Графіка: Павло Ніц
Цей жах може зрозуміти лише жінка. Величезна пляма від солярки, що на очах розповзається по блідорожевому, вимріяному впродовж всієї нудної зими, і до того ж вперше вдягненому пальті. Або ще гірше, – твоє, найкраще в світі дитинча, вже другу годину поспіль захлинається слізьми, бо його улюблений ведмедик (слоненя, мавпочка, дракоша) пірнув у калюжу. Ну й нарешті, коханий чоловік, той самий, що невідомо для чого тримає в гаражі кляту солярку, пролив червоне вино на дизайнерську, ціною 200 баксів, краватку.
Швидка хімічна допомога.
Та треба поспішати, – бо чим раніш ви звернетеся до хімчистки, тим легше видаляться плями. І, боронь, Боже, ні в якому разі не намагайтеся відчистити забруднені місця самотужки. Рясно политі ацетоном, бензином чи відбілювачем, вони ніби заварюються, і тоді вже ніхто не зможе вам допомогти. Хімчисток в Україні не бракує, але як би вони не називалась: італійська, французька, американська, чи вітчизняні «Райдуги» та «Сніжинки», всі вони працюють на однаковому устаткуванні (німецькі та італійські машини) й тими ж самими імпортними хімікатами. Досить велику, до 200%, розбіжність у цінах можна пояснити не якістю послуг, а скоріш амбіціями власників і супутнім сервісом (розташування у престижних місцях, вишукані інтер’єри, приємна музика, кава для дорослих, цукерки дітлахам…)
З власного досвіду: мій улюблений бірюзовий костюм із замші (без плям, лише незначне загальне забруднення) в дорогих київських хімчистках бралися почистити за 950 гривень і без претензій. Тобто не тільки не давали ніяких гарантій якості, але попереджали, що костюм може стати плямистим. Відновили річ, – не тільки почистили, але й освіжили колір, у вітчизняній «Райдузі» за 339 гривень.
До речі, всі конфлікти щодо якості наданих послуг, вирішуються на основі квитанції, тож будьте дуже уважні, підписуючи її.
Реінкарнація в дії
Перелік послуг в усіх хімчистках майже однаковий, якщо чогось не роблять самі, все одно приймають, – колеги чи компаньйони з інших закладів впораються.
В суху, тобто найбільш розповсюджену чистку беруть одяг з текстилю, трикотажу, натуральної шкіри й замші, із штучного та натурального хутра. Останнім часом набула популярності так звана аквачистка. Вона застосовується, коли треба поновити витончені вироби з вовни, ангори, велюру, натурального шовку; а також вечірні та весільні туалети й пуховики, – тобто речі, що не витримують чистку у традиційних хімічних розчинниках. Комплекс аквачистки складається з виведення плям, прання у водному розчині насиченому делікатними хімічними засобами, сушці та відкатці виробів у вакуумному барабані. Вартість послуг аквачистки не перевершує суху чистку.
Традиційно вдаються до послуг хімчистки, й коли треба привести до пуття великогабаритні речі, які неможливо випрати та відпрасувати в домашніх умовах. Штори, гардини, ковдри, покривала, чохли для сидіння автівок, меблеві чохли, спальні мішки. А килими, паласи, килимові покриття в процесі обробки не тільки позбуваються бруду, піску, але і набувають яскравих, первісних кольорів і знову стають первинно-ворсистими. Вартість роботи від 25 до 50 гривень за один квадратний метр.
Окремо варто сказати про суху чистку подушок, пухових ковдр та перин. Її обов’язково треба робити кожні три-п’ять років, бо з часом пух та пір’я в них злежуються, до того ж там заводяться кліщі та шкідливі бактерії, які можуть викликати різні алергічні реакції. Під час чистки цих виробів, вони очищаються від сміття, пилу, ламаного пір’я, розпушуються та обробляються антисептичними та протибактериоцидними реактивами. В цю послугу входить також заміна напірників та вистьобування виробу. Подушка коштує до 35 гривень, перина до 200 гривень.
Ну і додаткові послуги. Це, як правило, дрібний ремонт: заміна підкладки та блискавок, вкорочення одягу, відпорювання та пришивання хутряного коміра тощо; виведення плям у присутності замовника, обробка верхнього одягу водо- та брудовідштовхуючими речовинами, а також засобами проти молі та плісняви, й звісно – прасування. До речі, такого фантастичного прасування як у хімчистці немає ніде. Одяг, оброблений на параманекенах втрачає всі вади, отримані впродовж носіння, і виглядає як новий.
Людський фактор
Хімчистки в усьому світі мають стандартний набір послуг. І все ж, не знаю, як там закордоном, але у нас найголовніший чинник – майстер, тобто в чиї руки потрапить ваша річ. Адже більшість товарів, які надходять на український ринок, – це далеко не фірмові речі. Маркіровка на них або відсутня, або не відповідає даному матеріалу, – пришивають те, що є під рукою. Не вагайтеся, просіть викликати з цеху технолога, який є у кожній хімчистці. Саме його інтуїція, досвід, професіоналізм, а подекуди й вирахуваний ризик можуть стати вирішальними. Саме він може підказати, до кого з майстрів треба звернутися, щоб відновити ваш одяг.
Як у середньовічних цехах, в мережі хімчисток всі знають всіх, а особливо –неперевершених майстрів, які можуть майже все. Наприклад, з’єднуючи різні фарби, підібрати потрібний колір і вручну пістолетом–аерографом чи пензликом замаскувати подряпини, тріщинки й зношені місця на шкіряних та замшевих виробах. Або так само вручну реставрувати хутряні речі, що втратили свій колір.
І нарешті, не тільки ліквідувати пляму від червоного вина на шовковій краватці коханого чоловіка, але й відновити пухнастість і білизну нещасного ведмежати, якого жбурнуло в калюжу ваше найкраще в світі дитинча.
[496][497]
РОЗЦІНКИ
Ціни послуг хімчистки залежать від фасону, об’єму, та довжини речей, присутності плям і взагалі рівня забрудненості
Як правило, чистка дитячих речей коштує удвічі дешевше. варто скористатися сезонними знижками. А якщо вам заменеться замовити індивідуальну обробку ваших речей , ціна послуги зросте на 30%.
З ІСТОРІЇ
150-и річний ювілей
Винахід хімчистки, як це часто трапляється, стався випадково. Служниця французького красильника Жана Батіста Жоллі пролила на скатертину гас із лампи. Пан Жоллі помітив, що після цього плями на скатертині зникли, й започаткував першу хімчистку. Сталося це у 1855 році. Пізніше американець Уільям Джозеф Стоддард винайшов менш вогненебезпечний розчинник, який назвав своїм ім’ям. Після Першої світової війни з’явилися розчинники на основі хлору, а у 30-х роках – перхлоретилен, яким користуються й сьогодні.
Перша українська хімчистка відкрилася в Києві у 1953 році. Це була артіль Хімфарбар, де не стільки чистили, скільки фарбували одяг. Після війни речей не вистачало, тому ту ж саму одежину перефарбовували по декілька разів.