Світ

  ▪   Ольга Мельник

Моніторинг Runet: версії щодо загибелі Бєрєзовського, відтік іноземного капіталу з РФ, лейб-гвардія та «Мєдвєдєв – не Дімон»

Топовими темами у російському інтернеті минулого тижня були смерть Боріса Бєрєзовского, доля кіпрських капіталів, оцінка Горбачовим діяльності Путіна, "несподівані" військові навчання, фамільярність у соцмережах до вищих посадових осіб та відродження лейб-гвардії

Британська поліція встановила, що Березовский помер від повішення

Самогубство стає основною версією після вивчення результатів патологоанатомічної експертизи тіла Боріса Бєрєзовского. Офіційний висновок лондонської поліції свідчить, що Бєрєзовський помер в результаті повішення.
Втім, поліція проводить подальші тести, зокрема токсикологічні та гістологічні дослідження, результати яких, ймовірно, будуть отримані через кілька тижнів.
Крім лабораторій наслідок продовжиться і в будинку, де знайшли Бєрєзовского.
Начальник слідчої групи Кевін Браун, стверджує, що "на цьому етапі у нас немає ознак, які б свідчили про залученість-яких осіб. Ми не будемо робити припущення щодо причини смерті до розтину".
 

Коментарі:

Щоб розібратися в обтічних формулюваннях звіту британської поліції, "РГ" зв'язалася з експертом кафедри судової медицини Державного медуніверситету ім. Мечникова. Як пояснив експерт, з опублікованого звіту ясно одне: смерть Бєрєзовского була насильницькою. А ось сам він це зробив чи йому хтось допоміг - залишається неясним. У такому випадку на тілі повинні були залишитися сліди пошкоджень. Але судячи з інформації ЗМІ, на тілі не було виявлено ніяких пошкоджень.
На думку співрозмовника "РГ", в цій заяві також є багато незрозумілих моментів, які не дозволяють зробити висновок або оцінити ситуацію. Наприклад, проста фраза про те, що Бєрєзовський був знайдений у ванні. Чи означає це, що він був знайдений в приміщенні або в самій ванній? У відкритому доступі є тільки повідомлення поліції для преси

На думку експерта, і ще одна складність: при перекладі на російську мову можливі неточні формулювання, некоректна передача змісту. Через це відбувається непорозуміння. У заяві фігурує слово "повішення". Але що це означає? Адже ніхто з нас не був на місці події і не бачив цього. Потім з'явилася інформація про шарф, але який це шарф і чи можна на ньому взагалі повіситися - знову залишається незрозумілим. Хоча повіситися можна і на краватці, і на ремені, і на шнурку. Надходить інформація дуже уривкова, і виникає багато питань.
З іншого боку, вважає співрозмовник "РГ", робити якісь висновки ще дуже рано,оскільки не було ще ні токсикологічної, ні гістологічної експертизи.

Друг Боріса Бєрєзовского, глава"Фонду громадянських свобод" Олександр Гольдфарб розповів у блозі про зв'язок смерті олігарха зі справою Литвиненка і загадках покаянного листа Владіміру  Путіну. Гольдфарб вважає, що до закінчення розслідування безглуздо обговорювати, чи був Бєрєзовский убитий або покінчив з життям за власним бажанням.

"Це ми рано чи пізно дізнаємося зі звіту поліції, але в будь-якому випадку путінська пропаганда буде кричати про вбивство агентами Мі-6. Якщо поліція дійде висновку, що мало місце самогубство- наНТВ скажуть, що звіт поліції сфабриковано. Якщо ж поліція скаже,що не може виключити вбивства-Кремль тим більше буде кричати про МІ-6, хоча б для того щоб відвести підозри від себе", -припустивдруг олігарха.

Читайте також: Смерть Бєрєзовского як попередження іншим опонентам Кремля

Російські фонди виявилися в лідерах з відтоку капіталу

Жорстке врегулювання кіпрської кризи міжнародними фінансовими регуляторами викликало втечу інвесторів з ринків, що розвиваються. При цьому інвестори в першу чергу покидають російський ринок - за останній тиждень російські фонди недорахувалися $ 235 млн.

Дані Emerging Portfolio Fund Research (EPFR) свідчать про те, що іноземні інвестори прискорюють виведення коштів з російського фондового ринку. За тиждень, з 21 по 27 березня, з фондів, що інвестують в Росію, клієнти вивели $ 235 млн. Цей результат майже на $ 100 млн перевищує втрати попереднього тижня ($ 139 млн). З початку року російські фонди зафіксували відтік $ 721 млн. При цьому вони виявилися аутсайдерами серед фондів країн БРІК. Так, фонди Бразилії за тиждень втратили $ 160 млн, Китаю - $ 122 млн, Індії - $ 20 млн. Сумарні ж втрати фондів ринків, за даними EPFR, за минулий тиждень досягли $ 1,5 млрд, а з урахуванням попереднього тижня відтік з них перевищив $ 2, 8 млрд.

Додавали песимізму інвесторам і слабкі дані щодо російської економіки. Згідно з консенсус-прогнозом 18 економістів, опитаних Bloomberg, ВВП Росії за підсумками першого кварталу поточного року зросте лише на 2% в річному численні, що на 0,2 процентного пункту (п.п.) нижче за результат четвертого кварталу 2012 року та на 2, 9 п. п. нижче значень річної давності.

Коментарі:
 "Ситуація в російській економіці, насамперед динаміка промислового виробництва, змушує інвесторів переглядати свій погляд на перспективи фондового ринку", - відзначає директор з інвестицій УК "Промсвязь" Тімур Саліков.

Не підвищує інвестиційну привабливість російських активів необхідність проводити структурні реформи і збільшувати витрати на інфраструктуру, освіту та охорону здоров'я, відзначає старший портфельний керуючий КК "Капітал" Вадім Біт-Аврагам. Тому учасники ринку не чекають відновлення інтересу до російського фондового ринку.

"Не варто перебільшувати позитивний вплив досягнутих на початку тижня домовленостей щодо Кіпра на настрої інвесторів, - зазначає Тімур Саліков. - Адже заходи, прийняті ЦБ Кіпру, є безпрецедентно жорсткими і, безумовно, зроблять негативний вплив на бізнес російських компаній, які проводять розрахунки через кіпрські банки ". А застосування кіпрського досвіду міжнародними фінансовими регуляторами до інших країн, обтяженим боргами, може ще сильніше відбити смак інвесторів до ризикових активів.
 

Читайте також: The Economist про офшори

Путін віддав наказ про проведення великомасштабних навчань: НАТО ображене

28 березня, о 4 годині ранку, президент Владімір Путін віддав терміновий наказ міністру оборони Сєргєю Шойгу почати великомасштабні військові навчання в районі Чорного моря. На раптові навчання РФ в країнах НАТО заявили, що «партнери так не чинять».

Прес-секретар президента наголосив, що такі навчання не суперечать міжнародному праву і «не підлягають попередньому повідомленню наших партнерів».
«Російська Федерація діє цілком і повністю в рамках норм міжнародного права. І в даному випадку це абсолютно суверенне право будь-якої країни - проводити такого роду військові навчання в запланованому або незапланованому режимі », - заявив газеті «Комсомольська правда» Дмітрій Пєсков.

Високопоставлене дипломатичне джерело в одній з країн-членів НАТО заявило газеті «Коммерсант», що «хоч з формальної точки зору Росія, ймовірно, і права, але все ж партнери так не чинять».
«Члени НАТО завжди намагаються завчасно інформувати Москву про підготовлювані навчання, раз вже ми домовилися зміцнювати взаємну довіру та транспарентність», - наполягає дипломатичне джерело.

Читайте також: Проти кого озброюється Росія

Екс-президент СРСР Міхаіл Горбачов розкритикував нинішнє російське керівництво

Ініціатор перебудови заявив, що владі вдалося збити протестну хвилю, але через деякий час вона повернеться.

"Владі вдається збивати на якийсь час протестну хвилю, але проблеми самі нікуди не пішли. Якщо все залишиться як і раніше, вони будуть загострюватися. Це означає, що має бути нова спроба російського суспільства перейти до реальної демократії, вона матиме історичне значення" , - заявив Горбачов, виступаючи в РІА "Новости" з лекцією про роль людини в історії.

За його словами, сьогодні політика все більше перетворюється на імітацію, економіка сидить на нафтовій і газовій голці, а малий бізнес стикається з величезними бар'єрами. У Горбачова також викликає занепокоєння стан соціальної сфери, зокрема освіти, науки та охорони здоров'я.
"Другий президентський термін Владіміра Путіна відкривав можливості для реалізації нової стратегії, але влада пішла іншим шляхом. Все залишилося по-старому і в роки президентства Мєдвєдєва", - заявив колишній радянський лідер, відзначивши, що після стабілізації потрібно було переходити до реформ, а не до застою.
   

Дмитро Медведєв не схвалює панібратство у соцмережах

Прес-секретар прем'єр-міністра Російської Федерації Наталія Тімакова заявила, що Дмітрій Мєдвєдєв не задоволений тим, що інтернеті його називають «Дімоном».

«Наприклад мене дуже засмучує загальне побутове хамство. Мені не зрозуміла поведінка людей, які в Facebook або ще де-небудь пишуть: «Дімон, ну ти і молодець, сьогодні запалив». Він не «Дімон», він законний голова нашого уряду. Можна не називати його Дмітрієм Анатолійовичем, але хоча б просто Дмітрієм і на «ви»? Це прості правила етикету і хорошою тону».

Владімір Варфоломєєв, заступник редактора радіостанції "Ехо Москви" назвав інтерв'ю Тімакової "феєричним".

Читачі його журналу "Живий Журнал" по-різному відреагували на пост з цими цитатами прес-секретаря:

"Абсолютно справедлива заява"; "Це так зворушливо)))))";  "Це і є показником ставлення суспільства до політичних діячів. І нічого не змінити. Треба міняти те, що відбивається в дзеркалах".

Блоггер AAPolyansky також висунув критичну заяву: "Боже мій, як нерозумно з їхнього боку звертати увагу на такі дурниці!"

Зараз у Twitter фраза "Він вам не Дімон!" дуже популярна.

 

Відродження «Потішного війська» Петра Першого

Владімір Путін вирішив відродити Преображенський і Семенівський полки, які були «елітою російської армії протягом декількох століть». У військовому відомстві підкреслили, що ця робота згідно з президентським посланням спрямована на зміцнення бойового духу Збройних сил. По суті, у Росії відновлюють лейб-гварідю, яка завжди була атрибутом монархії.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.