Світ

  ▪   Вікторія Матола

Резолюція Європарламенту не викликала реакції країн-"жертв" тиску Росії

Європейський парламент, схоже, готується до саміту у Вільнюсі, ставши на сторону України, Молдови, Грузії та Вірменії у протистоянні з Росією. Хоча керівництво жодної з цих країн поки не оцінило такого жесту європейців.

Європарламент вперше критично оцінив зовнішню політику Росії до країн-сусідів

Ухвалена Європарламентом 12 вересня резолюція стала поки єдиною зі сторони Європи щодо тиску Росії на кілька країн Східного партнерства. Зокрема, у документі згадані "санкції проти українського експорту", "тиск на Молдову шляхом заборони експорту винної продукції", "перешкоди на шляху вирішення придністровського конфлікту" і "загрози безпеки на адресу Вірменії".

Зважаючи на ці обставини, Європарламент закликав Єврокомісію та Європейську службу із зовнішньої діяльності розглядати дії Росії як такі, що виходять за межі економіки і мають політичний вимір. А також - вжити заходів на захист партнерів ЄС.

Європарламентарі також закликали Росію поважати вибір країни Східного партнерства і припинити чинити на них тиск.

"Європарламент чітко підкреслює, що вільний вибір країн Східного партнерства, який не має жодного негативного впливу на торгівлю з Росією, не повинен призводити до таких наслідків, як торговельні заходи, візова політика, мобільність працівників, втручання в заморожені конфлікти", - йдеться в резолюції.

Депутати Європарламенту висловили підтримку підписанню й парафуванню на Вільнюському саміті тих угод про асоціацію з країнами Східного партнерства, які будуть готові до цього.

Як відомо, у листопаді цього року очікується підписання угоди про асоціацію з ЄС та Україною, а також парафування такого ж документу з Молдовою, Грузією та Вірменією. Втім, після ухвалення резолюції комісар ЄС з питань розширення і політики сусідства Штефан Фюле під час неформальної зустрічі глав МЗС країн Східного партнерства в Єревані заявив, що ЄС не буде парафовувати угоду з Вірменією після заяви президента країни Сержа Сарґсяна про плани щодо вступу до Митного союзу. 

Тема зовнішнього російського тиску зачепила шість груп Європарламенту з семи

Проекти резолюції щодо Росії підготували шість груп Європарламенту з семи. Так, фракція "Зелені - Європейський вільний альянс" закликала Єврокомісію та Раду ЄС вжити "заходів щодо стабілізації економік" країн, що опинилися під тиском РФ . "Європейські консерватори і реформісти " попереджали: успіх російської політики в одній з країн "Східного партнерства" спровокує ефект доміно, тому варто подумати над підписанням угод про асоціацію ще до листопадового саміту у Вільнюсі. Найбільш жорстку позицію зайняли ліберал-демократи: вони закликали до бойкоту Олімпіади в Сочі. Та ця пропозиція в підсумковий текст, співавторами якого стали 50 осіб, не ввійшла.

"Резолюція показує, що зростаючий тиск Москви на членів Східного партнерства для нас неприйнятний. У Росії до цих пір не усвідомили , що ці країни незалежні і самі можуть вибирати свою політичну приналежність… Резолюція дає зрозуміти, що "Східне партнерство" – це не гра з нульовим результатом, Росія також отримає вигоду від процвітання і спокою сусідніх країн", - заявив депутат від "зелених" Вернер Шульц (Німеччина).

"Росії настав час показати червону картку", - закликав депутат від Європейської народної партії (ЄНП) Шон Келлі (Ірландія). А представник Прогресивного альянсу соціалістів і демократів Йоан Мірча Пашку попередив: "Московська морквина - це ще й палиця, якою б'ють менш сильних". Як приклад він навів введення ембарго на постачання молдавського вина. У відповідь депутат від ЄНП Яцек Саріуш-Вольський (Польща) запропонував відмовитися від закупівель російського спирту, а заодно посилити політичний тиск на Москву.

