Альгєрд Бахарєвіч: Найгірший варіант майбутнього Білорусі — це те, що її цілковито захопить путінська Росія

Суспільство
7 Липня 2021, 18:27

Серед можливих варіантів розвитку подій – фінляндизація та повна узурпація влади Росією. За найкращих умов Білорус може зайняти проміжне місце між Заходом та Сходом. 

“Найгірший варіант майбутнього Білорусі — це те, що її цілковито захопить путінська Росія, і ми припинимо своє існування як окрема держава. З цих двох варіантів ліпшим мені видається варіант фінляндизації. Коли ж той велетенський російський ведмідь розпадеться на тисячу частин, – пояснює письменник, – то з фінляндизацією у випадку Білорусі буде покінчено”. 

Наразі Росія не розглядає варіант аншлюсу, адже проросійськість Лукашенка забезпечує повну залежність Білорусі від Москви. Однак за перемоги демократичних сил в країні, шляхом військових втручань Путін може вдатись до категоричніших сценаріїв поглинання, переконаний Альгєрд Бахарєвіч.

Читайте також: Як Білорусь запізнилась з державністю

Щодо мовної ситуації, то реальний спосіб змінити її – зробити країну двомовною, але з однаковими правами обох, адже ситуація з білоруською гірша, ніж спекуляції навколо українського мовного закону, переконаний письменник.

“Навіть нинішньому поколінню дуже важко прийняти той факт, що вони можуть бути білоруськомовними. Для багатьох сьогодні велике відкриття, що можна говорити білоруською і при цьому не бути письменником або журналістом”, – зазначив Альгєрд Бахарєвіч.

Сьогодні в країні пріоритетним є визволення народу з-під владного тиску диктатора та допомога незаконно ув’язненим, лише після цього можна розглядати можливі варіанти стратегії розвитку, відмітив Бахарєвіч: “Наша мета нині — продовжувати тиснути на Лукашенку, аби білоруси перестали бути жертвами”. 

Протести зіграли позитивну роль у піднятті впізнаваності Білорусі та припиненню токсичного ототожнення з Росією. Зараз про країну говорять в контексті мирних громадян, які відстоюють свої права, за що отримують незаконні арешти та насилля від бандитів режиму, стверджує митець.

“Постав не лише медійний, а й виразний культурний та літературний образ моєї країни. Ще ніколи в історії незалежної Білорусі не відбувалося того, що бачимо зараз: стількох виступів, інтерв’ю, перекладів. Білорусь опинилася в тренді. Раніше переклад білоруської літератури був проблемою, а тепер цих перекладів стало багато”, – розповів Альгєрд Бахарєвіч.