Світ

  ▪   Богдан Цюпин
  ▪   Велика Британія

Смерть олігарха. Долю Боріса Бєрєзовского дуже хочуть перетворити на застереження для інших опонентів Кремля

Велика Британія від кінця 1990-х стала місцем притулку для багатьох утікачів з РФ і згодом перетворилася на місце баталій між могутніми пострадянськими угрупованнями, до котрих, як підозрюють, може бути причетний і Кремль.
Матеріал друкованого видання
№ 13 (281)
від 28 березня, 2013

«Йому допомогли, це точно, – із беззастережною впевненістю коментує новину про смерть Боріса Бєрєзовского один із лондонських правників пострадянського походження. – А як інакше? Щоб він отак просто вирішив накласти на себе руки?.. Якраз перед тим, як мав давати свідчення на судовому дізнанні про вбивство Літвінєнка (екс-співробітника ФСБ, отруєного в листопаді 2006-го полонієм у Лондоні. – Ред.)?..»

Можливо, така сама думка промайнула й у британських слідчих, які в минулі вихідні відрядили до помешкання колись могутнього російського олігарха бригаду фахівців із радіоактивних і хімічних речовин та біологічних засобів. Однак досить швидко сусідів у кількакілометровому радіусі довкола оселі 67-річного Бєрєзовского в містечку Аскот неподалік Лондона вже заспокоювали повідомленням, що небезпечних речовин не виявлено.

«До завершення повного патолого-анатомічного обстеження було б недоречно висловлювати припущення про причину смерті, – заявив старший інспектор Кевін Бравн, один із керівників слідства. – На цьому етапі не маємо жодних свідчень, які давали б підстави припускати причетність третьої сторони». У наступній заяві Скотленд-Ярду було зазначено: «За результатами обстеження, здійсненого патологом Міністерства внутрішніх справ, встановлено, що причиною смерті є повішення. Патолог не виявив жодних ознак насильницької боротьби».

Однак наразі британська поліція не наважується стверджувати, що Боріс Бєрєзовскій повісився сам, а додаткові біологічні та хімічні аналізи можуть забрати ще принаймні кілька тижнів. Родичі й близькі, які побували в будинку небіжчика, сказали представникам преси, що не бачили слідів крові і що він був повністю одягнений, а біля його тіла лежав шарф.

Згідно з розповідями, мертвого олігарха виявив його охоронець по обіді в суботу 23 березня в зачиненій ванній кімнаті, куди той зайшов, як припускають, звечора у п’ятницю. Боріс Бєрєзовскій останніми місяцями жив у маєтку, що за кілька кілометрів від Віндзорського замку англійської королеви. Офіційно особняком володіє колишня дружина олігарха 53-річна Ґаліна Бєшарова.

Мало хто може повірити в тиху смерть Боріса Бєрєзовского, життя якого було переповнене інтригами й кривавими епізодами. Навіть скептичні критики теорії змови змушені враховувати факт, що за останні кілька років в околицях Лондона раптово розпрощалися з життям або ж ледве уберегли його забагато вихідців з Росії (див. Російська рулетка у Британії).

Велика Британія від кінця 1990-х стала місцем притулку для багатьох утікачів з РФ і згодом перетворилася на місце баталій між могутніми пострадянськими угрупованнями, до котрих, як підозрюють, може бути причетний і Кремль.

Один із найвідоміших замахів на Бєрєзовского стався ще в Росії 1994 року, коли вибухом відірвало голову його водієві. Достеменно відома принаймні ще одна спроба вбити олігарха у Британії 2007 року, але загалом замахів на його життя налічують шість.

Судова поразка, збитки й депресія

Останніми місяцями Боріса Бєрєзовского на людях не бачили. Знайомі стверджують, що він навіть не відповідав на дзвінки, хіба що спілкувався через sms. Програвши торік у лондонському суді позов проти колишнього бізнес-партнера – найбагатшого росіянина Романа Абрамовіча (див. Тиждень, № 36/2012), олігарх, згідно з повідомленнями, бував у лікарні, і йому поставили діагноз: «Депресія».

Бєрєзовскій завжди однозначно заперечував на повідомлення, буцімто йому загрожувало банкрутство, хоч і визнавав, що російська влада давно зробила все можливе, аби він більше не міг заробляти гроші в РФ. Один із його радників, близький до нього колишній активіст Консервативної партії лорд Белл стверджував, що олігарх «не мав грошей і загубив усе».

