Василь Васютин журналіст

Адепти жовтого Бога

ut.net.ua
8 Травня 2009, 00:00

 

Під час кризи кількість потерпілих від фінансових афер зростає в геометричній прогресії. Українці, які залишилися без роботи чи потерпають від безгрошів’я, шукають спокій у вірі. Цим користуються не тільки секти релігійні, а й фінансові. Піраміди, бізнес-тренінги, дуті кредитні спілки, завдяки яким аферисти дурять людей, у своїй діяльності послуговуються тими самими методами, що й тоталітарні культи |див. Тиждень №45, 2008|. Біль­­ше того, шляхи сектантів християнських і фінансових часто переплітаються, про що свідчить скандал навколо піраміди «Кінгз Кепітал», засновники якої мають прямий стосунок до церкви «Посольство Боже» нігерійського проповідника Сандея Аделаджі |див. Тиждень №9, 2009|. Тут Бог поступається місцем грошам, а засновники таких сект претендують на роль месій. Врешті-решт адептів чекає розорення, розчарування та втрата власного «Я».
 
Без ножа й кастета

 
«В організаціях мережевого маркетингу є всі ознаки тоталітарної секти. Це замкнуті структури, які мають власну ієрархію, власні закони, коло утаємничених. Їх культом стає очікування надприбутків чи абсолютного щастя», – стверджує керівник Дніпропетровського центру допомоги жертвам деструктивних культів «Діалог» Ян Щекатуров. За останні місяці до нього надійшло понад десяток звернень із проханням про підтримку від людей, яких ошукали аферисти. «В моїй практиці були неординарні випадки. Так, жертвою однієї фінансової піраміди стала жінка, яка свого часу 25 років пропрацювала в органах прокуратури. Інший колишній працівник право­охоронних органів, керівник служби безпеки одного з банків розорився на кредитах, які брав для участі в тренінгах. Часто звертаються родичі потерпілих, щоб якось витягнути тих із фінансової трясовини. Чимало людей приходять до нас уже після того, як пройшли різні державні інстанції, але не отримали там належної уваги до своїх проблем. Відчувається, що вони не стільки хочуть повернути гроші, скільки просто виговоритися», – розповідає Щекатуров.
 
Мешканка Дніпропетровська Марія Г. стала жертвою фінансової піраміди «Ніка» |тут і далі див. «Фінансові культи»|. Пенсіонерка потрапила на збори «сектантів» за рекомендацією своєї подруги. «Нас зустріли доброзичливо, в холі – близько сотні людей, – розповідає постраждала. – Кілька чоловіків були у військовій формі, прийшов навіть один генерал. Потім нас запросили до актового залу, де вже зібралися 300 людей. Ті, хто сиділи праворуч та ліворуч від нас, натякнули, що сьогодні – останній термін здачі грошей, і якщо ми не поспішимо, то можемо «пролетіти». Чоловік зі сцени дуже довго розповідав і малював різні схеми, які допоможуть нам розбагатіти. Час від часу лектора змінював артист, який співав пісні, схожі на гімни. Увесь зал підспівував, мені це нагадувало з’їзд народних депутатів в СРСР, де всі одностайно підтримували оратора. Під час перерви нас безкоштовно годували бутербродами з червоною та чорною ікрою, пропонували чай, каву, сік і тістечка. Мене оточували солідні, добре одягнуті люди».
 
Дійство тривало довго, після чого лектор попросив підняти руку тих, хто готовий викласти $2,5 тис. І хоча від початку Марія не збиралася давати гроші, та вже під кінець дійства вона, не вагаючись, пристала на пропозицію. Її підвезли додому, де й віддала своїм супутникам обіцяну суму. Жінку запросили повечеряти в ресторані. Лише вранці вона зрозуміла, що це була найдорожча вечеря в її житті. Коли при­їхала в офіс фірми з проханням повернути гроші, їй вказали на договір, де внесена сума кваліфікувалася як добровільний внесок на благочинність. Гроші так ніхто й не повернув. Її заява лежить в УБОЗі, але наразі без відповіді.
 
Ян Щекатуров пригадує ще один випадок, коли чоловіка до «сектантів» привела власна донька. І якщо спочатку він переконував її в тому, що це черговий «лохотрон», то під вечір уже сам заявляв, що готовий закласти будинок, щоб інвестувати гроші в прибутковий бізнес.
 
