Активізація молоді та ймовірне відокремлення Шотландії. Що пишуть ЗМІ про британські вибори

Світ
29 Листопада 2019, 16:03

До дострокових парламентських виборів у Великій Британії залишається близько двох тижнів. Від результату залежить майбутній курс держави: чи вдасться прем'єр-міністру Борісу Джонсону виконати давню обіцянку та вивести країну з Євросоюзу. 

 

Політичний редактор Ендрю Вудкок у тексті для Independent зазначає що під час останнього дня подачі документів для голосування зареєструвалася рекордна кількість британців. Понад мільйон із них – молоді виборці, які, на противагу курсу Британії, не підтримують Brexit. 

 

У Британії діє група People’s Vote ("Людський голос"), яка налаштована проти виходу з ЄС. Група працює з молоддю та переконує її голосувати на виборах, а також прораховує, як можна протистояти консерваторам. Зокрема, зазначає директор групи Джеймс Макгрорі, виборців в окрузі Охіл і Південний Пертшир закликають голосувати за "Шотландську національну партію" і Джона Нікольсона, який сподівається завадити консервативній більшості ухвалити законодавство про Brexitє 

 

"Ми всі можемо погодитися, що ці 25 місць (у парламенті – ред.) є критичними. Зараз настав час, щоб усі закотили рукави та почали боротьбу", – вважає Макгрорі. 

 

Аманда Четверд-Ковісон, співзасновниця молодіжної кампанії за референдум щодо виходу з ЄС "За наше майбутнє", зазначає: "Понад мільйон молодих людей зареєструвалися, щоб проголосувати на виборах, упродовж останніх кількох днів. Тепер ми повинні переконатися, що люди розумно використають ці голоси". 

 

 

The Economist пише, що результати дострокових виборів у Британії особливо складно передбачити з двох причин: "По-перше, виборчий пейзаж країни суттєво змінився. Від поляризації держави на два табори є лише залишки, оскільки стара двопартійна система роздробилась. Шотландські та валлійські націоналісти також сформували політсили".

 

По-друге, зазначають у тексті, за старою виборчою системою, місце в парламенті отримує кандидат, який набирає більшість голосів на своєму окрузі. Нараз виборці почали голосувати тактично: вони обирають кандидатів, які їм подобаються, а не підтримують окрему політсилу: "Різні куточки країни розгойдуються у, на диво, різних напрямках".

 

Також зазначається, що виборці схвильовані не лише достроковими виборами, але й проблемами Національної служби охорони здоров'я та підвищенням рівня деяких видів насильницьких злочинів. "Торі намагаються переконати виборця, що вони є справжньою "партією охорони здоров'я" – титул, на який зазвичай претендують лейбористи. Тим часом лейбористи намагаються перехопити консервативну сферу зацікавлень у галузі правопорядку, де, як стверджується, скорочення витрат торі завдало шкоди поліції", – йдеться у тексті. 

 

Очікується також, що партії спекулювати на інших темах: від економіки до зміни клімату. 

 

 

Журналіст Мартін Кетл для The Guardian пише про можливі наслідки від результатів дострокових виборів для частин Сполученого Королівства – Шотландії та Північної Ірландії. Зокрема, зазначає він, у разі перемоги консерваторів та виходу держави з Євросоюзу Шотландія може проголосувати за незалежність, а Північна Ірландія – об'єднатися з Республікою Ірландія, що залишається в ЄС. 

 

"У середу (27 листопада – ред.) "Національна партія Шотландії" повторила свою вимогу, щоб референдум про незалежність Шотландії провели у 2020 році. Профспілки Північної Ірландії зараз бунтують проти угоди про Brexit. Про це все місяцями говорять у новинах, але все ж це не є предметом передвиборчих дебатів", – пише Кетл. 

 

Більшість партій орієнтують свою передвиборчу кампанію на англійського виборця, оскільки Англія надає 82% депутатів до Палати представників – 533 із 650. Журналіст вважає, що Англія звикла нехтувати інтересами решти територій, проте зараз ця "звичка нехтувати" може "виявитися смертельною". 

 

 "Якщо жодна з основних партій не може виступати за національний союз (Сполученого Королівства – ред.) шляхами, які влаштують більшість зі складових націй, то хто зможе?" – підсумовує Кетл.