Експерт зазначає, що коли представники моніторингової місії Європарламенту в Україні Патрік Кокс та Александр Кваснєвський запропонували рішення у справі Тимошенко, то екс-прем'єр прийняла його, а Янукович – ні. Замість запропоновано помилування, він хоче, щоб парламент прийняв закон, який би дозволив їй поїхати на лікування до Німеччини, але, згідно з яким вона мала б повернутися і відбувати свій термін у в’язниці.
«ЄС вважає такі умови неприйнятними. Мовчазне погодження із політичним ув'язненням Тимошенко зведе нанівець основу правових і демократичних стандартів, на презентацію яких претендує ЄС», – наголошує Аслунд. В такому випадку, вважає він, будь-які подальші правові реформи в Україні виглядають несерйозними.
«Дехто стверджує, що ЄС має спростити свої вимоги: справа однієї, хоча й важливої, людини не повинна стояти на шляху майбутнього України. Але, попри свою унікальність, справа Тимошенко показує назовні глибше нездужання влади. Навіть зараз Янукович намагається змінити правила оподаткування для того, щоб дискваліфікувати популярного боксера-чемпіона Віталія Кличка від можливості балотуватися на пост президента. Корупція і беззаконня, що характеризує Україну часів Януковича, має стимулювати ЄС триматися в суворій відповідності до букви і духу його умов», – вважає експерт.
«Час не на стороні Януковича», – вважає Аслунд. Янукович має звільнити Тимошенко, бо в іншому випадку «він буде єдиним, хто блокує шлях України у майбутнє», наголосив він.