Абсурд без домішок. Як почалися дебати у справі Януковича

Політика
17 Серпня 2018, 13:14

Увечері четверга, 16 серпня, на сторінці у Facebook генерального прокурора Юрія Луценка з’явився достатньо довгий як для стандартного допису у соцмережах текст.

 

«Шановний суд, присутні в залі судового засідання! Бог кожному дає свій шанс. Зробити світ навколо себе кращим, людей поряд – щасливішими. Такий шанс отримав і він – зробити Україну сильною та процвітаючою, а 45 мільйонів громадян – успішними. «Волею народу обраний Президентом України присягаю на вірність Україні, зобов’язуюсь дбати про добробут народу і благо Вітчизни, боронити суверенітет і незалежність України…» Такими словами, поклавши руку на Конституцію і Святе Письмо – Пересопницьке Євангеліє, він урочисто клявся нам, дивлячись кожному у вічі», – так розпочинається опублікований Луценком допис. Далі слідують ще багато абзаців, чимало з яких написані у тому ж патетичному стилі.

 

Кількома годинами раніше цю промову уже привселюдно прочитали. Однак почути її не вдалося нікому. Те, що опублікував Луценко – це дебатна промова сторони обвинувачення у справі про державну зраду Віктора Януковича.

 

Колегія суддів на чолі із Владиславом Дев’ятком вже неодноразово призначала дебати у цій справі. Вперше це відбулося ще в квітні, однак тоді суд вирішив повернутися до етапу заслуховування свідків. Вдруге дебати намагалися провести наприкінці липня, однак звсідання 30, 31 липня, а також 1 серпня фактично не відбулися завдяки діям захисту Віктора Януковича.

 

Для повнішого розуміння того, що сталося у суді 16 серпня, слід повернутися у часі на кілька тижнів назад. Спроба суду призначити дебати наприкінці липня завершилася тим, що спочатку адвокати Віктора Януковича за договором (це представники компанії AverLex та Олександр Байдик, який вже відомий з іншої справи за підозрою Януковича) покинули засідання на знак протесту. Вони домагалися чергового повернення до етапу допиту свідків і запропонували заслухати Аркадія Ярощука – пілота гелікоптера, на якому Янукович  наприкінці лютого 2014-го летів із Харкова до Донецька.

 

Олександр Байдик. Тут і далі усі фото Станіслава Козлюка

 

Після цього суд був змушений вдатися до послуг адвоката із київського Центру безоплатної правової допомоги (БПД). Це вже неодноразово відбувалося у цьому та інших процесах стосовно Януковича. Річ у тому, що згідно з українськими законами, будь-яка процесуальна дія за відсутності адвокатів захисту в суді заборонена. Залучений центром адвокат Віктор Овсянніков також відмовився бути присутнім у залі засідань під час дебатної промови прокурорів: «Я не збираюся виконувати роль статиста! Я вимагаю час на ознайомлення з матеріалами справи та узгодження позиції з клієнтом», – заявив захисник та покинув суд слідом за колегами.

 

Судді Дев’ятку не лишалося нічого іншого як звернутися до Центру БПД за призначенням нового адвоката на заміну Овсяннікову та перенести засідання на два тижні.

 

Зранку 16 серпня біля будівлі Оболонського райсуду відносно спокійно. Про те, що сьогодні суд над Януковичем нагадують хіба значна кількість правоохоронців на ґанку біля будівлі та чимало припаркованих автомобілів, на яких приїхали знімальні групи журналістів. Щоправда, головна тема для розмов на масовому перекурі – зовсім не суд над Януковичем, а велика нічна негода, внаслідок якої затопило центр Києва.

 

У самій залі нестандартність процесу одразу видно завдяки великій звуковій колонці, яку встановили з боку сторони захисту. Встановленням техніки займається хлопець, який згодом назветься «фрілансером». Мовляв, здає в оренду звукове обладнання для різних заходів. Це «симетрична відповідь» на дії прокурорів, які принесли звукове обладнання на попереднє засідання. Цього разу обвинувачення відмовилося від такої практики.

 

Окрім того, десь із коридору чутно перші коментарі адвоката Януковича Віталія Сердюка. Він заявляє, що Юрія Рябовола, новопризначеного Центром БПД захисника колишнього президента, не можна вважати адвокатом Януковича, оскільки клієнт написав заяву про відмову від його послуг. Окрім того, Рябовол проігнорував прохання Януковича про конфіденційну зустріч. Цього достатньо, щоб зрозуміти – у цей день засідання все ж може відбутися і адвокатам Януковича за договором не вдасться зупинити його, просто залишивши залу засідань.

 

Адвокат Віталій Сердюк

 

Нова тактика виявляється невигадливою. На початку засідання з боку захисту в залі присутні тільки Олександр Байдик та Віктор Овсянніков, який заявляє, що не отримував від Центру БПД документів на підтвердження свого відводу зі справи. Адвокатів Aver Lex знову чутно із коридору. Вони намагаються зашкодити Рябоволу зайти до зали. Сердюк повторює свої слова щодо відсутності повноважень у адвоката. Окрім того, він нібито викликав поліцію і вимагає дочекатися її приїзду для фіксації «факту злочину». У той же час біля входу до зали з боку преси та вільних слухачів стають кілька міцних молодиків, яких завжди можна побачити в Оболонському суді під час розгляду справи Януковича. Хоча більшість журналістів називає їх «охоронцями Сердюка», самі вони завжди представляються «помічниками адвокатського об’єднання Aver Lex».

