«Amnesty International вітає прогрес, здійснений Україною в процесі прийняття нового Кримінально-процесуального кодексу, однак закликає парламент забезпечити утримання в новому кодексі більш сильних гарантій із запобігання катуванням та іншим видам жорстокого поводження», – сказано в повідомленні.
Зокрема, Amnesty International зазначає, що для того, щоб відповідати вимогам своєчасного і об'єктивного розслідування випадків застосування катувань, Україна має створити повністю незалежний орган для розслідування всіх заяв про порушення прав людини співробітниками правоохоронних органів.
Організація також закликає забезпечити доступ захисника до затриманого.
«За нинішньої системи не всі затримані в міліції мають доступ до захисника. Законопроект не вирішує цю проблему. Захисник має завжди бути присутнім під час будь-яких слідчих дій, якщо тільки затриманий не відмовився від захисника, а безкоштовна юридична допомога має бути доступною для всіх, хто потребує», – йдеться в повідомленні.
Amnesty International наполягає, що всі слідчі дії мають бути належним чином задокументовані, бажано з використанням відео- і аудіообладнання.
Крім того, у повідомленні зазначається, що проект закону не зовсім чітко роз'ясняє умови досудового утримання під вартою, яке маж застосовуватися тільки як виключний захід.
Нагадаємо, 9 лютого за прийняття в першому читанні відповідного законопроекту №9700 проголосувало 253 депутати при 226 мінімально необхідних.
Генеральний прокурор Віктор Пшонка прогнозує, що Рада прийме проект Кримінально-процесуального кодексу в другому читанні до кінця березня.
Депутат парламенту від фракції «Блок Юлії Тимошенко-"Батьківщина», голова парламентського комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Віктор Швець заявляє, що в комітет надійшло понад 3 тис. поправок до цього законопроекту для підготовки до другого читання.
Крмі цього, комісія зі зміцнення демократії та утвердження верховенства права при президентові України вважає, що прийнятий Радою у першому читанні Кримінально-процесуальний кодекс потребує суттєвого доопрацювання.
Президент Віктор Янукович висловив упевненість у тому, що Рада підтримає новий Кримінально-процесуальний кодекс у другому читанні.