Директор Amnesty International в Україні Тетяна Мазур наголосила, що одним з найбільш важливим аспектом проекту закону про прокуратуру є те, що він забирає повноваження щодо розслідування злочинів міліцією від прокуратури та передає їх окремому слідчому органу.
«Це важливий крок вперед – адже протягом багатьох років ми документували, як прокурори не в змозі ефективно розслідувати справи проти своїх колег з правоохоронних органів, та переслідувати їх за законом. Однак це положення стане визначним лише у разі швидкої та ефективної його реалізації. Тому запланована затримка викликає глибоке розчарування», – заявила Мазур.
Згідно з проектом закону і новим Кримінальним процесуальним кодексом, новий орган – Державне бюро розслідувань – візьме на себе повноваження щодо розслідування злочинів правоохоронців у листопаді 2017 року.
Amnesty International вважає, що процес зі створення Бюро повинен розпочатися значно раніше.
«Якщо уряд серйозно ставиться до притягнення міліції до відповідальності за свої дії, чому встановлюється чотирирічна затримка зі створенням органу, покликаного виконувати цю роботу?» – сказала Мазур.
За її словами, події у Врадіївці – це тільки найсвіжіший приклад того, чому Україні треба терміново вирішити проблему міліцейського свавілля. «Звичайно, для проектування та створення установи для ефективного розслідування злочинів міліції потрібен час, проте 4 роки – це необґрунтовано довгий термін», – наголосила вона.
Amnesty International направила листа народним депутатам, в якому закликала їх включити в законопроект механізм ефективного запобігання змови між прокурорами та співробітниками правоохоронних органів з метою забезпечення ефективного слідства, що здійснюватиметься Державним бюро розслідування.
У листі говориться, що закон повинен забезпечити відсутність робочих, операційних та особистісних відносин між прокурорами та правоохоронцями, щодо яких ведеться розслідування (у тому числі відносини, побудованих при навчанні та роботі в одному районі).
«Українські громадяни вже досить довго страждали від рук міліціонерів, які вдаються до катувань, і прокурорів , які дозволяють їм залишатися непокараними», – сказала Мазур.