В останні дні жовтня МВФ погодився надати Україні $16,5 млрд, аби підтримати українську економіку в умовах кризи. Перед цим уряд підписав із фондом меморандум, що складається з 20-ти пунктів. Нижче ми спробували переповісти його головні ідеї та розтлумачити основні економічні терміни, які в ньому трапляються.
Нацбанк буде проводити щоденний моніторинг ліквідності банківської системи та підтримувати її на необхідному рівні.
НБУ проводитиме посилений виїзний та документальний аудит для контролю платоспроможності банків.
Страхова сума на депозити зросте, обмеження на відклик депозитів знімуть.
Помісячно та поквартально буде надаватися детальна інформація стосовно конкретних банків: їх деталізовані баланси та звіт про доходи й витрати.
Щодо великих та системних банків (які становлять 60% всього банківського сектору) заплановані постійні дослідження та перевірки. Буде здійснено рекапіталізацію життєспроможних банків, щоб вони мали змогу видавати кредити.
Уряд обіцяв допомогти банкам вирішити проблему повернення боргів.
Для захисту національної валюти НБУ запровадить «гнучкий» обмінний курс та проводитиме планові валютні інтервенції. Це означає, що курс залежатиме від обмінного курсу в попередній день, плюс-мінус 2%. Інтервенції проводитимуть за допомогою проголошених валютних аукціонів.
Для утримання інфляції під контролем (на 2009 рік межа інфляції – 17%) буде здійснено перехід на інфляційне таргетування. Інфляційні звіти публікуватимуть регулярно.
У 2009 році, якщо грошова база та виробництво зростуть, вилучатиметься ліквідність та будуть відновлені правила резервування. НБУ також планує сприяти збільшенню відсоткових ставок по депозитах, а також проводити регіональні депозитні аукціони.
У фінансовій політиці держава керуватиметься такими пунктами:
• Приведення доходів населення у відповідність із показником інфляції.
• Бюджет на 2009 рік має бути з нульовим дефіцитом.
• Має скоротитися внутрішній попит на імпорт, особливо той, що стимулюється кредитуванням.
• Запроваджується мораторій на підвищення зарплати в державному секторі.
• НБУ планує зберегти свої міжнародні резерви на поточному рівні. Ціни в енергетиці зростуть відповідно до затрат. Відбудеться по етапне підвищення цін на газ для споживачів. Уряд забезпечить більшу прозорість та фінансову стабільність НАК «Нафтогаз України». До кінця 2011 року будуть зрівняні ціни на газ внутрішнього видобутку й на куплений газ. Дотувати ціни на імпортний газ припинять до 1 липня 2010 року.
Для вирішення проблем заборгованості в корпоративному секторі внесуть зміни в закони про банкрутство і створять орган із моніторингу зовнішніх боргів. Його завданням буде визначати пікові навантаження зі сплати заборгованості. Уряд обіцяє створити систему соціального захисту для вразливих груп, зокрема страхування на випадок безробіття.
Також у меморандумі йдеться про структурні реформи економіки. Так, планують запустити ринок сільськогосподарських земель, та оприлюднити відкритий перелік компаній для приватизації на 2009 рік.
[980]
ЛІКНЕП
Меморандум
Пам’ятна записка, що містить повідомлення або нагадування з приводу якогось конкретного питання
Лiквiднiсть банкiвської системи
Наявність обігових коштів у банківській системі, тобто здатність банків погасити у вчасний термін свої зобов’язання. Нацбанк наповнює банківську систему коштами, закуповуючи у банків валюту за гривню, за допомогою рефінансування та інших кредитних операцій, а також регулюючи загальне надходження грошових коштів у систему
Рекапіталізація
Відновлення статутних капіталів банків, які мають труднощі з виконанням своїх зобов’язань
Валютнi Iнтервенцiї
Значна разова купівля або продаж валюти Національним банком, для того, щоб вплинути на її курс
Iнфляцiйне таргетування
Монетарна політика, в якій центральний банк намагається втримати інфляцію на задекларованому цільовому (таргет) рівні, за допомогою, здебільшого, зміни у відсотковій ставці (ціні кредитних грошей).
Вважають, що відсоткова ставка та інфляція – речі обернено пропорційні.
Отже якщо інфляція вища за цільовий рівень, тоді центральний банк підвищує ставку (тобто робить гроші дорожчими) і знижує рівень інфляції. Часто це приводить до охолодження економіки й утримання цін на цільовому рівні. Якщо інфляція нижча за цільовий рівень, центральний банк, швидше за все, зменшуватиме ставку. Гроші стають дешевшими, тому їх кількість збільшується. Знову ж, це часто (але не завжди) пришвидшує темпи економіки та збільшує інфляцію
Рефінансування
Спосіб продовжити кредит, отримавши нову позику навзаєм попередньої
Депозитні аукціони
Продаж Нацбанком депозитних сертифікатів комерційним банкам для вилучення з ринку зайвих грошей. Депозитні сертифікати НБУ можуть мати термін обігу від 1 до 180 днів та використовуватись як застава для наданого банкам кредиту