Акції на підтримку Тимошенко під час Євро-2012: опозиція агітує вболівальників, а європолітики піднімають політичні банери

14 Червня 2012, 19:22

Свою позицію щодо впливу футбольної ейфорії на політичну критику щодо України висловила, зокрема, депутат від фракції Зелених німецького Бундестагу Клаудіа Рот. За її прогнозами, чемпіонат не зменшить різких висловлювань на адресу України. Рот також нагадала німецькій футбольній команді, щоб її члени «не забували, що в Україні є проблеми з громадянськими правами і правами людини».

Міністр закордонних справ Німеччини Гідо Вестервелле наголосив, що через футбольну ейфорію не потрібно забувати про ситуацію довкола Тимошенко, яка зараз перебуває в ув'язненні. На його думку, українська влада повинна знати, що для Німеччини важливі європейські цінності й вона очікує справедливого судового розгляду й належного лікування для Тимошенко та інших ув'язнених політиків. 

А депутат від Партії зелених в Європарламенті Ребекка Хармс зазначила в інтерв’ю виданню Die Tageszeitung, що під час гри у Харкові німецька та голландські збірні повинні висловити свій протест проти політичних репресій в Україні. «Правильно бойкотувати президента України Віктора Януковича та його політичний клан, але неправильно робити те саме з громадянським суспільством. Бойкот не повинен наштовхнутись на байдужість», – вважає євродепутат.

Із закликом підтримати Тимошенко виступила і її дочка – Євгенія. В інтерв’ю виданню Bild вона закликала німецьких вболівальників висловити солідарність з противниками режиму Віктора Януковича. За словами дочки екс-прем’єра , вболівальники повинні скористатися грою в Харкові для того, щоб послати Януковичу чіткий сигнал. На думку Євгенії Тимошенко, такий сигнал вони зможуть послати вдягнувши футболки з зображенням політичних ув’язнених, або зробивши зачіски, які б нагадували зачіску Юлії Тимошенко.

У перший же день Євро-2012 8 червня українців Польщі, де стартував чемпіонат, провели акцію протесту проти диктатури Віктора Януковича, незважаючи на спроби українських дипломатів умовити організаторів не проводити захід. За словами співорганізатора акції, українського поета Андрія Любка, під час акції роздали 4 тисячі листівок польською і англійською мовами. 

 

А вже 11 червня опозиція мала намір провести схожу акцію навпроти входу в НСК "Олімпійський", де відбувся перший матч за участю збірної України та Швеції. Однак, спецпідрозділ міліції «Беркут» оточив у центрі Києва мітинг опозиції. Під час проби членів "Батьківщини" дійти до стадіону неорганізованими групами без будь-якої символіки і транспарантів, то на перехресті вулиць Рогнединської і Шота Руставелі ОМОН перекрив дорогу і оточив людей. Як зазначають в "Батьківщині" виникла невелика сутичка. Втім, цю інформацію заперечила міліція. Правоохоронці пояснили, що лише виконували рішення Адміністративного суду Києва про заборону проведення будь-яких масових заходів на прилеглій до "Олімпійського" території й не допустили несанкціонованого мітингу.

Опозиція вирішила бойкотувати матчі збірної України під час Євро-2012, висловлюючи таким чином протест проти дій влади. За словами народного депутата від БЮТ Юрія Одарченка, депутати вболіватимуть за національну команду в наметовому містечку та інших місцях, але на стадіони не прийдуть. 

Спеціально до Євро-2012 опозиція розробила агітаційні матеріали та футболки англійською мовою для іноземців. 9 червня у Харкові та Львові закордонним вболівальникам роздавали листівки англійською мовою та футболки з надписом «Free Юля» і портретом екс-прем'єра Юлії Тимошенко. Деякі вболівальники відразу одягали ці футболки. 

У наметовому містечку опозиції на Хрещатику за ініціативи київського осередку партії «Батьківщина» запровадили проект «Патріот України». Зокрема, усім бажаючим пропонують спеціальну світлину зі словами She doesn’t surrender, and we together with her («Вона не здається, і ми разом з нею»). Дизайн передбачає персональне фото, фотографію Юлії Тимошенко, фотографії з акцій опозиції з часу арешту лідера «Батьківщини», слова привітання та календар футбольних матчів, що проходитимуть у Києві.

У свою чергу європейські представники також виступили на захист українських політв'язнів. Зокрема, німецькі європарламентарі Ребека Хармс та Вернер Шульц, а також 50 інших активістів, які були присутні на матчі Німеччина-Голландія у Харкові, принесли з собою плакати з написами «Release all political prisoners» (Звільніть усіх політичних в’язнів) та «Fairplay in football and politics» (Чесна гра у футболі та політиці). «Ми розгорнули плакати, щоб використати можливість висловити свою думку про ситуацію в Україні, про порушення прав людини і демократичних стандартів. Щоб кожен громадянин знав, що у нього є така можливість – висловити свою думку про події в країні», – пояснив Хармс.


Європарламентарі також зустрілися з Тимошенко. Зустріч була запланована на 13 червня. Однак, через затримку рейсу вони змушені були перенести візит на четвер, 14 червня. Після понад двогодинної розмови з екс-прем'єр-міністром закликали Федерального канцлера Німеччини Ангелу Меркель відвідати Україну та провести зустріч з лідеркою опозиції.

А шведська телеведуча Йоганна Френден, яку називають обличчям Швеції, під час першої гри своєї команди на Євро-2012 вийшла в ефір із зачіскою, яка нагадує косу Тимошенко у знак солідарності з нею. Шведське видання The Local опублікувало фото.

Крім цього, 6-й округ Парижа має намір 15 червня, за кілька годин до матчу чемпіонату Європи з футболу між збірними України і Франції, розмістити на фасаді будинку мерії фотографію Тимошенко на знак солідарності з нею.

Між тим в Україну також прибули екс-президент Європарламенту Пет Кокс та екс-президент Польщі Олександр Квасьнєвський для зустрічей у владою, у тому числі для початку роботи спостережної місії з касації Тимошенко. В день прибуття – 11 червня делегація спостерігачів Європарламенту зустрілась  з родиною Тимошенко у представництві ЄС в Україні.