Аманда Пол: заохочувати Україу вступати до Митного союзу – те ж саме, що продавати пісок у пустелі

4 Вересня 2013, 23:34

  Одним із останніх епізодів російсько-української  драми, на думку Аманди Пол, була торговельна війна, яка мала за мету втримати Україну від  інтеграції з ЄС. «До цього часу Росія використовувала широкий спектр інструментів м’якої сили, щоб намагатися та досягати цього, включно із мовною політикою, спільною культурною та історичною спадщиною і, можливо, найвідомішим – ціною на газ. Поки Україна не піддалася».

Для Росії важливі не просто економічні чи політичні  відносини з Україною. «Насправді договір про асоціацію не перешкоджає Україні розвивати конструктивні відносини із Митним союзом до того моменту поки це базується на повазі до правил СОТ та не суперечить угоді про глибоку та всеохопну зону вільної торгівлі. Договір, який буде вигідним як для України, так і для ЄС, не має йти на шкоду відносинам України з Росією та іншими сусідами. На жаль, Росія не бачить це таким чином. Для Росії збереження впливу на Україну – це швидше екзистенційний імператив,  а ніж пріоритет зовнішньої політики», – вважає експерт.

«Київ неодноразово заявляв, що не хоче вступати до Митного союзу, надаючи перевагу статусу спостерігача. Росії так само важко продати проект іншим країнам … Це те ж саме, що намагатися продати пісок у пустелі – ніхто не купує».

У вирішальні моменти історії Росія вже застосовувала схожі санкції до інших держав  (Грузії, Молдови, Польщі, країн Балтії) і майже у всіх випадках країни не змінювали своєї позиції і Росія зазнавала поразки. 

Аманда Пол вважає, що «підписання угоди має відбутися настільки швидко, наскільки це взагалі можливо. Хоча підписання угоди про асоціацію може не припинити залякування з боку Росії, це буде чітким повідомленням Москві і принаймні покладе край монотонним дебатам та дискусіям щодо підписання.

«Драма, схоже, буде продовжуватися. В кінці вересня будуть оцінюватися докладені Україною зусилля відповідати вимогам ЄС. Як результат, буде прийнято рішення, чи поставлять підпис під угодою, чи ні. Залишати угоду без підпису ризиковано», – наголошує експерт. «Для росіян не підписана угода про асоціацію України з ЄС буде подарунком».