Amwaj.media: Ера діалогу між Іраном та Саудівською Аравією закінчилась зі зміною влади в Іраку

9 Листопада 2022, 20:01

Ер-Ріяд повідомив Тегерану через «спеціальні канали», що ера діалогу між двома країнами зупинилася з припиненням прем’єрства Мустафи аль-Кадімі (2020-22). Про це повідомляє Amwaj.media із посиланням на анонімні джерела. За час прем’єрства Кадімі, країни встигли провести 5 раундів переговорів, але тепер вони, імовірно, будуть поставлені на паузу.

Виступаючи на полях нещодавнього саміту Ліги арабських держав в Алжирі, новий президент Іраку Абдул Латіф Рашид заявив, що «іракське посередництво» між Іраном і Саудівською Аравією триває, незважаючи на зміну уряду в Багдаді. Говорячи на умовах анонімності, арабське джерело, залучене до ірансько-саудівського діалогу, піддало це твердження сумніву. За словами джерела, переговорами, по суті, керував Кадімі і «дуже обмежена кількість членів його команди» без участі інших державних установ Іраку. Оскільки Мохаммад Шиа’ ас-Судані вступив на посаду прем’єр-міністра, «посередництво [Іраку]… давно минуло». І те ж саме стосується інших діалогів між Тегераном і низкою держав регіону з одного боку і з деякими державами з іншого, яким Кадімі сприяв».

Існувала ціла низка факторів, що зробили можливим проведенню п’яти сесій переговорів, організованих Кадімі в міжнародному аеропорту Багдада. Ці фактори включають саму особистість екс-прем’єра Іраку, політичні обставини в цій країні, особливі умови для Ер-Ріяда та Тегерана, а також регіональний та міжнародний клімат. Відмічається неабиякий хист до переговорів з боку Кадімі, що примудрявся згладжувати протиріччя між двома недружніми країнами. З іншого боку, він був знайомий обом сторонам ще до його приходу до влади. Чинний же прем’єр-міністр Іраку був приведений до влади за допомогою політичного альянсу, який дивиться на Ер-Ріяд, щонайменше, з підозрою. Важливо, що прем’єр-міністр Судані також не має інструментів свого попередника, що позбавляє його — у кращому випадку, на даний момент — мандата посередництва від Ірану та Саудівської Аравії.

У проведенні переговорів тоді також зіграла роль ситуація в регіоні. По-перше, Ер-Ріяд та Тегеран сходились у втомі від сирійської та єменської воєн. По-друге, вбивство Касема Сулеймані 2020 року, призвело до посилення голосів в іранських керівних колах, які закликали до необхідності відкритися для арабських сусідів. По-третє, зіграв роль ширший міжнародний контекст. З одного боку, США дали зрозуміти, що Близький Схід більше не є серед їхніх пріоритетів. З іншого боку, були ознаки того, що не за горами відновлення ядерної угоди з Іраном 2015 року. Ця динаміка змусила Іран і Саудівську Аравію докласти подальших зусиль для зміцнення регіональних зв’язків і диверсифікації партнерства, відмовившись від ідеологічних орієнтацій і позарегіональних альянсів

Крім того, важливу роль у зближенні зіграли політичні обставини Іраку між 2020 і 2021. Тоді дві держави вірили, що стабільний Ірак означає спокійний і стабільний регіон. Чіткою метою було перетворити країну з поля битви на арену для регіонального діалогу, що мало багато вимірів. Окрім діалогу між Ер-Ріядом і Тегераном, роль дипломатичного хабу Ірак відіграв під час Багдадської конференції зі співробітництва та партнерства, що відбулася наприкінці серпня 2021 року, на яку вдалося зібрати високопосадовців із держав регіону.

Команда Кадімі також включила в арабо-іранський діалог окремі двосторонні взаємодії Єгипту та Йорданії з Іраном. Слід також відзначити, що Багдад відіграв певну роль у зближенні поглядів колишніх суперників Єгипту та Катару, а також Туреччини та Об’єднаних Арабських Еміратів. На умовах анонімності одне джерело, добре поінформоване про тонкощі регіональних посередницьких зусиль Іраку, повідомило Amwaj.media, що коли президент Еміратів шейх Мухаммад бін Заїд аль Нахайян здійснив знаменний візит до Анкари в листопаді 2021 року та зустрівся та зі своїм колегою Реджепом Таїпом Ердоганом, два лідери провели телефонну розмову з Кадімі, під час якої вони подякували за його роль у зближенні їхніх поглядів.

Нині ситуація складається не на користь переговорів. І винуватий в цьому не лише новий прем’єр Іраку, що не може так ефективно виконувати роль посередника. Іран переживає протести й звинуватив Саудівську Аравію в тому, що Королівство так чи інакше розпалює заворушення. На цьому тлі Ер-Ріяд, як повідомляється, побоюється можливого нападу на його інтереси з боку Іраку. Також відкладено непрямі ірано-американські переговори щодо відновлення ядерної угоди 2015 року. Крім того, пріоритет, який надається російсько-українській війні, і звинувачення Заходу в тому, що Тегеран постачає Москві безпілотники, додатково породжують широкий спектр запитань, які зрештою зменшують вірогідність посередництва Іраку.

Проте, хоча прямі ірансько-саудівські переговори призупинені, а Єгипет і Йорданія вагаються щодо продовження діалогу з Ісламською Республікою за сприяння Іраку, можна сказати, що цей досвід все ще має цінність. Особливо це виявляєтьсся в тому, що переговори змогли сприяти формулюванню перемир’я в Ємені та підготовці клімату для технічного діалогу між Ер-Ріядом і Тегераном у столиці Оману Маскаті.

Іншими словами, поки діалог заморожено, ще не все втрачено. Переговори донедавна готували політичний клімат для відновлення роботи відповідних консульств і посольств, що потенційно могло б відбутися в найближчі місяці. Якби не події на політичній арені Іраку, які призвели до того, що Кадімі залишив свою посаду, і недавні зміни у відносинах Ер-Ріяда та Тегерана, на горизонті був би шостий раунд переговорів. Тепер лише час покаже, чи вдасться подолати політичне мінне поле між прем’єр-міністром Судані і відновленням ірано-саудівського діалогу.