AJ:Ринок нерухомості Китаю переживає повільну кризу

30 Серпня 2022, 21:54

Всесвітній економічний форум підрахував, що кожне падіння ВВП Китаю на 1 відсотковий пункт призводить до скорочення світового ВВП на 0,3 відсотка. Економіка Китаю навряд чи зазнає масштабного економічного колапсу. Але, на думку аналітиків, це може бути на шляху до тривалого спаду, який перешкоджатиме глобальному зростанню в найближчі роки, – передає аль-Джазіра.

Ціни на нерухомість в країні різко впали, оскільки влада намагається приборкати непосильний борг і ринкові спекуляції. Сотні тисяч покупців житла відмовляються виплачувати іпотеку за попередньо продану нерухомість, оскільки забудовники не справляються з тим, щоб завершити житлові проекти вчасно.

Проблеми з нерухомістю в Китаї є частково результатом свідомих політичних рішень. У серпні 2020 року Пекін запровадив політику «трьох червоних ліній», спрямовану на обережне здування величезної бульбашки на ринку житла, яка формувалася десятиліттями.

Ця політика мала подвійну мету: зменшити надмірну залежність економіки від власності та придушити спекуляції, які зробили ціни на житло недосяжними для багатьох китайців середнього класу. Згідно з політикою, забудовники повинні були відповідати суворим показникам фінансового здоров’я, включаючи відсоткове обмеження чистого боргу до власного капіталу у 100%.

Виявилося, що багато забудовників працювали далеко за межами «трьох червоних ліній» і були обтяжені величезними боргами. Раптово не маючи можливості брати позики за новими правилами, сектор зіткнувся з гострою готівковою кризою.

У грудні Evergrande, один із найбільших забудовників Китаю, не виплатив відсотки через своїх офшорних власників облігацій, а невдовзі після цього й Kaisa Group Holdings. Ціни на нерухомість знижуються 11-й місяць поспіль і впали на 30 відсотків порівняно з минулим роком.

«Те, що зараз переживає Китай, — це криза, спричинена політикою», — сказав Al Jazeera Габріель Вілдау, керуючий директор компанії з аналізу ризиків Teneo.

«Я маю на увазі те, що люди попереджали про бульбашку на ринку житла протягом багатьох років, і це було з поважних причин, але гострий стрес, який відчуває зараз ринок, є прямим результатом дуже драконівських обмежень на кредитування забудовників, які були накладений близько півтора року тому». Відтоді проблеми в секторі різко зросли, оскільки розробники з обмеженими коштами намагалися завершити проекти вчасно.

Після того, як на початку цього року протести покупців попередньо проданої нерухомості почалися в південно-східному місті Цзіндечжень, вони поширилися майже на 100 міст і охопили близько 300 груп домовласників.

Deutsche Bank оцінив, що вартість іпотечних кредитів, які постраждали від бойкоту, становить від 1,8 до двох трильйонів китайських юанів (270-300 мільярдів доларів), або близько 5 відсотків усіх іпотечних кредитів.

Проблеми з нерухомістю Китаю становлять значний ризик для його економіки, яка вже переживає напругу через сувору політику Пекіна «нульового COVID-19» і уповільнення глобального зростання. За деякими оцінками, нерухомість становить 30 відсотків ВВП – приблизно вдвічі більше, ніж у Сполучених Штатах.

«Це просто величезна частина економіки, яка зараз знаходиться під водою», — сказав Вільдау з Teneo. «Навіть продовжувати темпи, якими ми зараз, є, на мою думку, нежиттєздатними. Це означало б, що зростання буде значно нижчим за цільовий показник цього року, якщо так продовжуватиметься».

Оскільки китайські забудовники мають відносно невеликі боргові зобов’язання за кордоном, вважається, що світова економіка не піддається високому ризику фінансової кризи, як сталось після краху Lehman Brothers у Сполучених Штатах, сказала Алісія Гарсія-Ерреро, керівник Економіст Азіатсько-Тихоокеанського регіону в Natixis у Гонконгу. (Маються на увазі події, які розпочали фінансову кризу 2008 року, – ред)

Але розмір економіки Китаю, на який припадає майже одна п’ята світового ВВП, означає, що значне уповільнення все ще може серйозно вплинути на глобальне зростання. «Глобальний вплив здебільшого зумовлений дуже низьким зростанням у Китаї, це не стільки фінансовий вплив», — сказав Гарсія-Ерреро Al Jazeera.

«Звичайно, якщо китайські банки нарешті не зможуть проковтнути цей шок і їхні непрацюючі кредити значно зростуть, в Китаї виникне фінансова криза — що, на мою думку, не станеться негайно — це буде більше схоже на Японію 80-х і 90-ті роки. Тому обтяжений проблемними кредитами, відсутність кредитів, економіка в дуже поганому стані, дефляція – це, я думаю, сценарій. Тож це не миттєва подія типу Lehman».