Сьогодні, 15 жовтня, у Люксембурзі відбулося друге засідання Конференції з питань вступу до ЄС з Албанією на рівні міністрів, яке фактично поклало початок переговорам, пише Рада ЄС. Йдеться про Кластер 1, який включає такі сфери як функціонування демократичних інститутів, реформу державного управління, судову владу та фундаментальні права, юстицію, свободу та безпеку. А також економічні критерії, державні закупівлі, статистику та фінансовий контроль.
Крім того, ЄС встановив проміжні орієнтири і для розділів 23 і 24 про верховенство права, яких потрібно досягнути, щоб робити наступні кроки у переговорному процесі щодо цього кластеру.
«Албанія демонструє хороші результати у процесі вступу до ЄС. Одним з ключових пріоритетів угорського головування є просування розширення ЄС, оскільки Європейський Союз потребує нового імпульсу, свіжої енергії та нових перспектив, які можуть забезпечити Західні Балкани. Я сподіваюся на подальший прогрес Албанії на шляху до членства в ЄС», — заявив угорський міністр закордонних справ і торгівлі Петер Сійярто.
Він підкреслив, що питання прискорення розширення ЄС на західнобалканський регіон було на першому місці у порядку денному угорського головування. «Але ми також повинні вжити термінових заходів, щоб зберегти довіру до політики розширення. Ми повинні розуміти, що протягом останнього часу вона втратила довіру, враховуючи, що середній час очікування на Західних Балканах перевищив 15 років», — сказав Петер Сійярто, якого цитує портал European Western Balkans.
Водночас, як зазначив прем’єр-міністр Албанії Еді Рама, війна в Україні відновила імпульс для розширення ЄС, і додав, що мета його країни — завершити процес до кінця десятиліття.
«На жаль, і я не можу цього не сказати, саме за допомогою Владіміра Путіна цей процес набув нової швидкості. Агресія проти України стала тривожним дзвінком для ЄС і підкреслила, що він потребує Західних Балкан так само, як і Балкани потребують ЄС», — сказав він.
Албанія у ЄС: чи вступатиме вона самостійно?
Вчора у Берліні відбувся саміт Берлінського процесу, який має на меті об’єднати Сербію, Косово, Чорногорію, Боснію та Герцговину, Албанію та Північну Македонію членством у ЄС. Утім, за словами канцлера Німеччини Олафа Шольца, ці країни можуть приєднатися до Європейського Союзу лише разом, незважаючи на те, що деякі з них швидше за інших виконають умови. Як пише видання Euronews, він також закликав держави допомагати одна одній.
Чорногорію вважають першою перспективною країною для інтеграції в Європу, незважаючи на те, що її євроінтеграційний процес почався ще понад 20 років тому. Хоча країна розраховує виконати всі вимоги до 2028 року, Шольц сказав, що сподівається, що весь процес завершиться ще до 2030-го.
«Переговори можуть призвести до того, що Тирана приєднається до Чорногорії як “лідер” серед країн, які претендують на вступ до блоку», — вважає посол ЄС в Албанії Сільвіо Гонзато.
Утім перемовини про вступ Албанії до ЄС відбуваються на тлі посилення внутрішнього тиску на прем’єр-міністра Еді Раму, який керує з 2013 року. Минулого тижня прихильники опозиції вийшли на вулиці, закликаючи його піти у відставку після того, як члена проєвропейської консервативної Демократичної партії, колишнього прем’єр-міністра Салі Беріші було ув’язнено за звинуваченнями у наклепі.
«Водночас у Брюсселі Рама залишається орієнтиром на Західних Балканах, оскільки офіційні особи ЄС прагнуть надати новий імпульс бездіяльній політиці розширення ЄС, яка була перекинута на вершину політичного порядку денного після вторгнення Росії в Україну», — пишуть аналітики Euronews.