Як пише газета "Коммерсанть-Украина", про це повідомив перший віце-прем'єр Сергій Арбузов під час обговорення проекту державної програми активізації розвитку економіки України на 2013-2014 роки.
"Це буде банк першого рівня, який надає ресурси комерційним банкам, щоб ті видавали довгострокові кредити на модернізацію", – заявив Арбузов.
За словами міністра економічного розвитку і торгівлі Ігоря Прасолова, джерелами фондування Держбанку розвитку стануть держбюджет і фінансування, залучені під державні гарантії.
Як зазначає видання, банки розвитку – поширена практика для перехідних економік. За аналогічним принципом, наприклад, в Росії працює "Внєшекономбанк", в якому розміщуються депозити фонду національного добробуту (поповнюються із коштів держбюджету РФ і за рахунок оподаткування нафтовидобутку). Україна давно вивчала можливість створення подібного банку розвитку – зокрема, на основі Укрексімбанку. Однак у зв'язку з відсутністю фінансування подібна установа так і не з'явилося.
Банк розвитку покликаний фінансувати довгострокові проекти терміном на 10 років, на які не можуть виділити кошти комерційні банки.
"Державний банк швидше за все буде здійснювати фінансування якихось певних держпроектів", – зазначає говорить економіст ІК Dragon Capital Олена Білан.
Головною ж проблемою залишається питання забезпечення низької вартості кредитів для позичальників. За даними Нацбанку, на 18 січня середня ставка по довгострокових гривневих позиках становила 16,1%, по валютних – 10,2% (з урахуванням кредитів інсайдерам і держкомпаніям за низькими ставками). Щоб забезпечити процентну ставку нижче ринкового рівня, Банк розвитку повинен буде залучати довгострокове рефінансування в НБУ, яке видається під облікову ставку в 7,5% плюс маржа, або отримувати компенсацію частини процентної ставки з держбюджету. Але подібні програми і зараз щорічно передбачаються в бюджеті.