«Жодною компанією в світі ще не керували так неефективно та невміло як російським газовим монополістом корпорацією Газпром. За останнє десятиліття його керівництво зробило всі мислимі помилки.
Тим не менш, президент Росії Владімір Путін заперечує сам факт кризи і продовжує підтримувати Алєксєя Міллера, котрий є головним виконавчим директором з 2001 року. Ситуація з Газпромом серйозна не тільки тому, що він є найбільшою компанією в Росії за ринковою вартістю, а й тому, що Путін є його реальним головою. Куди піде Газпром, туди піде й Росія та уряд Путіна», – вважає Аслунд.
«В основі безгосподарності Газпрому лежить виняткова інертність: небажання поглинати нову інформацію, корупція і вражаюча зарозумілість. Його менеджери звикли до монополії над споживачами у радянському стилі і не усвідомили, що нині її замінив ринок.
Бізнес-модель Газпрому так само проста як і стара: виробництво традиційного газу з гігантських родовищ у Західному Сибіру і його перекачування по трубопроводах до Європи. За останнє десятиліття компанія пропустила три великі революції в промисловості: розвиток сланцевого газу в США, світовий бум зрідженого газу і зростання попиту з боку Китаю», – пише експерт.
За словами Аслунда, Газпром також недооцінив Європейський Союз. І судове провадження, відкрите Єврокомісією проти компанії, хоча і триватиме роками, але ймовірніше за все матиме наслідком мільярди доларів штрафу для Газпрому і поставить під ризик подальше існування компанії в нинішньому вигляді.
Читайте також: Газпром відступає