АМКУ взявся за подорожчання бензину

29 Березня 2012, 08:05

Як пише газета «Коммерсанть-Украина», про це повідомив перший заступник голови відомства Рафаель Кузьмін.

«Ми зараз працюємо разом з Міністерством енергетики та вугільної промисловості над перевіркою обгрунтованості наявного рівня підвищення», – заявив він.

Кузьмін також наголосив, що в Україні є підстави для зростання цін на бензин у зв'язку зі збільшенням вартості нафти на світових ринках.

В Міненергетики офіційно ситуацію не коментують, але високопоставлене джерело видання в міністерстві пояснило, що перевірка спричинена темпами зростання цін.

«АМКУ цікавить не те, що вартість палива підвищується, для цього є об'єктивні причини, а те, чому ціна зростає так швидко», – зазначив співрозмовник видання.

Учасники ринку говорять, що швидке зростання цін на паливо викликаний витісненням з ринку вітчизняних нафтопродуктів.

«За минулий рік частка українських нафтопродуктів впала з 50% до 35%, а з зупинкою Лисичанського НПЗ вона знизиться до 20%. Оскільки стримуючі чинники зникли, вартість почала зростати», – пояснюють у прес-службі НПК «Галичина».

Нафтотрейдери, які продають вітчизняні нафтопродукти, справді не так сильно підвищували ціни, як імпортери, відзначає експерт консалтингової компанії UPECO Олександр Сіренко. За його словами, найменша вартість палива за останній час підвищилася в мережах АЗС, контрольованих групою «Приват» («Укрнафта», «Авіас», Sentosa, ANP), оскільки там ще продаються вітчизняні нафтопродукти.

Директор консалтингової групи «А-95» Сергій Куюн вважає, що заяви АМКУ зроблені радше для того, щоб заспокоїти населення в зв'язку з підвищенням цін.

«Насправді в Кабінеті Міністрів прекрасно розуміють, що є об'єктивні причини для зростання цін на нафтопродукти», – говорить він.

«Я думаю, це рішення ухвалене для того, щоб дещо послабити темпи зростання цін на нафтопродукти. Ще наприкінці лютого в Міненергетики прогнозували, що після зупинки Лисичанського НПЗ весна у нас буде дуже важка. Так і сталося», – зазначив Сіренко.

Новий виток подорожчання бензину в країні почався в минулі вихідні, коли середня ціна на паливо в декількох великих мережах підвищилася відразу на 15–20 коп. Всього за попередній рік середня ціна на найпопулярніший бензин А-95 зросла з 8,7 до 10,21 грн за літр. Україна опинилася серед лідерів за темпами зростання цін на бензин в Європі (дані НТЦ «Псіхея»). Згідно з дослідженням британського тижневика The Economist, аналогічне зростання вартості бензину за той самий період було зафіксоване лише в Італії (18%), в інших країнах ЄС подорожчання не було таким значним.

Позначки: