Світ

  ▪   Валерія Бурлакова

Грецька влада відповідає на популярність ультраправих кримінальними справами

Голову ультраправої грецької партії «Хрісі Авгі» («Золотий світанок») Ніколаоса Михалоліакоса заарештували суботнього вересневого ранку. Разом із головою популярної у Греції партії згодом було затримано ще 19 членів організації, до числа яких потрапили четверо з 18 обраних греками депутатів від «Світанку».

«Я здаюсь добровільно. Мені немає чого приховувати, немає чого боятись», - наголосив, прямуючи до поліції, один з них.

Втім, боятись є чого. Обвинувачення, висунуті проти радикалів, варіюються від нападів на імігрантів до вбивства лівого грецького репера Павлоса Фіссоса. У результаті злочинів, в яких підозрюють прихильників ультраправої ідеології партії, її керівництво звинуватили у «створенні злочинного угруповання». В якості доказу «злочинної угрупованності» противників міграції та лівої ідеології на судовому процесі фігурують навіть знамениті у країні чорні футболки «Хрісі Авгі». «Це пірамідальна структура», - знизує плечима прокурор.

З ініціативи уряду

Втім, як міжнародні ЗМІ, так і прості греки, вже в перші дні арештів побачили в історії і інший підтекст.

«Арешт Михалоліакоса відбувся наступного дня після того, як він погрожував відкликати з парламенту депутатів своєї партії. Він мотивував ці наміри бажанням захистити честь своєї політичної сили”, - підкреслює Deutche Welle. Подібний крок міг би як дестабілізувати обстановку у країні, так і призвести до перевиборів - перевиборів в умовах зростаючої популярності «Хрісі Авгі».

Читайте також: Ахіллесова п’ята Європи: Греція радикалізується, правлячі проєвропейці втрачають позиції

Пересічних греків, думки яких лунають у репортажах з країни, висловлюють тонкий натяк журналістів прямо. Чому арешти членів «Золотого світанку», якщо вони дійсно злочинці, почались саме зараз? Невже раніше поліція й гадки не мала про напади та «пірамідальну структуру», лідер якої нібито «знає та контролює» всі рухи своїх бійців? - дивуються домогосподарки. Багато хто вважає арешти спробою позбутись політичних опонентів та «справити враження” на толерантніших виборців.

«Представники системи розуміли, що до кінця літа ми мали б більше 20%. Всі знали, що вже неможливо сформувати уряд без «Золотого світанку». Для існуючої влади це був би початок кінця», - коментують ситуацію члени «Світанку». - Водночас майже всі правники сьогодні визнають, що арешти ультраправих - за межею законності, проводяться з ініціативи уряду і не засновані на належних процесуальних нормах. Мова йде про політичне переслідування».

Птахи бурі

Звинувачення проти партії не змушують прихильників відвернутись від неї, хоч деякі ЗМІ і пишуть про падіння рейтингу «Хрісі Авгі» (втім, не підтверджуючи це цифрами). Вже у суботу сотні греків із державними прапорами вийшли на вулиці - до головного управління поліції та до головного офісу «Хрісі Авгі». Мало хто з прихильників партії, яку ЗМІ часто відверто називають «неонацистською», не намагався видатись білим та пухнастим. «Честь, кров, «Золотий світанок», - скандував натовп, оточений знервованними бійцями спецпідрозділів.

«Найсерйозніше питання - чому греки голосували за партію, яка не робила жодних зусиль, щоб приховати своє справжнє обличчя?», - дивується грецьке видання Ekathimerini. Згідно з останнімі опитуваннями, віддати свої голоси «Хрісі Авгі» планував мільйон мешканців невеликої країни.

Якщо слідувати логіці прихильників «Світанку» й наголошувати на тому, що кожен з цього мільйона бажав проголосувати за ультраправих не з почуття протесту (і не через нерозуміння ситуації, у якій «Хрісі» «не ховали справжнього обличчя) сьогодні погляди цього мільйону опинились фактично поза законом.

Втім, нікуди не поділись, адже самі грецькі ультраправі запевняють: вони були тут завжди. «Історія «Золотого світанку» почалася не торік, - зауважує правий грецький блогер. - «Чоловіки і жінки в чорних футболках» завжди були поруч з вами, вони жили серед вас протягом багатьох років. Дехто з вас не ставився до них серйозно, але ми казали, що наш час прийде. Втім, наша ера досі не почалась - ми не тихі птахи мирних часів, ми птиці бурі та урагану…»

«Спочатку вони ігнорують тебе, потім сміються з тебе, потім борються проти тебе, - наводить він відому цитату несподіваного у сьогоднішньому контексті Ганді. - А потім ти перемагаєш».

Сьогодні перемога, схоже, за грецькою владою, проти якої «Хрісі Авгі« вже встигли посміятись та проти якої вже почали боротись. Вперше з часів падіння військової хунти у Греції заарештовують політиків. Тих, хто боїться повстання, запевняють: «Ризику дестабілізації немає». Робить це чомусь міністр фінансів. Втім, на думку, що «революції не буде», наштовхує вже ніч з суботи на неділю: після арешту лідера партії праві греки не знайшли в собі сил на реальну протидію режиму.

Міністр громадського порядку, у свою чергу, підкреслює: не виключено, що у Греції буде ініційовано перегляд Конституції та заборонено діяльність «Хрісі Авгі».

Дозволивши собі «погратись» у абсолютну свободу та пустивши до парламенту «птахів бурі й урагану», грецька влада, ймовірно, дещо недооцінила «Хрісі Авгі». Сьогодні прихильники ультраправих, фактично позбавлені права голоса, повертаються у підпілля.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.