AJ: Росія може відключити газ у будь-який момент. Диверсифікація не врятує Європу від необхідності економити

20 Липня 2022, 21:00

Єврокомісія попросила країни-члени Європейського Союзу скоротити споживання газу на 15 відсотків протягом найближчих місяців, щоб гарантувати, що повне припинення поставок природного газу Росією до країн союзу не призведе до фундаментальних збоїв у промисловості наступної зими, – Al Jazeera

 

У плані, викладеному в середу, Комісія запропонувала, щоб період скороченого споживання газу тривав з 1 серпня до кінця березня 2023 року.

Вона також попросив надати повноваження вводити обов’язкові скорочення в усьому блоці у випадку тривоги в усьому ЄС, «коли існує значний ризик серйозного дефіциту газу або виникає надзвичайно високий попит на газ, що призводить до значного погіршення ситуація з газопостачанням».

«Потреба велика», сказала президент Комісії ЄС Урсула фон дер Ляєн. Вона також заявила, що «Росія шантажує ЄС. Росія використовує енергію як зброю. І тому в будь-якому випадку, будь то часткове велике відключення російського газу або повне відключення російського газу, Європа має бути готова», –  сказала фон дер Ляєн, описуючи повне припинення потоків російського газу до Європи як «ймовірний сценарій».

 

«Ми повинні бути проактивними. Ми повинні бути готові до можливого повного припинення поставок російського газу», – додала вона. «Це те, що ми бачили в минулому».

 

Країни-члени ЄС обговорять запропоновані заходи на екстреній зустрічі міністрів енергетики 26 липня. Щоб вони були схвалені, держави-члени повинні розглянути питання про передачу своїх повноважень щодо енергетичної політики Брюсселю.

 

Пропозиція з’явилась у середу, у той час, коли в МВФ попередили про владу, яку може мати президент Росії Володимир Путін, перетворивши на зброю експорт енергоносіїв щоб придушити блок.

 

«Часткове припинення поставок газу вже впливає на економіку Європи, а повне припинення може бути значно серйознішим», — попереджає Фонд. Він додав, що валовий внутрішній продукт (ВВП) у таких державах-членах, як Угорщина, Словаччина та Чехія, може скоротитися до 6 відсотків. Італія, яка вже стикається з серйозними економічними проблемами, «також зіткнеться зі значними наслідками».

 

Минулого тижня економічні прогнози ЄС показали, що війна Росії в Україні, як очікується, призведе до хаосу з відновленням економіки в осяжному майбутньому з нижчим річним зростанням і рекордно високою інфляцією. Збої в російській торгівлі енергоносіями загрожують спровокувати рецесію в блоці саме тоді, коли він оговтується від спаду, спричиненого пандемією.

 

ЄС досі не назвав повноцінних термінів остаточної відмови від російського газу, оскільки залежить від газу для живлення заводів, виробництва електроенергії та опалення будинків. Тепер в ЄС побоюється, що Путін все одно відключить газ, щоб спробувати посіяти економічний і політичний хаос у Європі цієї зими.

 

Такі загрози змусили блок розробити план, зосереджений на скороченні та економії електроенергії, який міг би зробити зиму набагато холоднішою, але без масштабних збоїв. Мета полягає в тому, щоб забезпечити функціонування таких основних галузей промисловості та послуг, як, наприклад, лікарні, тоді як іншим доведеться скоротити. Це може включати зниження тепла в громадських будівлях і спонукання сімей споживати менше енергії вдома.

 

«Якщо припустити, що буде повний збій російського газу, нам потрібно економити газ, швидше заповнювати наші газові сховища, а для цього ми маємо зменшити споживання газу. Я знаю, що це складне питання", – сказала фон дер Ляєн.

 

Країни ЄС активно диверсифікують свої джерела природного газу, але очікується, що вони все одно не зможуть забезпечити підприємства та будинки достатньою кількістю енергії в холодні місяці.

 

Навіть якщо в ЄС є достатньо газу, щоб підтримувати виробництво енергії й роботу заводів прямо зараз, він робить це за надзвичайно високими цінами, які підживлюють шалену інфляцію та викликають громадський резонанс.

 

Росія припинила або скоротила подачу газу до деяких країн ЄС, і є побоювання, що енергетична криза посилиться, якщо Москва не відновить роботу ключового трубопроводу до Німеччини після завершення планового ремонту в четвер.

 

Уже десяток країн день за днем ​​стикаються з перебоями з поставками від Газпрому.

 

Енергетичний тиск також відроджує десятилітні політичні виклики для Європи. У той час як ЄС отримав централізовану владу над монетарною, торговельною, антимонопольною та сільськогосподарською політикою, національні столиці ревниво оберігали свої повноваження щодо енергетичних питань.

 

Європейська комісія витратила десятиліття на те, щоб здолати цей бастіон національного суверенітету, використовуючи попередні перебої з постачанням, щоб забезпечити поступове збільшення впливу ЄС.

 

П'ятимісячне вторгнення Росії в Україну зараз є найжорсткішим випробуванням того, чи готові країни-члени поступитися більшою частиною своїх енергетичних повноважень.

 

Під час пандемії COVID-19 країни-члени вдались до спільних дій, щоб допомогти розробити та закупити вакцини у величезних кількостях у безпрецедентному прояві спільної рішучості в секторі охорони здоров’я.

 

«Це момент для Європи, щоб згадати рішучі дії та солідарність, продемонстровані під час пандемії, щоб подолати складний момент, з яким вона стикається сьогодні», — йдеться в повідомленні МВФ.

Позначки: