«Новини, що Сєргєй Гурієв змушений покинути Росію під юридичним тиском дійсно шокують, оскільки він є не членом опозиції, а представником ліберального крила істеблішменту. Якщо Гурієва змусили залишити країну, то з його долею може зіткнутися будь-який громадянин Росії», – пише аналітик.
За словами Аслунда, 41-річний Гурієв є справді видатною особистістю. Він отримав освіту в Масачусетському технологічному університеті та Прінстоні, видав вражаючу кількість наукових праць на тему ролі олігархів в розвитку економіки, був президентом однієї з найкращих бізнес-шкіл Європи та входив до низки консультативних рад при російському уряді.
«Однією з проблем є те, що він був занадто близький до Мєдвєдєва, в той час як авторитарним лідером Росії є президент Владімір Путін. Іншою, можливо, більш суттєвою проблемою для Гурієва є те, що він підтримував надто тісні особисті зв’язки з відомим блогером Алєксєєм Навальним, який скоріш за все скоро потрапить до в’язниці через протистояння з Путіним та викриття корупції…
Вимушений від'їзд Сєргєя Гурієва є нищівним ударом по громадянському суспільству та свободі в Росії. Він показує, як різко було обмежено свободу висловлення думки. Влада чітко продемонструвала свою неповагу до освіти і наукових досліджень найвищої якості. За Гурієвим, ймовірно з країни поїде потік молодих талановитих росіян, і Кремль може забути про якісну освіту, тому що вона не може процвітати в таких умовах», – підкреслює Аслунд.
Нагадаємо, 28 травня в російських ЗМІ з’явилися повідомлення, що Гурієв пішов у відставку з посади президента Російської економічної школи та наглядової ради Сбербанка і виїхав до Парижу.
Як повідомляється, Рада з прав людини Росії у свій час залучила Гурієва як експерта по другій кримінальній справі ЮКОСа. Рада запропонувала переглянути справу через «фундаментальні порушення» в суді, а Гурієв у своїх висновках зазначив, що Міхаіла Ходорковського було несправедливо засуджено. Вже цього року Гурієва кілька разів запрошували на допити в прокуратуру у цій так званій «справі експертів». На думку ряду російських опозиціонерів, саме тиск через справу ЮКОСа і змусив Гурієва емігрувати.
Читайте також: Павєл Ходорковскій: У Путіна є особиста мета – добити супротивника