Блок ХДС/ХСС зі своїм кандидатом на посаду канцлера Фрідріхом Мерцом переміг на виборах до Бундестагу, набравши 28,5 % голосів. Друге місце посіла ультраправа «Альтернатива для Німеччини» з результатом у 20,8 % голосів. Це аж на понад 10 % більше, ніж у 2021 році.
На третій позиції опинилася Соціал-демократична партія Німеччини, рейтинг якої впав до історичного мінімуму — 16,4 %. «Олаф Шольц заявив про гіркий результат, визнавши поразку, за яку він також несе відповідальність. У разі коаліційних переговорів він не зможе бути їхнім учасником», — зазначає німецьке видання Die Welt.
«Зелені» отримали 11,6 % голосів, а «Ліві» — 8,8 %. До парламенту не потрапив Альянс Сари Вагенкнехт та ліберальна Вільна демократична партія, оскільки вони не набрали 5 % голосів виборців.
Тиждень поспілкувався з політологом, аналітиком Стокгольмського центру дослідження Східної Європи Андреасом Умландом про вплив на роботу нового Бундестагу «Альтернативи для Німеччини», політику Фрідріха Мерца та те, як швидко може сформуватися нова німецька коаліція.
— Фактично «Альтернативі для Німеччини», яку так палко підтримував Ілон Маск, вдалося обігнати соціал-демократів. Як цей факт впливатиме на роботу Бундестагу?
— Справді, фракція «Альтернативи для Німеччини» у новому Бундестазі буде значно більшою, ніж є зараз. Однак ця партія залишається ізольованою та стигматизованою, і жодна інша партія не хоче з нею співпрацювати. Тому це не найдраматичніший сценарій, і в принципі це те, про що раніше йшлося в опитуваннях.
Тут скоріше великий сюрприз відбувся на лівому фланзі, оскільки Союз Сари Вагенкнехт не потрапив до нового парламенту. Водночас тепер більшою буде фракція «Лівих», робота з якою має сенс для України. Там є свої проблеми, зокрема пацифізм тощо. Але все ж таки це трохи інша ліва партія, ніж Союз Сари Вагенкнехт, який був повністю антиукраїнським і проросійським.
— Згідно з опитуванням інституту дослідження громадської думки YouGov, найпопулярнішим варіантом серед німецьких виборців є коаліція між ХДС/ХСС та СДПН. Який сценарій формування коаліції найбільш реалістичний, на ваш погляд?
— Зараз виглядає так, що, ймовірно, таки буде двопартійна коаліція між християнськими демократами та соціал-демократами. У них буде достатньо депутатів, зважаючи на те, що до нового парламенту не потрапили Союз Сари Вагенкнехт та Вільна демократична партія. Однак може статися так, що соціал-демократи відмовляться від того, щоб взагалі бути в уряді. Думаю, серед них є ті, хто буде переконувати, що нам, мовляв, краще залишитися в опозиції.
Проте важливий нюанс полягає у тому, які політики від соціал-демократів будуть у новому уряді. Чи це йдеться про людей на кшталт Рольфа Мютценіха чи Ральфа Штегнера, тобто таких дивних політиків, — Шольц вже заявив, що він більше не буде в політиці, — чи, наприклад, Бориса Пісторіуса або Ларса Клінгбайля, які є більш проукраїнськими. Тому що фактично є дві фракції в Соціал-демократичній партії: одна більш рішуча, проукраїнська, інша — менш рішуча. Для України, думаю, загалом це нормальна зміна уряду, адже у ньому керівною партією будуть християнські демократи, які є більш проукраїнськими, ніж соціал-демократи.
— Мерц учора у своєму виступі згадував про Україну. Сьогодні, у третю річницю повномасштабного вторгнення, він також опублікував допис, про те, що Європа твердо стоїть на на боці України і зараз, як ніколи, важливо поставити її в сильну позицію. Тож якої політики можна чекати від Мерца, зокрема і щодо допомоги Україні?
— Мені здається, що Мерц справді дуже проукраїнський, щиро у це вірить, це не просто якась пропаганда. Але є питання, наскільки йому вдасться імплементувати цю більш проукраїнську політику. Бо виклики є і в контексті Європейського Союзу, де маємо такі проблемні країни як Угорщину, Словаччину чи Австрію, і в контексті німецького суспільства. Адже згідно з результатами опитувань, більшість німців таки виступає проти постачання крилатих ракет Taurus для України. Тому Мерц хоч і заявляв про те, що він прагне це робити, думаю, поки більшість німців проти, цього не станеться. Йому спочатку потрібно буде змінити суспільну думку.
У цьому питанні також важливо, які саме соціал-демократи будуть в новому уряді, адже їхні погляди щодо надання Taurus теж різні. Тож заяви Мерца звучать добре, але питання, наскільки йому вдасться робити те, що він хоче.
— Видання Politico пише про те, що ще ніколи в історії глава уряду Німеччини не мав більшої прихильності до Сполучених Штатів. За інформацією журналістів, Мерц відвідав США понад 100 разів і вважає колишнього президента США Рональда Рейгана одним із своїх зразків для наслідування. Тож якими можуть бути німецько-американські відносини?
— Мерц дуже трансатлантичний, досконало розмовляє англійською, добре знає Америку. Такий бізнесовий, тобто в чомусь дуже американський політик. Однак є дуже цікавий момент: учора під час дискусії на телебаченні він розкритикував Трампа, Венса та Маска, і це було дуже однозначне дистанціювання від чинної американської адміністрації. Тим паче, Маск і Венс підтримували «Альтернативу для Німеччини», праворадикальну партію. Тому важко спрогнозувати, як усе буде розвиватися, однак зараз буде складно будувати нові німецько-американські відносини.