«Головування в ОБСЄ може дати Україні надзвичайну можливість. Україна може отримати вигоду від підвищення свого статусу та скористатися такою престижною позицією для проведення євроатлантичної та євразійської дипломатії на вищому рівні. За вмілої дипломатії та набору амбіційних й реалістичних цілей Україна на чолі організації може домогтися відчутного прогресу у вирішенні безпекових питань, з якими зіткнулась не лише вона, але й інші члени ОБСЄ.
Якщо ж Україна не поставить високі та амбітні цілі і не вкладе весь свій політичний капітал в 2013 році, то рік безсумнівно буде гірше, ніж змарнованим і для України, і для ОБСЄ», – пише Роджанські.
Тим не менш, на думку експерта, країни-члени ОБСЄ цього року постійно нагадуватимуть Україні про її власні проблеми з правами людини.
«Домінуючим політичним тоном цього року буде критика України, що може спровокувати тривалий та безцільний конфлікт між головою ОБСЄ та країнами-членами та у свою чергу серйозно послабити організацію.
За свого головування Україна зіткнеться з низкою унікальних викликів, пов’язаних з внутрішньою політикою країни, напруженими відносинами з окремими членами ОБСЄ та негативним досвідом дотримання Україною Гельсінських принципів. Найбільш актуальною та очевидною проблемою стане питання довіри щодо прав людини. Напередодні головування України, тодішній міністр закордонних справ Костянтин Грищенко підкреслив, що просування «здійснення існуючих зобов’язань у сфері прав людини буде пріоритетом порядку денного головування України». Нездатність застосувати ті ж стандарти до внутрішньої політики України розглядатиметься країнами-членами як відверте лицемірство», – вважає аналітик.