За словами родичів, це крайній крок для Олега, оскільки він міг розчаруватися в інших варіантах вирішення проблеми ув’язнених. Листа із відповідною заявою український режисер передав через свого адвоката Дмітрія Дінзе, який провідував його минулого тижня. Водночас, Дінзе повідомив, що Сенцова ізолювали від інших ув’язнених і він має перебувати під контролем лікаря. Після оприлюдненої заяви українські правозахисники, активісти, діячі культури, представники влади виступили із вимогою звільнення Олега.
Між тим, у понеділок 21 травня, адвокат Сенцова приїхав до Києва, аби спільно із родичами та активістами зустрітися з представниками української влади. Тиждень встиг поспілкуватися із захисником українського політв’язня про результати цих зустрічей, чутки про обмін Олега Сенцова на російських громадян і майбутній візит до колонії в Лабитнангі.
Вчора у вас було багато зустрічей. Зокрема, в Адміністрації президента. Що ви можете сказати про результати?
Так, ми сьогодні були в Адміністрації президента, в Міністерстві юстиції. До Міністерства закордонних справ не доїхали, до прокуратури не доїхали. Зрозуміло, що говорили про Олега Сенцова, про можливості його порятунку, виходу із ситуації, в якій він опинився. На жаль, не можу переповісти вам всі ці розмови. Але можу сказати, що після них виник оптимістичний погляд на ситуацію в цілому. У нас вселили певний оптимізм в тому, що ведеться робота, яка призведе до позитивного результату – звільнення Олега.
Читайте також: Кримські тюрми. Як забрати в’язнів з окупації
Приблизно півроку в Україні ходять чутки, що Сенцова повинні ось-ось обміняти. Ви можете ці чутки підтвердити або спростувати? Взагалі, ви залучені в цей процес?
Мене весь час приводять в стан бойової готовності. Що це означає. Наприклад, була інформація, що Олега повинні привезти в Лефортово. І знову повинні привезти в Лефортово. І вчергове повинні привезти в Лефортово. У першому випадку його повинні нібито мали міняти на якихось військовослужбовців. Але не пройшло. Вдруге повинні були міняти на якихось громадян Росії – не пройшло. У третьому випадку … це краще сестра Олега – Наталя Каплан – може розповісти. Всі три рази я був готовий їхати в Лефортово. Коли Олега нібито мали міняти втретє –ми навіть просили членів Громадсько-спостережної комісії (ГСК) дізнатися, чи дійсно Сенцов у Лефортово. ГСК пішли і дізналися, що Сенцова там немає. До цього ходили йому передавати передачу – щоб дізнатися, чи на місці він. Але все це були фальстарти, які ні до чого не призвели.
Можете розповісти, які в Олега були умови в Якутії і які зараз в Лабитнангі?
В Якутії було краще. Там морозний, але сухий клімат. Там є нормальне літо, а осінь і весна не «сирі». Плюс там загалом кращі умови – були нормальні прогулянки, наприклад. А в Лабитнангі ж три місяці арктичного літа. Це вологе повітря і +40/45 градусів. А далі – холод. За умови високої вологості це створює проблеми для здоров'я Олега. У нього загострюється ревматизм і періодично барахлить серце.
Читайте також: Повернути заручників
З українськими політв’язнями були випадки, коли інші в’язні намагалися вивести їх на задушевні розмови, поговорити про політику. Чи були такі випадки у Олега? Які у нього взагалі стосунки з ув'язненими?
За будь-яких обставин Олег перебуває під особливим наглядом. І, як я розумію, всім ув'язненим під страхом карцеру заборонено говорити з ним на політичні теми. Тільки про побут. Та й Олег сам розуміє, що його можуть відстежувати. Тому він також зайвого не говорить. Відносини з ув'язненими нейтральні, конфліктів немає. Плюс Олег занурений в себе, займається творчістю.
Ви кілька років ведете справу Сенцова. Виникали труднощі?
Немає труднощів, у мене робота така. Та я б і не говорив, що були якісь проблеми. Я намагаюся як дипломат заходити в ту чи іншу колонію. І дотримуватися рекомендацій та інструкцій Олега. Поясню. Якщо адвокат нормальний – він всі рекомендації та інструкції обговорює з клієнтом. А потім вибирає лінію поведінки і дотримується її.
Свого часу деякі адвокати, які ведуть справи українських політв'язнів, говорили про тиск. Наприклад нині покійний Віктор Паршуткін. У вас із цим не виникало проблем?
Зі мною такого не було. Слава Богу, мені поки ніхто не погрожував. Хоча так, були випадки стеження. Наприклад, ми працювали у справі Олега в одному місті, знімали квартиру. І у адвоката звідти зникли речі: банківська карта, карта пенсіонера і тому подібне. Але потім ми стали поводитися обережніше. В рамках того, як ми могли себе убезпечити – убезпечили.
Читайте також: Диверсанти на папері
Ви говорили про інші варіанти, які пропонували Олегу крім голодування. Про що йде мова?