Суд заморозив близько $200 млн його статків, і Бєрєзовскій, колись екстравагантний мільярдер, міг розкошелюватися лише на £10 тис. щотижня. Преса повідомляла, що він готувався продати за £50 тис. роботу Енді Воргола зі своєї колекції – портрет Лєніна.

Не вельми доброзичливі до Боріса Бєрєзовского знавці стверджують, що він справді витрачав багато й був дуже жадібний до грошей, але ще більше любив владу та інтриги.

Розбитий і розкаяний?

Російський журналіст Ілья Жиґульов із видання Forbes-Russia стверджує, що брав, як виявилося згодом, останнє інтерв’ю в Боріса Бєрєзовского в Лондоні. За словами медійника, напередодні смерті олігарх мав поганий вигляд, картав себе за те, що «недооцінив інертність» Росії і «переоцінив Захід».

Коли вірити опублікованому текстові розмови, то Боріс Бєрєзовскій сказав, мовляв, утратив «сенс життя». Одна з останніх фраз начебто лунала так: «Я не знаю, що мені робити? Мені 67 років, а я не знаю, що мені далі робити!» Згідно з теперішнім уявленням про розвиток подій того вік-енду, ймовірно, що через кілька годин після цього олігарх був мертвий.

Але, як запевняє журналіст, запису розмови, який підтверджував би слова Бєрєзовского, що свідчить про його розпач і близькість до самогубства, немає. Ілья Жиґульов каже, що діалог насправді не був офіційним інтерв’ю, його ніколи не мало бути опубліковано, і Боріс Бєрєзовскій наполіг, щоб усе відбувалося оff the record.

Водночас і Кремль вирішив оприлюднити інформацію, яка лягає в русло припущень, що олігарх карався й каявся. Речник президента РФ Дмітрій Пєсков повідомив, що той буцімто нещодавно написав Путіну листа, в якому «просив вибачення» й говорив, що дуже «хоче повернутися в Росію». У московських ЗМІ раптом з’явилися рядки, що їх називають цитатою з цього каяття: «Я накоїв багато помилок, розумію, як важко мене пробачити, але я заплутався і благаю простити мені». Однак повного тексту послання так і не було опубліковано, мовляв, воно «занадто особисте».

Боріс Бєрєзовскій був людиною протилежностей. З одного боку, стверджував, нібито зроду не шкодував за тим, що вже сталося, бо «такі шкодування не мають сенсу», але із іншого – від його імені у Facebook було опубліковано іншу сповідь, датовану лютим минулого року.

«Я каюсь і прошу вибачення за жадібність. Я прагнув багатства... Пробачте мене. Я каюсь і прошу вибачення за те, що привів до влади Владіміра Путіна. За те, що був зобов’язаний, але не зміг розгледіти в ньому жадібного тирана й узурпатора, людину, яка зневажила свободу й зупинила розвиток Росії. Багато з нас не розпізнали його тоді, але це не виправдовує мене. Простіть мені».

Те, що сталося з опальним олігархом Борісом Бєрєзовскім, як і повідомлення про обставини його смерті, надто підходить для повчальної казки, яку із задоволенням переповідатимуть у Москві. Про те, як, збагатівши, хтось набрався зухвалості, посмів вступити в поєдинок із Кремлем і був покараний, утративши все, включно з життям.

Російська рулетка у Британії

Олеґ Ґордієвскій. Колишній полковник КГБ й агент МІ6 стверджує, що на нього вдома, під Лондоном, було вчинено замах із застосуванням отрути

 

 

Александр Літвінєнко. Екс-офіцер ФСБ, який знайшов притулок в Англії, помер 2006 року від отруєння полонієм. Британська поліція назвала підозрюваного: росіянина Андрєя Луґового. Москва відмовилася його видати

 

 

Аркадій (Бадрі) Патаркацишвілі. Бізнес-партнер Боріса Бєрєзовского, був змушений утекти з Росії, мав проблеми із владою в Грузії. Помер у віці 52 років від раптового серцевого нападу вдома, біля Лондона, у 2008-му. Поліція не виявила підозрілих обставин

 

 

Алєксандр Пєрєпєлічний. Втік з РФ до Британії 2009 року. Постачав тамтешнім «органам» інформацію про фінансові операції ключових російських діячів. Раптово помер у листопаді 2012 року під час ранкової пробіжки неподалік свого помешкання на околиці Лондона. Два розтини тіла 44-річного чоловіка не допомогли з’ясувати причини смерті

 

 

Ґєрман Ґорбунцов. Російський банкір, якому приписують зв’язки зі спецслужбами Кремля й чеченськими бойовиками. Торік був обстріляний під дверима помешкання у Східному Лондоні, однак вижив.

 

 

.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.