Американський політолог: В Україні зростає тиск на ЗМІ, громадянське суспільство та вищу освіту

16 Листопада 2013, 15:12

«За останні три роки правління Януковича демократія в Україні згортається загрозливими темпами. Чи Україна досі демократична? Схоже, тут залишився мінімум дуже неліберальної демократії, корупція сильно зросла. Цей чинник набрав загрозливих масштабів порівняно з попередніми роками, хоча й тоді це було серйозною проблемою», – зазначає він.

Даймонд виділяє кілька чинників, що привернули міжнародну увагу.

«Найвідоміший і найскандальніший, безперечно, – використання системи правосуддя для переслідування опозиційного політика, яка раніше балотувалася на президента і, можливо, збирається повторити спробу – потенційно проти нинішнього президента Януковича. Другий момент, широко відомий в Україні та за її межами, – повернення старої Конституції, за якою знову розширилися владні повноваження президента без будь-якої згоди на те суспільства», – додає він.

Американський політолог також зазначає, що багатьох непокоїть дедалі більший тиск на ЗМІ, громадянське суспільство, незалежні інститути, вищу освіту тощо.

«Є відчуття, що українці та друзі України за кордоном сильно стурбовані скороченням свободи слова й громадянського суспільства. На мою думку, у дискусії щодо майбутнього відносин, зокрема торговельних, України з ЄС останній має звертати дуже серйозну увагу на ці тенденції. Європа визначила дуже чіткі стандарти та очікування щодо вдосконалення стану демократії в Україні. Для доступу українських товарів до європейського ринку у вашій країні мають відновитися певні свободи, які останніми роками скорочувалися, – самого лише звільнення Юлії Тимошенко недостатньо», – зазначає експерт.

Занепокоєння, додає Даймонд, викликає і дедалі активніша концентрація багатства й проникнення політичного аспекту в бізнес.

«Сьогодні дуже багато говорять про шалені видатки та корупцію на дуже високому рівні. Якщо Україна хоче прогресу в напрямі до ліберальної демократії, вона потребує сильних незалежних інститутів, які б розслідували ці випадки й запобігали їм, натомість останніми роками їх тільки побільшало», – зазначає політолог.

Повну версію інтерв’ю читайте тут.