Ізраїль високо оцінив пропозицію США вирішити суперечку країни з Ліваном щодо морського кордону, – повідомляє аль-Джазіра. Це дає імпульс до укладення угоди між двома державами, які технічно все ще перебувають у стані війни. Проект угоди, представлений представником Сполучених Штатів Амосом Хохштайном, спрямований на врегулювання претензій щодо морських газових родовищ.
Прем’єр-міністр Ізраїлю Яїр Лапід заявив своєму кабінету в неділю, що пропозиція США «зміцнює безпеку та економіку Ізраїлю». Його уряд «обговорював останні деталі, тому поки що неможливо відзначити завершення справи», сказав Лапід. Він додав, що «як ми вимагали з самого початку, пропозиція повністю захищає безпекові дипломатичні інтереси Ізраїлю, а також наші економічні інтереси».
Ліван та Ізраїль не мають дипломатичних відносин, їхній сухопутний кордон патрулює ООН. Вони відновили переговори про свій морський кордон у 2020 році, але процес зупинився через вимогу Лівану змінити карту, яку використовувала ООН під час переговорів.
Прогрес з’явився після того, як Ліван, здається, змінив свою позицію, зокрема щодо родовища природного газу Каріш, яке Ізраїль вважає своєю територією і не є відкритим для переговорів. Голова ліванського шиїтського руху Хезболла Хасан Насралла погрожував Ізраїлю нападами, якщо він почне виробництво з Каріша.
Лапід сказав, що Ізраїль шукав угоди з Ліваном більше десяти років. Він додав, що його уряд «не проти розробки додаткового ліванського газового родовища, від якого ми, звичайно, отримаємо ту частку, на яку заслуговуємо» – очевидне посилання на родовище Кана, яке може бути предметом механізму розподілу доходів за пропозиція США.
«Таке поле послабить залежність Лівану від Ірану, стримає Хезболлу та принесе регіональну стабільність», сказав Лапід. За його словами, пропозицію Хохштайна буде подано на остаточне затвердження після юридичного розгляду.
Прогрес у досягненні угоди відбувається перед листопадовими виборами в Ізраїлі.
Колишній прем’єр-міністр Біньямін Нетаньяху, стійкий зовнішньополітичний яструб, який прагне повернутися до влади, попередив, що правий уряд, який він має намір сформувати після голосування, може скасувати будь-який пакт. «Якщо цей незаконний хід буде прийнятий, це не зобов’яже нас», – сказав він. Нетаньяху звинуватив Лапіда в тому, що він «надав Хезболлі суверенну ізраїльську територію з величезним газовим родовищем, яке належить» єврейській державі, не уточнивши, які ізраїльські води, на його думку, здаються.
Ізраїль і Хезболла провели 34-денну війну в 2006 році. Нетаньяху сказав, що Лапід «ганебно капітулював перед погрозами Насралли». Лапід відповів, звинувативши Нетаньяху в «безвідповідальних заявах», які підривають «безпекові інтереси» Ізраїлю.
Міністр оборони Бенні Ганц, який також прагне бути обраним прем’єр-міністром менш ніж за місяць, сказав, що позиція Нетаньяху необґрунтована та небезпечна. «Я б запропонував, щоб Нетаньяху… попросив упорядковане оновлення теми, перш ніж підливати масла в пропаганду Насралли, яка поставила під загрозу і досі ставить під загрозу угоду», – сказав Ганц у заяві.
Поки не було ясно, чи така угода потребуватиме схвалення парламенту, де Лапід не має більшості.
Оскільки економіка Лівану перебуває в дедалі більшому становищі, Хезболла пообіцяла дотримуватися будь-якого погодження Бейрута під час непрямих переговорів. «Ми підтримуємо позицію Лівану, яка захищатиме право на демаркацію наших морських кордонів і забезпечить інвестиції в наш газ», – цитує Ліванське національне інформаційне агентство високопосадовця Хезболли Мохаммада Раада.