "Арсенальна" до площі Слави перекрито машинами патрульної поліції, біля готелю "Салют" теж чергують близько 10 патрульних авто.

Своєю чергою Саакашвілі закликав українців завтра, 10 грудня, у Києві взяти участь в акції "За імпічмент".

"Шановні українці! Барижна влада мене заарештувала за брехливими звинуваченнями. Таким чином вони хочуть залякати вас. Не бійтеся нічого, сміливо виходьте на мирну недільну акцію "За імпічмент!". Разом захистимо Україну від корупції та свавілля", – йдеться у зверненні.

Нагадаємо, уранці 5 грудня правоохоронці прийшли з обшуками у київську квартиру екс-очільника Одеської області і лідера Руху нових сил Міхеїла Саакашвілі. Після слідчих дій Служба безпеки України спільно з Генеральною прокуратурою у рамках кримінального провадження, відкритого за ч. 1 ст. 256 Кримінального кодексу України, затримали політика. Крім того, активісти спробували облаштувати барикади навпроти під’їзду будинку, в якому живе Саакашвілі, у результаті чого сталися сутички між прихильниками політика і силовиками.

Згодом активісти витягли Саакашвілі з автівки Служби Безпеки України. Політик виступив перед своїми прихильниками і закликав їх піти до будівлі парламенту.

Крім того, генпрокурор Юрій Луценко заявив, що фінансування акцій Саакашвілі здійснював український бізнесмен-втікач Сергій Курченко, який, зокрема, передав для "Руху нових сил" півмільйона доларів. Генпрокурор також оприлюднив аудіо розмов, які нібито свідчать, що проведення акцій протесту на підтримку Саакашвілі в Києві фінансував Курченко.