Спочатку я пропонував юридичний варіант вирішення ситуації. Олег сказав: «Ні». Потім я пропонував підключити інших адвокатів. Олег відмовився. Бо він вважає, що це зайва витрата сил і ресурсів. Також пропонував вирішити питання з колонією – він теж відмовився. Тобто, будь-які мої пропозиції обговорювалися, але потім Олег їх відкидав. Він говорив, що писати листи в той же Верховний суд немає сенсу. «Ти що, чекаєш від Верховного суду правосуддя? Ні? Ось ти і відповів на своє запитання » – так він говорив. І, хочу зауважити, він досить тверезо розмірковує. До всього, ми зараз чекаємо рішення по справі в Європейському суді, але коли воно буде – невідомо.
Наскільки в Росії голодування може бути дієвим інструментом для ув'язненого?
Олег мені сказав: «Люди голодують за кращі умови для себе. А коли люди голодують за ідею – це дещо інше ». З такими людьми складніше домовитися. Ідея сильніша, ніж привілеї в колонії, в зоні. Наприклад, щоб тебе не били, не чіпали або у тебе були хороші умови тримання. Він за себе не голодує, для себе нічого не вимагає. Він просить за інших.
Але його умови в принципі не можливо виконати?
Так само вважають російські правозахисники.
Російські правозахисники виходили з вами на зв'язок? Пропонували допомогу?
Вони тільки зателефонували і спитали, чи можуть передати лист Сенцову. Я сказав «так». Листа, правда, поки не бачив.
Читайте також: В'язні Кремля: сім кіл звільнення
У найближчий тиждень ви плануєте візит до Сенцова. Яка процедура підготовки? Про що будете говорити?
Я спочатку повинен підготувати ґрунт. Не можна їхати раптово, коли мене ніхто не чекає – виявиться, що начальника колонії немає, його заступника немає. Мене банально всередину не проведуть. Як мінімум я повинен попередити керівництво, щоб мене чекали. В першу чергу говоритимемо з Олегом про його здоров'я, загальний стан. Потім спробую вмовити його на інші варіанти, можливо вони є. Вислухаю його. Ну і передам звісточки з волі, які будуть.
Можливий варіант, що Олега годуватимуть насильно? Чи можуть йому організувати психіатричну експертизу?
Це неможливо. Насильницьке годування – це тортури. Але можлива медична підтримка організму – фізіологічні розчини, глюкоза. Психіатрична експертиза також можлива, таке в практиці буває.
Але ж свого часу її вже проводили.
Так. А зараз, як вважають в колонії, Олег пішов на суїцид. А суїцид – це психологічне відхилення. Таких людей навіть можуть поставити на облік. Варіанти можливі. Олегу можуть викликати психіатрів прямо в колонію. І там дати висновок що, він неадекватний. Після цього його заберуть до лікарні і почнуть «лікувати». В такому випадку я буду його супроводжувати. На всіх етапах. Олег може викликати адвоката, який представлятиме його в процесі психіатричного огляду. Плюс запускається судова процедура переміщення людини в лікарню. Так що адвокат повинен бути присутнім однозначно.
Читайте також: У кігтях Кремля
Які була реакція на голодування Сенцова в Росії?
Вона була тільки у правозахисників. Також були публікації в ЗМІ. Але тільки в тих, які вважаються опозиційними. В офіційних ЗМІ, по телевізору, я нічого не бачив і не чув.
На прес-конференції ви говорили, що Сенцова перевели з Якутії до Лабитнангі через акції на його підтримку.
Так, такі акції влаштовувала Марія Альохіна, учасниця Pussy Riot. Але про деталі краще запитати у неї. Так, через ці акції його перевели до Лабитнангі. Про це мені розповіла адміністрація колонії. Вони це мотивували «порушенням безпеки». Думаю, вони боялися, що акції стануть такими ж, як свого часу в Мордовії, де сиділа одна з учасниць Pussy Riot Надія Толоконникова. Там свого часу перетрусити всю колонію, ініціювали заяви про скоєння злочинів. Розбиралися зі співробітниками поліції. Окупували підходи до колонії. Фотографували працівників колонії. Вивішували банери з гаслами під стінами закладу. Дійшло до того, що учасники акцій почали відстоювати права всіх ув'язнених. Підняли купу проблем, наприклад випадки із примусовою працею. Навколо колонії почався конфлікт. А потім кудись пропав її начальник. Пізніше його заступника перевели на інше місце роботи. Якщо цікаво – можете детальніше дізнатися в інтернеті.
Про примусову працю. Олега намагалися змусити робити щось подібне?
Його неможливо змусити. Та його ніхто і не чіпає.
Сенцов може спілкуватися з іншими політв'язні? Наприклад, з Олександром Кольченком?
Про що ви! Звичайно ні! Йому навіть не дають зателефонувати сестрі! Не те, що спілкуватися з іншими ув'язненими.
Читайте також: Звільнити майданівця Коломійця
Чи можна прогнозувати реакцію російської влади?
Не можу відповісти на це питання. Просто не знаю відповіді. Буде реакція, не буде … не буде реакції – людина помре. Буде реакція – людину звільнять. Третього не дано.
Ви говорили, що за час ув'язнення Олег написав 5-6 сценаріїв. Він не говорив, про що вони?
Так, вони є. Я питав, про що – але Олег не говорить. Єдине, що він сказав: «Ось вийду, тоді дізнаєшся».