Світ

  ▪   Алла Лазарева

Права Франція протестує проти одностатевих шлюбів

Майже мільйон французів, за даними організаторів, або 340 000, за інформацією поліції, вийшли у неділю на паризькі вулиці протестувати проти запровадження одностатевих шлюбів. Навіть якщо взяти за основу середнє арифметичне, така мобілізація є рекордною для останніх 15 років.

Помірковані та крайні праві, а також велика кількість католицьких організацій не підтримують законопроекту «Шлюб для всіх», що вже зареєстрований у французькому парламенті.

«Чи можемо вести мову про перемогу? – замислився, розмовляючи з Тиждень.ua, один із учасників акції протесту, Матьє Карвіль. – Мабуть, масово вийти на вулиці – це не все. Хтось на цьому й зупиниться: випустить пару й спочиватиме з почуттям виконаного обов’язку. Ні, справжнє протистояння попереду. В ті дні, коли Національна асамблея та Сенат обговорюватимуть законопроект у сесійній залі».

катастрофічно втрачаючи популярність, новий лідер держави прагне домогтися бодай якогось успіху

Право на одностатеві шлюби – одна з передвиборчих обіцянок президента Франсуа Олланда. Складається враження, що катастрофічно втрачаючи популярність, новий лідер держави прагне домогтися бодай якогось успіху. Гучного, видовищного, ще й недорогого з погляду бюджетних витрат. Однак у питаннях особистого життя французи виявилися не такими ліберальними, як їх прийнято вважати поза межами країни.

«Кожній дитині – маму й тата!», «Всі народжуються від чоловіка й жінки!», «Нормальним родинам – нормальну владу» – транспаранти з такими гаслами рясніли над колонами учасників акції. Вийшли на вулиці не лише парижани. За словами організаторів, до двох тисяч протестувальників приїхали з провінції. Хто - громадським транспортом, а хто - спеціально зафрахтованими автобусами

«Порівняно з іншими країнами Європи, Франція вже має достатньо ліберальне законодавство стосовно гомосексуалів, – пояснює свою позицію викладач історії Марі-Амелі, яка приїхала на демонстрацію з Ніцци. – За образу через статеву орієнтацію передбачено покарання. Є так званий пакс – регламентований суспільний договір між особами, які живуть під одним дахом. Ця угода, незалежно від статі, визначає майнові й інші параметри життя. Та й суспільне ставлення до одностатевих пар цілком лояльне. Не бачу підстав натомість реформувати інститут шлюбу. Бо за шлюбом неминуче постає питання про право на всиновлення. І тут я проти».

Прибічники новації Олланда наголошують, що де-факто одностатеві пари вже виховують дітей, а також знаходять можливості до всиновлення сиріт. «Цей проект нікого нічого не позбавляє, – озвучує офіційну позицію міністр юстиції Франції Крістіан Тобіра. – Він не скасовує слів «мама» й «тато», а лише збільшує параметри свободи, захищає батьків та дітей, які вже виховуються в гомосексуальних родинах».

Справді, відомо чимало випадків, коли дві жінки або два чоловіки виховують дітей. Однак переважно йдеться про справжню, біологічну дитину когось одного з пари. Є навіть приклади всиновлення. Щоправда, доволі рідкісні й складні за юридичним рішенням, проте є. Отже, лівий уряд, спираючись на прецеденти, каже про банальне узаконення реалій.

Праві не схвалюють таких кроків. У неділю 115 депутатів запустили петицію з вимогою загальнонаціонального референдуму з питання одностатевих шлюбів. Її активно підписували учасники протестної демонстрації в Парижі.

Серед вимог протестувальників – не просто відкликати документ з парламенту, а й зібрати установчі збори та достеменно з’ясувати суспільні підвалини модерного французького життя. «Ми воліли б, щоб президент зустрівся з нами, послухав наші аргументи, почув нас, – каже Катрін Майє, активістка асоціації «Демонстрація для всіх». – На цьому тижні законопроект почнуть обговорювати в парламентських комісіях. Ми плануємо звернутися особисто до кожного депутата, кожного сенатора».

Важко сказати, наскільки ефективною виявиться мобілізація проти «Шлюбу для всіх». Розробляються стратегії та плани подальших дій, чи не вперше за багато десятків років помірковані праві обережно узгоджують тактичні дії з радикальними правими... Непопулярна влада прагне принаймні якогось успіху. Традиційна правиця мобілізується на захист своїх символів, з-поміж яких сім’я – один із засадничих.

Парламентські дебати за дражливою темою заплановані на 29 січня. Не виключено, що в цей день під стінами Національної асамблеї знову зберуться кілька сотень тисяч незгідних.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.