Психологи переконані: організатори фінансових сект різними методами маніпулюють свідомістю своїх підопічних, не гребуючи навіть гіпнозом.
Слід відрізняти шахрайські фінансові піраміди від мережевих компаній з тривалою історією існування, що працюють цілком офіційно. Однак мережеві компанії також використовують психологічну обробку. Для учасників бізнесу проводять регулярні семінари, на яких робиться наголос на тому, що від кількості проданих товарів залежить не лише заробіток, але й статус, можливість піднятися на щаблину в ієрархії компанії. Таким чином зачіпають амбіції людини. Подібна система діє в компаніях Amway (абревіатура від American Way – «Американський шлях»), Avon, Vision, Mary Key, Oriflame. Оскільки всі вони спеціалізуються на продажу косметики, то в контингенті учасників бізнесу переважають жінки.
 
За методами заробляння грошей фінансові секти можна поділити на дві групи: ті, що збирають гроші виключно за рахунок семінарів, переконуючи вчитися далі, щоб досягти успіху, та організації, для яких тренінги – тільки ширма, метод впливу для того, аби люди легко розпрощалися з грошима (GST, «благодійні фон­­ди»). Компанії, які переконують людей у значимості пропонованих ними товарів і послуг, постійно підтримують цю думку завдяки семінарам (Intway, InMarket) .
 
Портрет жертви
 
Розкручені психокульти-тренінги навіть за назвами співзвучні з ха­ризматичними церквами: «Весна життя», «Вершитель», «Сто процентів», «Аврора», «Мій світ», «Відкритий світ», «Крок у майбутнє», «Джерело життя», «Джерело світла». Місця пасторів у них посідають фінансові «гуру», авторитет яких в об’єднанні беззаперечний.
 
«Маніпуляція свідомістю як у релігійних, так і у фінансових культах може мати негативні наслідки для психіки людини, особливо якщо в неї вже були якісь відхилення, – каже психолог центру «Діалог» Віра Тинченко. – Коли приходить реальне усвідомлення речей, можуть спостерігатися депресія, відчуття розгубленості. Це добре помітно на прикладі вкладників «Кінгз Кепітал». Особисто у моїй практиці не було випадків, коли жертви афер потребували допомоги психіатра, однак імовірність різкого погіршення фізичного та психічного здоров’я внаслідок стресу припускаю».
 
Психолог змальовує портрет середньостатистичного фінансового сектанта: найбільше піддаються навіюванню люди віком до 30 років або ті, кому вже за 50; емоційні, які вже зіштовхнулися з певними фінансовими труднощами. Вважають, що більш нестійка психіка у жінок, але з-поміж жертв економічних культів більшість – чоловіки.
 
Віталій Хібовський, голова громадського Комітету боротьби з соціальними зловживаннями, звертає увагу на соціальний зріз учасників фінансових пірамід. 70% з них – активні люди з однією чи двома вищими освітами, 15% – пенсіонери, 10% – студенти, 5% – люди з середньою освітою, селяни й робітники. «Низький відсоток останніх пояснюють тим, що вони з молоком матері ввібрали розуміння того, що гроші легко не приходять, для цього необхідна важка праця», – пояснює Хібовський.
 
Його організація бере активну участь у кампанії з повернення грошей жертвам Роберта Флетчера та «Кінгз Кепітал». Для нього несподіванкою став той факт, що в списках постраждалих у обох випадках фігурують одні й ті самі прізвища. Спокусившись на ідею швидкого заробітку раз, люди не можуть зупинитися. Вони вкладають величезні суми, позичаючи гроші й віддаючи в заставу свої квартири та майно. Нав’язлива ідея збагачення робить їх схожими на ігроманів, які сподіваються таки дочекатися виграшу з грального автомата.
 
Непохитність віри
 
Віталій Хібовський зауважує: навіть коли людям уже довели, що їх ошукали, вони й далі вірять у свого Вчителя і Наставника.
 
«Якось я привів до Роберта Флетчера його учнів (аби з’ясувати стосунки. – Ред.), які поскаржилися мені, що той не повертає грошей, – розповідає Хібовський. – Та, поспілкувавшись із «гуру», всі вони сказали американцеві: «Ви велика людина! Великий учитель!», і просили в нього автограф. А після арешту афериста більшість відвідувачів його тренінгів об’єдналися в рух за звільнення «вчителя і наставника», збирають задля цього кошти. Тренери і далі читають лекції на тему «Як вижити й роз­багатіти в умовах економічної кризи» та виманюють гроші за схемою Флетчера».

 
Задля того, щоб вивести Роберта Флетчера на чисту воду, Хібовський сам побував на семінарах американця й був вражений рівнем зомбування. Згодом, проконсультувавшись із психологами, він пере­конався, що кожна дрібниця на подібних заходах відіграє свою роль |див. «Практика зомбування»|.
 
