Антиукраїнський кандидат з тіктоку: Чи має Славомір Менцен шанси перемогти на виборах у Польщі?

Світ
27 Березня 2025, 14:57

Останні опитування показують, що кандидат від антиукраїнського політичного альянсу «Конфедерація» Славомір Менцен на президентських виборах у Польщі, які відбудуться вже 18 травня, нарощує підтримку і має усі шанси потрапити до другого туру. Хоч за таких умов, опитування все ще прогнозують перемогу кандидату від керівної «Громадянської Коаліції»  Рафалу Тшасковському, антиукраїнська риторика Менцена, на якій він будує свою кампанію, не мине безслідно. Тож кандидата, який найбільшу підтримку має серед молоді, не варто недооцінювати.


Підтюпцем поспішає на зустрічі з виборцями, або ж їде самокатом, смажить яйця у прямому ефірі, записує тікток-відео біля памʼятника Степану Бандері у Львові, різко критикує політику чинного уряду щодо України та українців, обіцяє низькі і прості податки — десь так можна було б написати про кандидата в президенти Польщі від антиукраїнського політичного альянсу «Конфедерація» Славоміра Менцена, якщо аналізувати його соцмережі, зокрема той таки тікток, де він має 1,9 млн підписників (для порівняння у двох інших ключових кандидатів Рафала Тшасковського та Кароля Навроцького по кілька десятків тисяч). Така популярність молодого кандидата (Славкові, як його називають прихильники, 38 років) у соцмережах відображається і на електоральній підтримці. Найбільше його виборців серед молодих поляків, а на мітинги часто приходять ще навіть підлітки, які поки не мають права голосу.

Упродовж останнього часу кандидат від партії «Право та Справедливість» — основного суперника керівної «Громадянської коаліції» Кароль Навроцький втрачає підтримку електорату. Шеф польського Інституту національної памʼяті від початку мав непоганий старт, однак пізніше, як пишуть деякі польські оглядачі, чи то йому забракло харизми, чи то не зумів правильно скористатися зміною світової політичної конʼюнктури, яку принесла перемога Дональда Трампа на виборах у США. Як результат, Кароль Навроцький почав втрачати підтримку виборців в опитуваннях. У той самий час, Славомір Менцен, здається, зрозумів, що може цим скористатися. Таким чином, згідно з останнім опитуванням польського центру CBOS, яке провели 17-20 березня, мер Варшави і кандидат від Громадянської Платформи Рафал Тшасковський, отримав би 34 % голосів виборців, Кароль Навроцький — 23 %, а Славомір Менцен — 21 %.

Хто такий Славомір Менцен?

Славомір Менцен народився у викладацькій родині у Торуні. Одружений, має трьох дітей. Фактично з повноліття займався і політикою (у праворадикальній партії «Нова надія», лідером якої є й нині) і бізнесом (певний час був власником пункту «обміну валют», виробляє власне пиво «Browar Mentzen»). На виборах 2023 року потрапив до Сейму.

Менцен найпершим серед кандидатів оголосив, що братиме участь у президентських виборах — 31 серпня 2024 року.

Польські журналісти, аналізуючи виступи Менцена під час мітингів, відзначають, що він в основному повторює одне і теж, часто дослівно. «Коли слухаєш це кілька разів поспіль, починаєш поважати спічрайтера. Зрештою, можливо, її написав сам кандидат: адже він широко відомий своїм цинічним посланням до колег-правих, відомим у ЗМІ як «п’ятірка Менцена»: гра на емоціях виборця, відсутність змісту, використання сильних слів – наприклад, замість того, щоб загалом говорити погано про євреїв, він погрожує виборцеві, що ті заберуть нашу польську землю і зроблять нас своїми підданими», — пише Марцін Колодзейчик у журналі «Polityka».

Загалом, Менцен доволі обережний у критиці основної опозиційної партії «Право й справедливість», з чого багато аналітиків прогнозують зближення двох політичних таборів. Хоча на запитання журналістів про можливі коаліції, сам Славомір Менцен зазначив, що «нічого не можна виключати» щодо обидвох найбільших політичних сил (і «Громадянської Коаліції», і «Права та Справедливості»).

Деякі опитування також показують, що Менцен має можливість ввійти до другого туру президентських виборів разом із Рафалом Тшасковським. Польський соціолог Пшемислав Садура у своїй колонці для тижневика «Polityka» пише, що малоймовірно, що Славомір Менцен виявиться «темною конячкою» і переможе на виборах. «Але навіть вихід до другого туру за таких поляризованих умов зробить його «чорним лебедем». Це популярний термін Талеба, що означає несподівану подію великого масштабу і величезних наслідків. Другий тур для Менцена відкриє еру турбопопулізму в Польщі. Еру Конфедерації як сили, що диктує умови», — пише Садура.

Україна як виборчий лот

На річницю повномасштабного вторгнення Росії до України Менцен приїхав до Львова, де серед іншого записав кілька провокативних відеороликів для власного тіктоку. В одному з них, записаному біля памʼятника Степану Бандері, він каже, що «Україна має якнайшвидше припинити культ Степана Бандери». Українське МЗС, як і політики відреагували на цю провокацію, закликавши не використовувати українське питання у виборчій кампанії. Однак, якщо проаналізувати, то Україна — це один із ключових елементів цієї президентської кампанії у Польщі. Про «невдячних українців» говорить і кандидат від ПіСу Навроцький, і Менцен. Серед відео із найбільшими переглядами є, наприклад, ті, де молода полячка каже, що голосуватиме за Менцена, аби «поїхати до Чехії, а не бачити як її хлопець помирає в Україні».

Нещодавнє опитування польського Центру Мєрошевського, яке його віцедиректор Лукаш Адамський 26 березня презентував у Львові, показує, що польська молодь (а це головні виборці Славоміра Менцена) має менше позитивного бачення України, аніж покоління середнього чи старшого віку. «Для молоді Україна є одним із багатьох сусідів», — зазначив Адамський. Так, серед молоді лише 16 % мають гарне ставлення до Українців, а 37 % — погане. У той же час серед покоління 45+ все ще переважає позитивне ставлення.

В Україні в цілому прийнято вважати, що найближчі сусіди на Захід від України (окрім хіба Угорщини) наші безумовні прихильники, однак ці суспільні зміни у Польщі показують, що за сучасних умов напрямок політичного вітру може змінюватися й там.

читати ще