Про це йдеться у статті «Споти як вихід із газпромівського тупика?» в газеті «Дзеркало тижня. Україна».
Як пише автор статті, у такий спосіб Україна може скоротити споживання дорогого російського природного газу – для початку хоча б до рівня 2009 року.
Енергетичний центр Сколково пояснює, що «спотові майданчики зазвичай формуються в районах із високою концентрацією продавців і покупців газу, наприклад у вузлах газотранспортної мережі – хабах».
«Таких хабів у тій самій Європі чимало. І потреба в них зростатиме з урахуванням потреб європейського газового ринку», – зазначається у статті.
У разі закупівлі газу на європейських хабах Україні доведеться реверсирувати свою газотранспортну систему, для чого знадобляться інвестиції. «Але українська сторона до цього, судячи з усього, готується», – зазначає автор.
Також «важливо при цьому, щоб «хіміки» домовилися про закупівлі газу. А це 6-8 млрд кубометрів на рік. І щоб вони, а не Нафтогаз і, відповідно, громадяни України, за це розплачувалися».
Як зазначається у статті, глава Міненерговугільпрому Юрій Бойко у пошуках дешевшого, ніж російський, газу веде переговори і з європейськими газотрейдерами. Мовляв, потрібно Україні близько десяти мільярдів газу закупити на спотовому ринку, на хабах.
«І варіанти є. І трейдери є, готові закупити газ для України. Буквально в п’ятницю з одним із таких європейських трейдерів НАК «Нафтогаз України» вела переговори», – пише автор.
Нагадаємо, Україна вже рік домагається зниження ціни на газ, що поставляється з Росії, але поки безуспішно.
20 січня Рада національної безпеки й оборони констатувала необхідність диверсифікованості джерел і маршрутів поставок газу.