Європейці бачать у резолюції Європарламенту шанс для України

Після ухвалення резолюції екс-голова моніторингового комітету ПАРЄ Ганне Северінсен в коментарі Тиждень.ua заявила, що Росія повинна поважати право вибору своїх сусідів. Вона вважає, що ЄС повинен підтримувати «ближнє  зарубіжжя» ЄС від його «фантомного болю». "Треба сподіватися, що резолюція ЄС спонукає країни східного сусідства посилити співпрацю з ЄС", - додала Северінсен.

«Я сподіваюся, що у довготривалій перспективі «м’яка сила ЄС» буде сильнішою, ніж «великий кийок» Росії», - наголосила вона.

Польський євродепутат Павел Залєвський (Громадянська платформа, фракція Європейської народної партії) вважає, що вдалим методом протидії тиску Росії на Україну могло би стати тимчасове запровадження приписів щодо зони вільної торгівлі між Україною та ЄС,  що відкриє європейський ринок для українських продуктів.

"Якщо росіяни блокують можливість для експорту української продукції, ЄС у цій ситуації має допомогти. Також у цій резолюції Європарламент просить Раду ЄС, аби фінансова допомога для України, яка була заморожена внаслідок виявлення випадків застосування вибіркового правосуддя в країні над Дніпром, була відновлена. Аби квота у 60 мільйонів євро, призначена на проведення ряду реформ, була переказана українському урядові. Пропонуємо також відкрити європейський ринок кредитів для України, це полегшить подолання важкої економічної ситуації", - вважає Залєвський.

Євросоюз, як підкреслив депутат, може запропонувати Україні ще кілька конкретних рішень у ситуації російського економічного шантажу: "Євросоюз, Росія, Україна, - ми всі є членами Світової організації торгівлі. Москва, блокуючи український імпорт, порушує її норми, і на цьому полі Київ може боротися за свої інтереси. Спеціально для таких ситуації СОТ має арбітраж, ЄС би підтримав Україну на шляху такого розв’язання в правовій площині", - додав він.

На жест Європарламенту поки не відреагували керівники країн Східного партнерства

Поки керівництво жодної з країн Східного партнерства, яких згадували у резолюції, у тому числі України, ні позитивно, ні негативно не відреагувало на документ Європарламенту. Заяви звучать лише від окремих депутатів.

Так, член комітету Верховної Ради України з питань євроінтеграції, регіоналка Ірина Бережна заявила: "Резолюція ЄП - своєчасний і аргументований документ. Але в той же час впевнена, що запрацювати цей документ зможе реально тільки тоді, коли буде виконано пункт, який закликає Єврокомісію розробити конкретні заходи з протидії тиску Росії на країни Східного партнерства. У такому вигляді резолюція є дуже важливою, але суто політичною декларацією".

У Москві резолюцію Європарламенту визнали політично мотивованою. "Ми лише намагаємося налагодити економічне співробітництво зі своїми сусідами. Прикладів об'єднань, подібних Митному союзі, чимало - МЕРКОСУР, АСЕАН, транстихоокеанське партнерство. ЄС сам часто керується політичними цілями - наприклад, мучить бідну Україну з питання Юлії Тимошенко", - заявив у коментарі російському виданню "Коммерсант" перший заступник голови комітету Держдуми з міжнародних справ Лєонід Калашніков.

Депутат переконаний, що Москва повинна жорсткіше реагувати на "спроби європейців відірвати країни колишнього СРСР від простору СНД.

"У той час, як ми дипломатично погрожує їм пальцем, вони не соромляться нас "тягати" направо і наліво. Європа повинна знати, що і ми можемо їм відповісти", - додав він.

Представники решти країн, згаданих в резолюції, поки публічно не висловлювалися з цього приводу.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.