Під час березневого опитування Соціологічної групи «Рейтинг» у Рівному, містяни висловили запит на кандидата зі значним досвідом муніципального управління. 80% опитаних хотіли б, щоб міський голова був радше господарником, а не політиком. Саме таким зарекомендував себе на посаді чинний міський голова Володимир Хомко. Після багать ох років управління містом він досі має хорошу підтримку серед рівнян. За даними того ж соцопитування його роботою задоволені майже 40% жителів. Хоча аналітики порталу «Слово і діло» називають Володимира Хомка «найбільш безвідповідальним мером» – з 64 обіцянок він виконав лише 29, а 24 провалив зовсім.
Читайте також: Фінал кампанії у Запоріжжі. Чи зможе чинний мер без проблем обратися повторно
Попри все Володимир Хомко вирішив завершити мерську кар’єру, але не місцеву політику. Він очолив список кандидатів до міської ради Рівного від партії «За майбутнє». Однак не факт, що це допоможе рейтингам партії та кандидатові в мери, якого публічно підтримує сам Хомко.
Досьє кандидатів
ЦВК зареєструвала 16 претендентів на пост міського голови Рівного. Більшість із них вже мали стосунок до політики: перебували на державних посадах або ж мали депутатські мандати, двоє – колишні нардепи.
Коротко про кандидатів:
- Віталій Коваль – чинний голова ОДА, кандидат від партія «Слуга народу».
- Галина Кульчинська – заступниця міського голови, кандидатка від «Батьківщини».
- Віталій Герман – заступник міського голови, кандидат від партії «Перемога Пальченського».
- Олег Осуховський – екснардер, кандидат від ВО «Свобода».
- Юрій Вознюк – народний депутат двох попередніх скликань. Балотується від партії «За майбутнє».
- Олександр Третяк – ректор Рівненської духовної семінарії і академія Християн Віри Євангельської. Партія – «Європейська Солідарність». Раніше в політиці не був.
- Олексій Муляренко – колишній голова облдержадміністрації часів Порошенка. Балотується від партії «Сила і Честь».
- Сергій Пандрак – айдарівець, депутат міськради з 1990 по 1994 рік. Балотується від партії «Наш край».
- Назарій Поліщук – чинний депутат міської ради. Балотується від партії «Пропозиція».
- Ігор Сухих – колишній митник, очільник рівненського осередку «Нацкорпусу». Балотується від цієї ж партії.
- Тетяна Чубай – чинна депутатка міськради, кандидатка від партії «Успішна Україна».
- Роман Денисюк – підприємець, кандидат від «Голосу».
- Віктор Шакирзян – бізнесмен без досвіду в політиці, балотується від місцевої партії «Рівне Разом».
- Роман Коваль – лікар-травматролог, атовець та активіст. Самовисуванець.
- Валерій Коротков – підприємець. Самовисуванець.
- Ігор Мічуда – начальник управління ДАБІ. У травні минулого року попався на хабарі. Самовисуванець.
Передвиборчі перегони, нові дороги та медіавійна
Оскільки, на місцевих виборах 2020-го у Рівному кандидати в міські голови боролись по суті за «порожнє крісло», коштів вони не шкодували. Якщо минулими роками передвиборчі «подарунки» виборцям вимірювались дитячими майданчиками, то цього разу кандидати будували навіть дороги. Принаймні таку обіцянку для мешканців елітного мікрорайону Рівного перед виборами реалізував кандидат Віктор Шакирзян. Офіційні фінансові звіти не представляють повної картини, але кампанію партії «Рівне разом» можна впевнено назвати однією з найдорожчих.
Не дуже відомий раніше Шакирзян увійшов в публічний простір на початку літа. Відтоді у місцевих ЗМІ чи не щодня з’являлись публікації про діяльність його ГО з ідентичною назвою політичної партії «Рівне разом». Хоча за даними різних соцопитувань у першому турі міського голову в Рівному не оберуть, Шакирзяну вдалось вибитись в лідери.
Читайте також: Візуальний ряд. Як виглядає передвиборча реклама на прикладі Івано-Франківська
Екснардеп Вознюк теж має чималу підтримку у місті, але вихід його в другий тур виборів – питання дуже хитке. Він персона відома, але старі корупційні гріхи точно не додали йому в рейтингу. Навіть з підтримкою Ігоря Палиці за короткий передвиборчий термін ні Вознюку, ні Хомку не вдалось вивести у Рівному партію «За майбутнє» в топ та повторити її волинський успіх. Тут питання частково і в часових рамках, адже свій електорат на Волині Палиця напрацьовував роками за допомогою стабільної політичної, громадської та благодійної діяльності. Ну й, звісно, медіавпливу, який перед виборами поширився і на Рівненщині. Придбаний Палицею місцевий телеканал «Рівне 1» значно змінив свою риторику на користь «Замайбаху» та кандидата Вознюка й засіяв ефіри розгромними сюжетами про конкурентів. Своєю чергою, оновлений канал «Ритм» – тепер ITV, що перейшов у власність партнера Шакирзяна Романа Куриса, з усіх сил піарив «Рівне Разом».