 

«Стоїте тут, щоб він із тилу не зайшов?»

 

«Ні, ми просто спостерігаємо», – посміхаючись відповідає кореспонденту Тижня один із «помічників».

 

Суддя Дев’ятко майже одразу оголошує перерву на 15 хвилин. За цей час розпорядники засідання та охорона суду мають забезпечити Рябоволу доступ до зали. І його завели.

 

«Що ви робите?! Що ви робите?! Це напад на адвоката!» – чутно голос Сердюка та звуки штовханини. Іноді до цього додаються матюки та вигуки інших учасників. Все нагадує розіграш м’яча у регбі, коли дві команди влаштовують купу малу. У ролі м’яча – адвокат Рябовол, якого правоохоронці передають із рук в руки та заштовхують до зали.

 

 

 

У самій залі, трохи подалі стоять ще один адвокат Януковича від Aver Lex Андріана Фозекош та Освсянніков, який у цей день поводить себе чи не найспокійніше.

 

«Тут уже б'ють адвокатів, будь ласка, скоріше», – Фозекош телефонує у поліцію. В цей час до неї підходить Овсянніков та щось шепоче на вухо.

 

«Що?» – перепитує та. «Погрожують зброєю. Так просто підійдуть скоріше», – спокійним голосом відповідає Овсянніков.

 

Пізніше адвокати Януковича таки напишуть заяву про злочин у присутності поліції. Однак «погроз зброєю» в переліку записаних правопорушень не буде.

 

Коли битву за Рябовола  програно, адвокат Сердюк заходить до зали та повторює свої тези про напад на адвокатів і попрання прав. Як доказ він демонструє два зім’яті листи паперу. У цей час Рябовол влаштовується за столом поруч.

 

Після цього, із запізненням на годину прокурори нарешті починають зачитувати промову. Однак почути щось неможливо. Адвокати Януковича хором перебивають його. Серед них тільки Овсянніков сидить і задумлено спостерігає за подіями.

 

Процес зачитування промови прокурорами

 

Власне, це дійство тривало наступні дві години. Прокурори позмінно читають промову, адвокати Януковича кричать про порушення прав і відсутність правосуддя, а на монітор комп’ютера, який стоїть на столі захисту виводять зображення людей. Спочатку це вже згаданий Ярощук. Він також розповідає про щось своє.

 

У якийсь момент адвокати заявляють, що на зв’язку Микола Азаров. Зображення Азарова та невідомої людини поруч дійсно виводять на екран, а звук стає чутно з уже згаданої колонки.

 

«Добрый день, дорогие соотечественники! Я сегодня в очередной раз подтверждаю готовность дать свидетельские показания и высказать свою точку зрения на те процессы, которые происходили при осуществлении государственного переворота в Украине. Я очень сожалею, что суд не пожелал, не захотел и отказал мне в праве донести народу Украины объективный взгляд на то, что происходило» – каже російською екс-прем’єр. На мить здається, що Микола Азаров дійсно вийшов у прямий ефір. Однак у наступну секунду з динаміка доноситься:

 

«Добрый день, дорогие соотечественники! Я сегодня в очередной раз подтверждаю готовность дать свидетельские показания…» – стає зрозумілим, що на комп’ютері просто увімкнули відеозапис, який автоматично відтворюється повторно.

 

 

За певний час прокурори завершують «проголошення промови». Після цього у залі різко встановлюється майже повна тиша. Це настільки відрізняється від того, що відбувалося кілька годин поспіль, що навіть викликає подив, хоча зазвичай є нормальною практикою в суді. Ще більш дивним виглядає спілкування судді Дев’ятка з адвокатами після всього, що сталося.

 

«Ми повинні надати новим адвокатам захисту час на ознайомлення з матеріалами справи для підготовки до дебатів. Адвокакате Байдик, яка ваша позиція?», – тихо і спокійно запитує суддя.

 

«З огляду на обсяг матеріалів мені потрібно щонайменше три місяці», – так само спокійно і тихо відповідає адвокат.

 

Колегія суддів (зліва направо) Костянтин Васалатій, Владислав Дев'ятко та Максим Тітов

 

Те саме питання адресують Рябоволу. Адвокат Сердюк все ж намагається перебивати того, повторюючи, що Рябовол не має законних підстав перебувати у процесі. Однак робить це вже не так активно. Рябовол також просить три місяці.

 

Зрештою, Дев’ятко дає обом місяць на підготовку. Наступні засідання призначено на 13 і 14 вересня та 17 і 18 вересня о 10:00. В один із цих днів адвокати Януковича повинні виступити зі своєю промовою. Однак останнє засідання продемонструвало – у вересні можна очікувати чого завгодно, але точно не виступу по суті справи: можливої державної зради Януковича, яка призвела до анексії Криму.