Коло «адептів» дуже замкнуте, живиться виключно внутрішньою інформацією, до всього, що відбувається поза ним, учасники секти ставляться насторожено або й вороже. Віталій Хібовський вважає: витягти з такого кола людей (вони потім увійшли до руху «Антифлетчер») вдалося лише завдяки його особистому втручанню. Він приходив на семінари, сидів поруч із підопічними. Людина з вулиці ні за що б не переконала сектантів, – впевнений Хібовський.
 
Колишній військовий Геннадій Р. відвідував тренінги недовго, але встиг вкласти у пропоновані Флетчером інвестиційні проекти $17 тис., які, звісно, не повернув. «Мене переконували, що Роберт бере до своєї школи не всіх, а тільки тих, хто схильний до навчання, – розповідає Геннадій. – Декого виганяли зі словами: «Ви не піддаєтеся навчанню! Забирайте гроші й ідіть геть!». Однак такі учні згодом поверталися. Якийсь юнак прийшов на тестування учетверте й молив прийняти його, адже він придбав костюм і червону краватку, схожу на ту, що носив Флетчер. Люди закладали не лише власні квартири, але й родичів, щоб принести гроші».
 
Оксана Г. – одна з тих, хто заклав своє житло. «Я їздила за Робертом по Україні, слухала й конспектувала кожне його слово, вважаючи великим бізнес-наставником. Тепер я розумію, що моєю свідомістю маніпулювали», – бідкається дівчина. Вражена оповідями про багатство, вона зважилася взяти банківський кредит для стартового капіталу. Однак, маючи освіту фінансиста, ризики вирішила мінімізувати, розклавши гроші в різні кошики: $16 тис. вклала у Флетчерівську GST, $35 тис. – в сумнозвісний «Ліоне Банк Україна» під 72% річних, $19 тис. – в російську компанію, яка також виявилася пірамідою.
 
Жертви фінансових культів, котрі усвідомили свої помилки, в розмові з журналістами просять не вказувати їхні прізвища – соромляться, що за ними потягнеться шлейф репутації «лоха». На роботі кепкуватимуть, і потенційні партнери добре подумають перед тим, як зав’язувати ділові стосунки. Натомість думка людей зовсім не бентежить тих, хто досі перебуває на гачку фінансових сект. Гнів наставника та несприйняття з боку решти адептів для них страшніше.

[1315][1314]

 
ДОВІДКА

 

Фінансові культи
 
«Кінгз Кепітал» (King’s Capital). Позиціонувалася як компанія з управління активами, залучаючи
кошти під 30–60% річних. У листопаді її засновника Олександра Бандурченка заарештували, нині він перебуває під слідством за обвинуваченням у привласненні понад $150 млн. Близько 2 тис. людей фігурують у справі як потерпілі.
 
ТОВ «Ліоне Банк Україна». Напрям діяльності – консультації та супровід вкладень у закордонні фінансові установи. Наприкінці листопада 2008 року порушено кримінальну справу за фактом фінансових махінацій. За даними МВС, обдурено
1,5 тис. вкладників на $8,5 млн.
 
ТОВ «Інтвей Україна». Пропонує участь у пайових інвестиційних фондах, торгівлі на електронній фондовій біржі та в інтернет-магазинах, іпотечній програмі. Фірми-засновники си­стеми прописані в офшорах.
 
За аналогічною схемою діють InMarket, TelMe (з англ. «Скажи мені»), ClubFreedom («Клуб Свободи»), GetawayClub, Liberty&Success («Свобода і успіх»), uVme, Coopers Corp.
 
«Глобальна система тренінгів» (GST). Програма навчання та залучення інвестицій заснована у 2007 році Робертом Флетчером. Арештований за обвинуваченням у привласненні кількох десятків мільйонів доларів.
 
«Нове життя». Засновник – СПД Наталія Дергаус. Ступінчаста си­стема тренінгів: від ознайомчого базового до практичного – з інвестуванням та просуванням пропонованих товарів і послуг.
 
Благодійний фонд «Аврора» (Кіровоград). Прокуратура звинуватила керівництво у привласненні 756 тис. грн.
 
Благодійний фонд «Ніка». Діяв у Дніпропетровську та Кривому Розі. Неофіційно його пов’язують із кримінальними авторитетами.
 
«Весна життя» (Lifespring). Тренінгова система зростання особистості, заснована в США у 1975 році. На території колишнього СРСР діє з 1989 року. Окрім десятків автономних осередків «Весни життя», з’явилися об’єднання «Мережа Натхнення» (згорнуло діяльність у 2000 році), «Крок у майбутнє» (самостійні осередки в Києві та Одесі – з 1999 року), «Відкритий форум», «Трансформація», «Пролог», кожне з яких має свою методику адаптації.
 
ПРАКТИКА ЗОМБУВАННЯ
Механіка залучення неофітів до релігійних і фінансових сект

1

2

3