Ігор Палиця, Юрій Вознюк та Володимир Хомко. Джерело: сайт ВСЕ
Дані соцопитування компанії INFO SAPIENS від імені Міжнародного республіканського інституту щодо місцевих виборів у Рівному вказують на те, що конкурентом Шакирзяну у другому турі стане колишній очільник ОДА Олексій Муляренко. Але фактично в Муляренка шансів небагато, рік тому на парламентських виборах по Рівному він посів аж п’яте місце. Та й зміна політичного вектора з пропорошенківського на не дуже рейтингову «Силу і честь» точно не спрацювала на виборця.
Значно більше шансів має чинний голова облдержадміністрації Віталій Коваль. По-перше, він «слуга народу». По-друге, підтримати Коваля до Рівного традиційно приїздив президент. Успішною для Коваля цю зустріч зробити не вдалось – журналісти підняли гостру тему про відсутність ліків для онкохворих дітей у Рівному. Тож окрім як хвалитись здобутками, Ковалю довелось ще й виправдовуватись за неналагоджену вчасно комунікацію облдержадміністрації з МОЗ. Загалом він намагався вести дуже позитивну передвиборчу кампанію: знімав відеоролики, підсвічував культурні пам’ятки Рівного, їздив на тролейбусі.
Володимир Зеленський та Віталій Коваль під час робочого візиту президента на Рівненщину. Джерело: Facebook Віталія Коваля
Кандидати від партій «Батьківщина» та «Свобода» мають стабільну підтримку в Рівному, але цих голосів навряд вистачить для того, щоб «тягатись» із великоваговиками рівненської політики та їх грошима. Але її цілком достатньо, аби зайти в міськраду, адже і Галина Кульчинська, і Олег Осуховський очолили списки своїх партій.
Партійна (не) стабільність
Новий виборчий кодекс дав можливість використати усі шанси бути вибраними, чим рівненські політики активно користуються. З 17 політичних партій, які зареєстрували на вибори до Рівненської міської ради, списки у восьми очолили кандидати в міські голови.
У громадянській мережі ОПОРА підрахували, що з 42 чинних депутатів Рівненської міської ради 34 балотуються знову. Половина з них ідуть під прапорами тих же партій, а половина змінили політичну силу.
Дві партії, представники яких є в ще чинному скликанні, цього разу кандидатів не висували. Це «Самопоміч» та УКРОП. Натомість «Батьківщина», місцева партія «Громадський контроль», «Свобода», «Європейська солідарність», «Народний Рух України», Опозиційний блок «За життя», «Наш край», Радикальна партія Олега Ляшка боротимуться за депутатські крісла у майбутній міській раді Рівного.
Читайте також: Фальстарт при поділі округів, поліграф, адмінресурс. Виборча кампанія на Хмельниччині
Серед нових сил – «Християнсько-демократичний союз», партія «За Майбутнє», «Голос», місцева партія «Рівне Разом», «Перемога Пальчевського», «Пропозиція», «Сила і честь», «Слуга народу» та «Успішна Україна».
За даними цитованого опитування соціологічної компанії INFO SAPIENS, найбільше місць у міські раді візьмуть «Слуга народу» та «Європейська солідарність». Якщо зі «слугами» все зрозуміло – їхні рейтинги забезпечує президент, то партії Порошенка у Рівному довелось завойовувати підтримку. Рівненська ЄС до виборів оновила свій склад. До політсили увійшли місцеві активісти, волонтери, які раніше не були в політиці. Мобілізація саме таких людей і підняла рівненський осередок на вищий щабель, ніж це було раніше. Хоча їхній кандидат в міські голови Олександр Третяк має значно слабші позиції. Схожий політичний курс у Рівному має «Голос» від якого теж балотуються відомі місцеві активісти та волонтери.
Загалом рівненська міська ТВК зареєструвала кандидатами у депутати 631 особу. Окрім двох партій лідерів, шанси подолати прохідний 5% бар’єр у Рівному мають орієнтовно шість політсил. Це партії «За майбутнє», «Голос», «Свобода», ОПЗЖ, «Сила і честь» та «Батьківщина».
Не варто ігнорувати й шанси місцевої партії «Рівне Разом» на чолі з Шакирзяном. Підтримка цілого мікрорайону з новою дорогою в розрізі не дуже великого Рівного не може не відбитись на результатах. А виходячи з запитів рівнян, додасть відсотків партії і авторитет її лідера-господарника, над образом якого успішно працював штаб. Хоча розуміння того, що Шакирзян є представником певних бізнесових кіл у рівненського виборця теж є.
Нова дорога від вулиці Студентської до ЖК На Щасливому. Джерело: Віктор Хільчук
Політичні «розклади» перед виборами у Рівному довели силу та фінансовий вплив місцевих еліт. Колосальні витрати, гречкосійство нового «левела» та намагання дискредитувати конкурентів показали реальну картину політичної культури на місцях. Але як там не є, вибори відбудуться і нова влада скоро буде за штурвалом місцевого самоврядування в нових реаліях децентралізації. Важливо, аби в умовах епідемії COVID-19 максимальна кількість виборців прийшли на виборчі дільниці та змогли проголосувати без порушення їхніх прав на волевиявлення.